YAZARLAR

■ Allah kimseye gücünün yeteceğinden başkasını yüklemez. Herkesin kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır.

***

Ne mutlu ki, Müslümanlarca kutsal sayılan üç aylara girdik. Bunlardan ilki olan Recep ayının uhrevi güzelliğini ve heyecanını yaşıyoruz. Recep ayında “Regâib” ve “Mi’râc” kandilleri de yer almaktadır. Recep ayı tövbe, saygı ve ibadet ayıdır.

Recep ayından sonra Şa’bân ayı başlayacaktır. Recep ayına, muhabbet ve hizmet ayı denilmektedir.

Üç ayların sonuncusu bütün ayların da olan Ramazan’dır.

Günlerin efendisi Cuma günü, gecelerin en faziletlisi Kadir gecesidir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed
Cumartesi günlerinin Yahûdîlere, Pazar günlerinin Nasârâya verildiğine vurgu yaparak, sözü Cuma’ya getirmektedir;

“Cuma günü, Müslümanlara verildi. Bugünde Müslümanlar için hayır, bereket, iyilik vardır.”
Ayların Sultanı Ramazan ayı, yakınlık ve ni’met ayı olarak nitelendirilmektedir.

Zünnûn-i Mısrî Hazretleri üç kutsal ay için değişik bir yaklaşımda bulunmaktadır;

Recep ayı tohum ekme, Şa’bân ayı sulama, Ramazan ayı ise hasâd ayıdır

***

İçinde bulunduğumuz Recep ayının her gecesi değerlidir, kıymetli aylardan olduğu için her gecesi kıymetlidir. Hz.Muhammed Recep ayının hilâlini görünce Selmân-ı Fârisî hazretlerine buyurmuş ki;
– Ey Selmân, erkek ve kadın Mü’minlerden biri Receb’de her rek’atında Fâtiha-i Şerîfe’yi bir kere, İhlâs-ı Şerîf’i ve Kâfirûn Sûresi’ni üç kere okuyarak otuz rek’at namaz kılsa, Allahü Teâlâ onun günahını elbette mağfiret eder ve ona yılın bütününü oruç tutmuş gibi sevab verir. O kimse gelecek yıla kadar namaz kılanlardan olur ve mahşer yerinde susuzluktan emin olur.

Kimi yerler benzerine göre daha kutsal, kimi insanlar da yaşıtına göre daha saygın ve yetkindirler. Örneğin, kutsal yerlerin başında Mekke-i mükerremedeki Ka’be-i muazzama ve çevresindeki Mescid sahası, “Mescid-i Harâm”, Medîne-i münevveredeki “Mescid-i Nebevî” ile “Mescid-i Kubâ”, Kuds-i şerîfteki “Mescid-i Aksâ” geliyor.

Yüce dinimizin saygın ve yetkin kişiler arasında da peygamberlerin sonuncusu Hazret-i Muhammed ile Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Âdem ve Hz. Nuh yer almaktadır. “Ülü’l-azm” peygamberleri adı verilen mübareklerden sonra sıralamaya 313 peygamber daha girmekte, bunları “Nebî” diye anılan ve sayıları 124 bini bulan peygamberler izlemektedir.

Sahâbe-i kirâm, Tâbiîn ve Tebe-i Tâbiîn başta olmak üzere diğer âlim ve velîler de bilge ve saygın kişilerdir.
Dinimizin değer verdiği on gece vardır ki, bunlar kronolojik sıraya göre şöyledir;

Muharremin 1.gecesi, Aşûre gecesi, Mevlid gecesi, Regâib gecesi, Mi’râc gecesi, Berât gecesi, Kadir gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Arefe gecesi, Kurban Bayramı gecesidir.

Üç şey var ki, kimde bulunsa Allah onu korur ve cennetine sokar. Zayıfa acımak, anaya babaya merhamet, el altında bulunanlara iyilik yapmaktır.

BİR DAMLA:

■ Söylediğiniz zaman akrabanız da olsa adalet yapın ve Allah’a verdiğiniz sözü tutun.

■ Bir ağacın meyvesi o ağacın sadakasıdır.

■ Ne mutlu diline hakim olana, evi kendisine geniş gelene, yaptığı suçtan pişman olup ağlayana. Hz.Muhammed)

■ Bütün cihanı araştırdım, güzel ahlaktan daha üstün liyakat bulamadım.
■ Ne hikmettir şu dünyaya, gelen ağlar giden ağlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜÇ AYLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.