Torku Jelifest

Türkiye’nin bel kemiği tesis Altınekin’de

  • Giriş Tarihi: 24.03.2021 8:49
  • Güncelleme Tarihi: 9:53
Türkiye’nin bel kemiği tesis Altınekin’de

Konya Şeker'in 2012'de Altınekin'de Hamyağ Tesislerini açmasıyla birlikte hem Konya'da ayçiçeği üretiminde artış yaşandı hem de tohumculukta ve yağ üretiminde dışa bağımlılığın sona ermesi konusunda stratejik bir yatırım oldu.

Konya Şeker bünyesinde faaliyet gösteren Altinekin Kampüsü ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Altınekin Kampüsünde bulunan Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş. Tohum Fabrikası ve Altınekin Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ham Yağ Fabrikası’na basın gezisi düzenlendi. Gezi sırasında basın mensuplarına Altınekin Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ham Yağ Fabrikası Direktörü Niyazi Arslantaş ile Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş. Tohum Fabrikası Genel Müdürü Gökhan Altay bilgi verdi. Geziye Altınekin Merkez Motorlu Araçlar Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi Başkanı İhsan Ünal ile Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu’da eşlik etti.

YILLIK 50-60 BİN TON HAM AYÇİÇEK YAĞI ÜRETİM KAPASİTESİNE SAHİP

Yağ Fabrikası Direktörü Niyazi Arslantaş, tesislerin bugünkü dolar kuru üzerinden maliyetinin 210 milyon TL’yi bulduğunu ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti; “Tesislerimiz, 306 bin metrekarelik bir açık alana sahip olup, bunun 27 bin metrekaresi kapalı alandır. Hamyağ Tesisleri’ni, Konya çiftçisinin ekemediği ayçiçeğini ve kanolayı ekebilmesi, üstelik de ülkemizin her sene ithalata akıttığı milyarlarca dolar dövizin yönünün bu topraklara dönmesi kuruluş felsefesini oluştururken, tesislerin o günkü maliyeti 30 Milyon Dolar olmuştur. Bugünkü dolar kuru üzerinden tesislerin maliyeti yaklaşık 210 milyon Lirayı bulmuştur. Hamyağ Tesisleri’nde kuruluşundan bu güne kadar ham Ayçiçek yağı, ham kanola yağı, Ayçiçek tohumu toz küspesi, Ayçiçek tohumu pelet küspesi, Ayçiçek tohumu çuvallı pelet küspesi ve kanola tohumu küspesi üretimlerini gerçekleştirmektedir. Altınekin Hamyağ Tesisleri, ileri teknoloji ürünü makine-ekipman parkı ve tam otomatik PLC otomasyona sahip akıllı bir tesistir. Yüksek ürün kalitesi ile yılda 150 bin ton Ayçiçek, 100 bin ton Soya ve Kanola işleme ve yıllık 50-60 bin ton ham Ayçiçek yağı ile 70-80 bin ton Ayçiçek küspesi üretim kapasitesine sahiptir.”

“GÜNLÜK 500 TON AYÇİÇEK ÇEKİRDEĞİ KIRILABİLİYOR”

Tesislerin 500 Ton Ayçiçek çekirdeği kırma kapasitesi ile İç Anadolu bölgesinin en büyük hamyağ tesisleri olduğunu belirten direktör Arslantaş, “Altınekin Hamyağ Tesisleri’ni diğer yağ tesislerinden ayıran özellikler arasında 207 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmış olup Türkiye’de bu kadar kısa sürede tamamlanan bu büyüklükteki kapasitede bir tesisin olmaması gelirken, diğer özellikleri ise şöyle sıralanmıştır; Günlük 500 Ton Ayçiçek çekirdeği kırma kapasitesi ile İç Anadolu bölgesinin en büyük hamyağ tesisleridir. TSE TS12302 Ham Ayçiçek Yağı Ürün Uygunluk Belgesi’ne sahip Türkiye’deki ilk ve tek hamyağ tesisidir. TSE TS316 Ayçiçek Tohumu Küspesi Ürün Uygunluk Belgesi’ne sahip Türkiye’de ilk ve tek hamyağ tesisidir” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİLERİMİZ DAHA GÜVENLE ÜRETİP SATABİLECEĞİ BİR YATIRIMA KAVUŞMUŞTUR”

