YAZARLAR

■Âhiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübârek geceleri boş geçirmesi uygun değildir. Çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden bir tâcir, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübârek geceleri gafletle geçiren âhiret yolcusu da maksada ulaşamaz.
***

Mübarek Kutsal üç aylara girmiş bulunuyoruz. 21 Mayıs 2012 Pazartesi’yi 22 Mayıs Salı’ya bağlayan gece, Recep ayının ilk gecesi, 22 Mayıs Salı günü de “Recep ayı”nın ve mübârek “Üç Aylar”ın ilk gününü 24 Mayıs 2012 / 3 Receb 1433 Perşembe öğleden sonra başlamak dünkü Cum’a gecesinde, mübârek “Regâib Kandili”ni yaşadık, çok şükür olsun.
Üç Aylar diye anılan, Recebü’l-ferd, Şa’bânü’l-muazzam ve Ramazânü’l-mübarek aylarının, dinimizde İslâm çok özel yerleri vardır; Bunlardan;

Receb, Allahü Teâlâ’nın; Şaban, Peygamber Efendimizin ve Ramazan-ı Şerîf “Ümmet-i Muhammed’in ayı” olarak bilinir.
Regâib ve Mi’râc kandillerinin bulunduğu “Recebü’l-ferd” ayının afv ve mağfirete, bu ayı izleyen “Şa’bânü’l-muazzam” ayının şefâate, “Ramazânü’l-mübârek” ayının da sevapların verildiği aylar olduğu bilinir. Bir başka anlatımla da “Recep” ayı tövbe, saygı ve ibadet, “Şaban” ayı muhabbet ve hizmet, ayların sultanı olan “Ramazan” ise yakınlık ve nimet ayıdır.

Üç Ayların 3.kameri ayların 9. Ramazan ayı çok değerli ve onurlu bir aydır. Ramazan ayındaki nafile ibadetlerin sevabı başka aylarda yapılan farz ibadetlere verilen sevap gibidir. Kur’ân-ı kerîmin vahyedilmeye başladığı “Kadir Gecesi” bu ay içindedir ki, o gece bin aydan hayırlıdır.

***

Regâib, Arapça bir sözcüktür ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, sözcük olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” sözcüğü ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, istenilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Sözcük olarak “Regâib”in aslı budur.
Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler yapar. Bu geceye saygı duyanları affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı, kazası olmayan da nafile namaz kılar; Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.
Allah katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle olaylar meydana gelir ki, zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i Şerîf’in ilk Cuma gecesi Regâib Gecesi de müstesna zamanlardan biridir. İki kıymetli gecede bir araya gelince, bu gece daha bir kıymetli oluyor.

Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla’ya sunulduğu ve rahmetinden af istenildiği umut, ve müjde gecesidir.

■ Hz. Amine Hz. Muhammed’e hamile olduğunu bu gecede anlamıştır.

■ Hz. Muhammed, Regaib gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında dua eder, namaz kılar, oruç tutar, sadaka vermeye özellikle özen gösterirdi.

Bütün İslam âleminin, hemşerilerimin ve saygıdeğer okurlarımın Regaib kandillerini içtenlikle kutluyor, esenlikler diliyorum.

BİR DAMLA:

■ Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şaban’ın

15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.