Torku Jelifest

Türkiye’nin gururu Konya’dan çıktı

  • Giriş Tarihi: 9.11.2015 2:50
  • Güncelleme Tarihi: 2:50
Türkiye’nin gururu Konya’dan çıktı

Bitkisel besin desteklerinin kullanımı her geçen gün artıyor. Bu alanda faaliyet gösteren firmalardan biri de Konya’daki Zade Vital. Çalışmalarını, Helvacızade Grubu bünyesinde sürdüren şirketin ürünleri, Türkiye’deki 7 binden fazla eczanede yer alıyor

Mutlu Akü

Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam ürünleri üreten markası Zade Vital, gelişimini adım adım devam ettiriyor.

Zade Vital ve İbn-i Sina Ar – Ge Merkezi Müdürü Beril Koparal Ayanoğlu, Helvacızade Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve ilaç ile sağlık destek ürünleri üreten Zade Vital’in, Türkiye’deki bitki yağlarının izole edilmesi ile başlayan, daha sonra da kimyasal ilaçlar ve bioteknolojiye doğru ilerleme hedefi olan bir şirket olduğunu söyledi. Üretilen ürünlerin, Türkiye’deki 7 binden fazla eczanede satışa sunulduğunu belirten Ayanoğlu, 45 farklı ürünün, her geçen gün daha fazla eczanede yer aldığını, 2016 itibariyle 50’ye yakın ürün ve 500’e yakın forma ulaşılacağını kaydetti. Zade Vital’in, Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam ürünü üreten markası olduğunu anlatan Ayanoğlu, “Ürünleri kendi fabrikamızda üretiyoruz, burada paketliyoruz, kendi ekiplerimizle dağıtıyoruz ve kendi ekiplerimizle satışını destekliyoruz. Dolayısıyla A’dan Z’ye tüm hizmetleri Zade Vital kapsamında yapıyoruz” dedi.

turkiyenin-gururu-konyadan-cikti-2

KİMYASAL İLAÇ ARAŞTIRMALARI SÜRÜYOR

Çalışmaların, 120 kişilik ekiple yürütüldüğünü, sahada da eczacılar ve hekimlerle iletişim halinde olan bir ekibin olduğunu ifade eden Ayanoğlu,“Ürünlerimiz, sağlığın desteklenmesi, korunması, hastalıkların önlenmesi,tedaviden önce insanları sağlıklı tutulmasında fayda sağlıyor. Ürünlerimiz, Sağlık Bakanlığından ilaç ruhsatı olan ürünler. Kimyasal ilaç noktasında da araştırmalarımız devam ediyor. Bunları da 2016 yılından itibaren ruhsatlandırmaya çalışacağız. Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından biri olan bioteknoloji konusunda da yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu konudaki girişimlerimiz devam ediyor. Bundan sonraki 10 yılda Zade Vital olarak bioteknolojide de söz sahibi şirketler arasında yer almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

turkiyenin-gururu-konyadan-cikti-3

DÜNYADAKİ BİRÇOK FABRİKA İLE YARIŞABİLECEK DÜZEYDE

Hafta sonu, 120’ye yakın Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği üyesini Konya’da ağırladıklarını dile getiren Ayanoğlu, Genel Kurul Toplantısının Pazar günü gerçekleştirildiğini, kurum olarak toplantıya ev sahipliği yaptıklarını kaydetti. Konukların, Cumartesi günü tesisleri, Hz. Mevlana Müzesi gibi tarihi ve turistik mekanları gezdiğini belirten Ayanoğlu, “Üyelerin, yeni kurulan ve 200’üncü Ar-Ge Merkezi olarak sertifika alan fabrikamızdaki üretimi görmelerini istedik. Eczanelerinde sattıkları ürünlerin kalitesini, nasıl üretildiğini, dünyaya açılma hedefini yakından görmelerini arzu ettik. Konuklar, yıllardır birlikte çalıştığımız eczacılardan oluşuyor. Türkiye’de bazı yenilikleri ilk uygulayan ve eczane formatının değişmesinde söz sahibi olan kişiler. Fabrikamız, standartlar açısından çok ileri düzeyde ve dünyadaki birçok fabrika ile yarışabilecek seviyede” ifadelerini kullandı.

