YAZARLAR

Benim yaratılışımda fevkalâde olan bir şey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir.

■ «Türk Oğuz Beyleri, işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yer denizi delinmedikçe, ilini töreni kim bozabilir? Ey Türk ulusu! Kendine dön. Seni yükseltmiş Bilge Kağanı’na, özgür ve bağımsız ülkene karşı hata ettin, kötü duruma düşürdün.

Ulusun adı, sanı yok olmasın diye, Türk ulusu için gece uyumadım gündüz oturmadım.

Kardeşim Kül Tigin ve iki Şad ile ölesiye, bitesiye çalıştım.»

Bilge Kağan, 2.Doğu Göktürk Kağanlığının kağanlarından biridir ve Türk tarihinin önemli figürlerindendir; 683 ya da 684 yılında doğdu. Babası Doğu Göktürk Kağanlığı ’nı yeniden kuran İlteriş Kağan , annesi İlbilge Hatun ‘dur.

Bilge Kağan 8 yaşında babasını yitirdi, 24 yıl boyunca Göktürk Devleti kağanlığı yapan amcası Kapağan Kağan ’ın elinde büyüdü.

İkinci Doğu Göktürk Kağanlığı ‘nın başına geçtiğinde ilk işi iyi bir yönetim oluşturmak oldu. Bunun için, ordunun başına kardeşi Kül Tigin ’i, vezirliğe de Tonyukuk ’u getirdi.
Kağan, Moğol ve Türk devletlerinde hükümdarlarca kullanılan unvanlardan birisi

ve göreceli olarak en eskilerindendir. Avarlar

döneminden beri devlet kültüründe sözcük yer almaktadır. Bu bağlamda kağan, tanhu, hakan bey, toktamış, giray gibi Türkçe sözcük olup Türk devletlerinde ayırt edici özelli taşımaktır.

Kağan sözcüğü; büyük, ulu han anlamındaki kaga han veya kağa han sözcüklerinden türemiştir. Buna göre kağan, hanların hanı

ya da kralların kralı anlamına gelmektedir. Kağan ünvanı aynı zamanda Türkçe olması açısından da önemlidir. Türkçede ” Sultan”, “Melik” gibi Arapça ve “Şah”, ” Padişah”, “Hünkar” gibi Farsça ünvanlardan ayrılır.

Bilge Kağan döneminde yazılan Göktürk Yazıtları nın Türk tarihinde önemli bir yeri vardır.

Bilge Kağan’ın en büyük hayali, milletini yerleşik hayata geçirip onları şehirlerde oturtmak idi. Ancak vezir Tonyukuk buna görüşe karşı çıktı;

“Türkler , Çinlilerin yüzde biri kadar bile değildirler. Su ve otlak peşindedirler. Avcılık yaparlar. Belli yerleri yoktur ve savaşçıdırlar. Kendilerini güçlü görünce, orduları yürütürler. Güçsüz bulunca kaçarlar ve gizlenirler. Çinlilerin sayı üstünlüklerini böylece etkisiz kılarlar. Türkleri surlarla çevrili bir kentte toplarsanız ve bir kez Çin ’e yenilirseniz, onların tutsağı olursunuz”

Türklerin İslâmiyet’i kabul etmesinden önce yazılan Orhun Yazıtları, Türk tarihi ve kültürü bakımından önemlidir. Yazıtlarda; Türklerin yabancıların siyasetine alet olduğu zamanlarda bozulduğu, devlet kademelerinde bilgili ve ehil olmayan kadronun iş başına getirildiği zaman yönetim düzeneğinin iyi çalışmayıp, ahalide hoşnutsuzluk görüldüğü, yabancı kültürünün Türk birliğini zedeleyip, kişiliğini kaybettirdiği, konuşma sanatına uygun bir anlatımla verilmiştir. Türk milletinin en zor şartlarda bile içinden kuvvetli şahsiyetler çıkıp, ülkeyi kurtarıp, devleti yeniden kurup, güçlendirdiği anlatılan abidelerde; devlet deneyimi yanında Türklük, bağımsızlık fikrine yer verilmiştir. Ayrıca bu yazıtlar, kağanların ulusa hesap vermesidir.

Türk Ulusu, başlangıçtan bugüne değin bağrından nice kahramanlar çıkardı. Bilge kağanla başlayan misyonumuz Mustafa Kemal Atatürk’le sür git devam edip gitti. Atatürkler ve Bilge Kağanlar hiç tükenmezler.

Bizim fıtratımızda da bu vardır ve sürekli var olmaya da devam edecektir.

■ Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum, böyle öleceğim.

■ Türk’ten köle olmaz.

■ İki Türk tek düşmana saldırmaz.

■ Atlı bir Türk, yaya düşmana saldırmaz.

■ Yalan söylemek yasaktır.

■ Aman diyene el kaldırılmaz.

■ Kadın ve çocuğa vurulmaz, esir edilmez.

■ Bunlara riayetsizliğin cezası ölümdür.

■ Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki su sayılsın.

> Yeni Meram >Yazarlar > ‘TÜRK’TEN KÖLE OLMAZ. İKİ TÜRK TEK DÜŞMANA SALDIRMAZ.’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.