YAZARLAR

Mutluluk getiren haberci geldi
Aydınlık günlere bir bekçi gibi
Resulün can katan sevinci gibi
Ramazan müjdesi üç aylar geldi…

Karanlığa inat kandiller yandı
Kullar Yaradan’ı andıkça andı
Çirkinlikler Hak nuruna boyandı
Ramazan müjdesi üç aylar geldi…

Dilde Allah adı, kalpte sevgisi
Var edene gönlün bitmez ilgisi
Seviyorsak, sevgi Allah vergisi
Kullara armağan üç aylar geldi…

***

Allahü Teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı ay, gün ve gecelere değer verdi, duaları, tövbeleri kabul edeceğini bildirdi. Mübarek üç aylar başladı ve günler Ramazan’a doğru ilerliyor. Bu ayların faziletlerini özetlemek irdelemek yerinde olacaktır;

RECEB AYI: Dört kıymetli aydan biridir.
Allah’ın gökleri ve yeri yaramasından bu yana ayların sayısı on ikidir; dördü saygın olan aylardandır. Bunlar Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir.

Üç aylar olarak bilinen mübârek ayların ilki olan Receb ayı da, bu kıymetli zaman dilimlerinden birisidir. Receb hicrî ayların yedincisi ve mübârek üç ayların birincisidir.

■ Cennette öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.
■ Allahü Teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.)
■ Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsinde tutmuş gibi sevab verilir.

■ Allahü Teâlâ, Receb ayında hasenatı kat kat eder. Bu ayda bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün tutana Cennetin 8 kapısı açılır. 10 gün tutana, Allahü Teâlâ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, “Geçmiş günahların affoldu”

denilir… Allahü Teâlâ, Hz. Nuh’u Receb’de gemiye bindirdi. O da, Receb ayını oruçlu geçirip oradakilere oruç tutmalarını emretti.
■ Receb’de, takva üzere bir gün oruç tutana, oruç tutulan günler dile gelip, “Yâ Rabbi, onu mağfiret et” derler.

ŞABAN AYI: Öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfil olurlar. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.
■ Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur. Şaban’da üç gün oruç tutana, Allahü Teâlâ cennette bir yer hazırlar.
RAMAZAN AYI: Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü Teâlâ, Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin, Kadir gecesinin hayrından yoksun kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.

Peygamber efendimiz, Ramazan-ı Şerif’in
■ Ramazan’da “Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek” denir.
Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder.
■ Ramazanda Allahü Teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.

Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.
■ Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluştur.

BİR DAMLA:

Mübârek aylara, günlere ve gecelere saygı göstermeli, ibâdet yapmalı, kazâ namâzları kılmalı, Kur’ân-ı Kerîm okumalı, duâ, tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümânları sevindirmeli, bunların sevâplarını ölülere de göndermelidir. Böyle mübârek zamanlara saygı göstermek, günâh işlememekle olur. Peygamber efendimiz diyor ki;
“Receb, Allahü Teâlânın ayıdır. Receb ikrâm edene, saygı gösterene, Allahü Teâlâ, dünyâda ve âhirette ikrâm eder.”

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.