“PEK ÇOK TAŞI YERİNDEN OYNATTIK”

Helvacızade olarak 127 yıldır faaliyet halinde olduklarını dile getiren Helvacızade Grubu CEO’su Mevlüt Büyükhelvacıgil de Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası olan Zade Vital’in, ileri teknolojiyle dünyanın en önemli bitkisel yağ üreticisi arasında yer aldığını söyledi. Türkiye’nin en büyük 500 firması arasına girdiklerini anlatan Büyükhelvacıgil, “Yemeklik bitkisel sıvı yağ sektöründe üçüncü, endüstriyel yağ ve gıda üretiminde 23’üncü sıradayız. Helvacızade’nin misyonu, her zaman sağlıklı nesillere katkıda bulunmak. 1888 yılında başlayan yolculuğumuz, bugün ilaç alanında genişlemiş durumda. 1994 yılından itibaren ulusal ve uluslararası düzeyde üniversite, kurumlar ve otoriterle işbirliği yapıyoruz. Avrupa Birliği, TÜBİTAK, Ege Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi gibi değerli kurumlarla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmaları, ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok yayınlara ve ilklere dönüştü. 8 yıl önce sağlık alanında başlattığımız Ar-Ge çalışmalarında tek hedefimiz vardı: Besin destekleri alanında doğru, güvenilir ürünler sunabilmek. Zade Vital ile büyük yollar kat ettik. Pek çok taşı yerinden oynattık” dedi.

“DÜNYANIN EN ZENGİN ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ SUNUYORUZ”

Şu anda Türkiye genelinde 7 binin üzerinde eczaneye ulaştıklarını aktaran Büyükhelvacıgil, “Saha ekibimiz düzenli olarak doktor ve eczane ziyareti yapıyor. 45 farklı ürünle dünyanın en zengin ürün çeşitliliğini sunuyoruz. Ruhsatlandırma süreci devam eden 4 ürünümüz. Yakın zamanda eczanelere ulaşacak. Zade Vital olarak sağlık alanında önemli bir yatırımı ülkemize kazandırdık. Zade Vital Ar-Ge ve Üretim Tesisleri, üretim kapasitesi olarak Avrupa’nın en büyük tesislerinden biri. Selçuk Üniversitesi ve Ege Üniversitesi ile Ar-Ge işbirliği yürütüyoruz. Tüm bu çalışmaları yürütürken tek bir amacımız var: Türkiye’nin ilaç ithal eden değil, ihraç eden ülke konumuna gelmesi. Bu amaca ulaşmak için güçlü ve yetkin bir ekiple bir aradayız” şeklinde konuştu. Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Başkanı Armağan Ener de “Helvacızade Grubunun değerli yöneticileri ve çalışanlarına, muhteşem karşılamadan dolayı dernek üyeleri adına çok teşekkür ederim. Böyle bir Türk firmasının ülkemizde artık bulunuyor olmasından çok büyük gurur duyuyorum. İş ortaklığımız, dostluğumuz her zaman devam edecek” dedi.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK YUMUŞAK KAPSÜL ÜRETİM TESİSİ

Sağlık alanında Zade Vital markası ile besin destekleri ve beşeri ilaç üretimi gerçekleştiren Helvacızade, 2012 yılından itibaren, Zade Vital’i doktor ve eczacı danışmanlığında toplumla buluşturuyor. Türkiye’nin ilk besin destekleri markası olarak üretilen Zade Vital, Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR işbirliğiyle, bugün 8 yıla ulaşan Ar-Ge çalışması sonucu geliştirildi. Helvacızade, aralarında aspir, ceviz, çörek otu, kabak çekirdeği, keten tohumu, nar çekirdeği, rüşeym, üzüm çekirdeği, ısırgan tohumu, susam, haşhaş gibi Türkiye’nin değerli bitki, meyve ve tohumlarını Soğuk Pres yöntemiyle dünya standartlarında bir besin desteği haline getiriyor. Konya’da 2015 yılında faaliyete geçen Zade Vıtal Ar-Ge ve Üretim Tesisleri, GMP (Good Manufacturing Practices/İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında üretim yapabilen, Avrupa’nın en büyük yumuşak kapsül üretim tesisi olarak planlandı.

Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Türkiye’nin gururu Konya’dan çıktı
HABER YORUMLARI