Torku Jelifest

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Akil, Fransız gazetecilere PKK terörünü anlattı

  • Giriş Tarihi: 18.09.2015 19:42
  • Güncelleme Tarihi: 19:42
Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Akil, Fransız gazetecilere PKK terörünü anlattı

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Akil, "Türkiye için bölgede en büyük terör tehdidi PKK. Türk askerlerine ve sivil halka yönelik saldırıların cevapsız kalması beklenemez" dedi.

Mutlu Akü

Fransa’nın önde gelen basın kuruluşlarının başmuhabirler ve yayıncıları, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil tarafından verilen yemekli davette ağırlandı.

Büyükelçilik Rezidansı’ndaki davette, Fransız gazetecilerle Suriye, terörle mücadele ve sığınmacılara ilişkin konular görüşüldü.

Akil, yaptığı konuşmada, Fransız basınında Türkiye’de yaşananların hatalı aktarıldığını belirterek, “Fransız basınında Türkiye, Kürtlere karşı savaş açmış gibi yanlış bir algı var. Türkiye kendi askeri ve polisine silahlı saldırılarda bulunan bir terör örgütüyle mücadele ediyor” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK’ya yönelik operasyonlara kendiliğinden başlamadığına dikkati çeken Akil, “Terör örgütü 7 Haziran Genel Seçimleri’nden sonra silahlı eyleme geçeceğini açıkladı ve Çözüm Süreci’ne son verdi. Türk ordusu ancak kendi askerlerine silahlı saldırılarda bulunulması sonucu harekete geçti” ifadelerini kullandı.

Fransız basınında PKK’nın Irak ve Suriye’deki eylemlerinin “DAEŞ’e karşı mücadele veriyor ve Batı değerlerini savunuyor” gibi yanlış algıyla aktarıldığını dile getiren Akil, “PKK ancak DAEŞ kendisine saldırdıktan sonra harekete geçti” diye konuştu.

Fransa’da aynı zamanda “Türkiye ile DAEŞ arasında bağlantı olduğuna” dair asılsız iddiaların yayıldığını belirten Akil, “Türkiye hem PKK hem de DAEŞ’e karşı mücadele veriyor. Ancak Türkiye için bölgede en büyük terör tehdidi PKK. Türk askerlerine ve sivil halka yönelik saldırıların cevapsız kalması beklenemez” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin DAEŞ’e karşı mücadelede Avrupa ülkeleriyle işbirliğine giderek 16 bin kişiye ülkeye giriş yasağı koyduğunu bildiren Akil, yakalanan Avrupa kökenli teröristlerin ülkelerine iade edildiklerini vurguladı.

Akil, Türkiye’nin aynı desteği Avrupa’dan görmediğini ifade ederek, “Türkiye, Fransa’dan 30’a yakın terör faaliyetlerine adı karışmış kişilerin iadesi talebinde bulunmasına karşın şimdiye kadar hiçbir yanıt alamadı” dedi.> Yeni Meram >Dünya > Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Akil, Fransız gazetecilere PKK terörünü anlattı
HABER YORUMLARI