YAZARLAR

Altın bilezik denilince iyi bir tahsil, iyi bir meslek ve iyi bir gelecek gelir aklımıza. Geçtiğimiz hafta bizim gazete manşetten verdi. Şehrimizin ve ülkemizin tanınmış iş adamlarından Mehmet TUZA, ülkemize kazandırdığı PAKPEN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNİ, devletimize bağışladı.

Sayın Mehmet TUZA artık bir okulun banisi olma şerefini taşımakla mutlu ve bahtiyar olmaktadır. MEHMET TUZA PAKPEN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 2012-2013 eğitim yılında 180 öğrenci ile tedrisata başlarken eğitip meslek sahibi yapacağı öğrencilerine yüzde 100 iş garantisi de vermektedir. İşte buna şapka çıkartılır.

O halde bu okuldan mezun olacak çocuklarımızın kolunda altın bilezikleri olacak ki, bu okulu tercih etmekle şanslı olacaklar, akıllı olacaklar. Sayın Mehmet TUZA Pakpen Şirketler Grubu ile Plastik Sanayii’nde yaptığı başarılı çalışmalarla ülkemizin saygın bir ticari kuruluşu olurken, ülkesine olan borcunu unutmayıp ülkemiz ve insanlarına hizmeti de ön palana çekmiştir

24 derslikli 800 öğrencili okula, 9 sınıfa 180 öğrencinin alınması planlanan bu güzide eğitim kurumu 30 bin M2 alan üzerine, Konya 3.Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuş okulun öğrencileri her fırsatta özel sektör sanayi kuruluşlarında staj yapma imkanı da bulacaklardır.

Okulun kurucu Müdürlüğüne getirilen Ali Hakan YORGANCILAR okulda ilk olarak plastik teknoloji bölümünün, sonrasında da makine, metal, metalurji teknolojisi ile mobilya ve iç dekorasyon bölümlerinin sıra ile açılacağını ifade etmiştir. Sayın TUZA ara elemanı sıkıntısı içinde bocalayan Türk sanayi kuruluşlarına can simidi olmakla da mutlu ve bahtiyar olacaktır.

Yazımın başlığındaki Altın Bilezik tanımlamasını yaparken yaşadığım trajik bir olaya değinmek istiyorum.1970’li yılların ortasıydı Konya İl Genel Meclisi İdare Müdürüydüm. Zamanın Valilerinden Ömer HALİLOĞLU, İl Daimi Encümeninde bir yıl boyunca uyumlu çalışma yapan Sarraf ÖZBOYACILARIN babaları mümtaz insan Ahmet ÖZBOYACI’NIN kasabasına bir devlet hizmeti verelim düşüncesini getirdi.

Bir Ekim ayı yağmurlu bir gün Hadim Balcılar Kasabına gitmek üzere daire müdürleri ile yola çıktık. Kısmen stabilize yollardan bata çıka kasabaya vardık. Bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. Grubumuzdaki Milli Eğitim Müdürü Süleyman ÇALIŞKAN’a bu kasabaya bir Endüstri Meslek Lisesi açacağız, kasabadaki bina imkanlarını araştıralım dedik. Süleyman Çalışkan buldum, buldum sayın valim dedi Kuran kursu olarak inşa edilen bir yeni binanın geçici olarak bize tahsisi halinde, okulumuzu hemen açar ve öğrenime geçeriz demişti ki, Belediye Başkan yardımcısı katiyen olmaz biz orasını Kuran kursu olarak yaptık dedi.

Bu Belediye Başkan Vekili kasabanın çocuklarının kara kaderini yazıyordu. Ahmet ÖZBOYACI Kuran kursuna ben iki katlı evimi tahsis edeyim zaten sizden bu bina geçici olarak isteniyor DEVLET OKULUNU YAPAR sizin binanız iade edilir demişti Vali 15 gün süre verelim kararlarını bildirsinler bina verilirse okulu açarız demişti, Ben sen deli misin Sayın Başkan kasabada ki çocuklarınızın koluna altın bilezik takılacak sen bu müstesna imkanı ret ediyorsun demiştim ki, bir hafta sonra olumsuz cevap geldi.

İşin detayları son derece ilginç, aradan yıllar geçti Endüstri Meslek Lisesi Balcılar’a değil, Hadim’e açıldı, Balcılar’daki o Kuran kursu binası geçtiğimiz yıllarda bir tüp patlaması ile yerle bir oldu yatılı kuran kursundaki yavrularımız hayatlarını kaybettiler.

Yazımı noktalarken Sayın TUZA’YA yüce RABBİMİZ hayrınızı mizanınıza koysun, eğitim yuvamız kazasız belasız nice yıllara başarılı hizmetler versin dileğimizle…

> Yeni Meram >Yazarlar > TUZA MEHMED’DEN GENÇLERE ALTIN BİLEZİKx
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.