kapat
Ruşeym Torku

Tuz Gölü’nü Bu ‘Liste’ Koruyacak

  • Giriş Tarihi: 8.06.2013 23:35
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Tuz Gölü’nü Bu ‘Liste’ Koruyacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Birleşmiş Milletlere yaptığı resmi başvuruda Tuz Gölü’nün Dünya Miras Listesi’ne alınması talep etti.

Başvuruyu değerlendiren UNESCO Türkiye Sekreteryası da gölü, UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları geçici listesine kabul etti.

Aksaray Üniversitesi Tuz Gölü Su ve Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki Su, Tuz ve Çevre Araştırmaları Birimi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Işık, yaptığı açıklamada, Tuz Gölü’nün UNESCO geçici listesine girmesinin, gölün uluslararası boyuta taşımasını sağlayacağını söyledi.

Türkiye ve dünya için önemli bir yaşam alanı olan Tuz Gölü’nün kirlilik ve kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu da vurgulayan Işık, “Bölgede 90 adet yerleşim birimi var. Bunların atık suları ve atıkları ile bölgedeki endüstriyel faaliyetler, gölün günden güne kirlenmesine neden oluyor. Ayrıca nüfusu 100 bini geçen Aksaray’ın atık suları Uluırmak’a, oradan da Tuz Gölü’ne akmaktadır. Konya’nın da atık sularının da bir kısmı, arıtma tesisinin tam randımanlı çalışmamasından dolayı göle akmaktadır. Bilinçsiz açılan kuyular nedeniyle yer altı sularının azalması, küresel ısınma nedeniyle azalan yağışlar ve tuz üretim havzalarının yaygınlaşması da göldeki su seviyesinin yıldan yıla azalmasına neden oluyor. Eğer önlem alınmazsa göl, kısa süre içinde yok olma tehlikesiyle baş başa kalabilir” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Tuz Gölü’nü Bu ‘Liste’ Koruyacak
HABER YORUMLARI