Altınekin Ham Yağ Tesislerinin hamyağ açığından dolayı dışarıya ödenen dövizin kendi ülkemizde kalmasını sağlamak için kurulduğunu da ifade eden Niyazi Arslantaş sözlerine şu şekilde devam etti; “Ülkemizin yağlık bitkiler ve hamyağ ithalatına ilişkin ortaya çıkan cari açığın önlenmesi ve hamyağ açığından dolayı dışarıya ödediğimiz dövizin kendi ülkemizde kalmasını sağlamak ve bu kaynağı kendi üreticilerimizin lehine döndürmek amacıyla kurulan Altınekin Hamyağ Tesisleri’nin ülkemize ve bölgemize de küçümsenmeyecek katkıları vardır. Bölge de üreticilerin yüksek miktarda ekimini yaptığı pancar, buğday ve hububat üretimlerine ayçiçeği ürünü de eklenmiş olup üreticiye münavebe sistemi ile toprağını yenileme fırsatı doğmuştur. Üreticinin, Ayçiçeğinin ekim, büyüme ve hasat sürecinde diğer birçok ürüne kıyasla daha az suya ihtiyaç duyarak yetişmesi nedeniyle, daha az maliyetle alternatif ürün elde etmesine ve bölgenin coğrafi niteliklerine uygun, daha az su tüketen bir ürüne kavuşmasına neden olmuştur. Bu yatırımla; güvenli satış kanalı endişesi yaşayan üreticilerimizin bu endişesi giderilmiş, yağlık tohumlar alternatif bir ürün olarak üreticimizin münavebeli olarak ekeceği bir ürün haline gelmiş ve ekonomik anlamda kalkınma getirmiştir. Konya ve diğer bölge illerindeki üreticilerimiz daha güvenle üretip satabileceği bir yatırıma kavuşmuştur. Yağlık tohum üretimi artmış, Ayçiçek ve kanola tohumu üreticilerin münavebe sistemine dâhil olmuştur. Yağlık tohumlardan üreticinin gelirinin artması ile tarıma olan ilgi artmıştır.”

“İLK OLARAK ALTINEKİN’E TOHUM İŞLEME TESİSİNİN TEMELLERİ ATILDI”

Konuşmalarını gerçekleştiren Konya Şeker Beta Ziraat Ve Ticaret A.Ş. Tohum Fabrikası Direktörü Gökhan Altay, ise ifadelerine şu şekilde yer verdi; “Konya Şeker, tohumculuk faaliyetlerine 2008 yılında başlarken, ilk olarak Altınekin’e Tohum İşleme Tesisinin temellerini atmış ve 2010 yılında kurulumunu tamamlamıştır. Türkiye’nin ilk tohumculuk firması olarak 1961 yılında kurulan Beta Ziraat ve Tic. A.Ş. ise Pankobirlik Genel Başkanımız Recep Konuk Bey’in ileri görüşlülüğü ve Çiftçilerimize olan hizmet aşkı ile Konya Şeker ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından hisselerinin büyük kısmı devralınarak tohumculuğun merkezi Altınekin’e kazandırılmıştır. Merzifon tesislerinde bulunan şeker pancarı ön temizleme ve Altınekin Tohum İşleme Tesisimizde bulunan şeker pancarı işleme hatları yenilenerek revizyondan geçirilmiş ve şeker pancarı tekrar işleme hattı kurulmuştur. Yıllar içerisinde, yapılan yatırımların tutarı 78 milyon liradır. Beta Ziraat Bünyesinde; Yenişehir Tohum Üretim ve Islah Şubemizde, Amasya Suluova Üretim Şubemizde, Merzifon Ön Temizleme Tesisimizde, Altınekin Tohum İşleme Tesisimizde, Kalite biriminde, Ar&Ge biriminde, Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Tesis, Mali İşler, Lojistik ve Satış birimlerimizde yaklaşık 100 kişi istihdam edilmektedir.”

“KENDİ TOHUMUMUZU KENDİMİZ ÜRETELİM’ MANTIĞI İLE KURULDU”

Kendi Tohumumuzu Kendimiz Üretelim” mantığından yola çıkılarak tesislerin kurulduğunu belirten Gökhan Altay, “Türkiye de tohumculuk sektöründe tohum fiyatlarının çiftçinin aleyhine olduğu, çiftçilerimizin tohumları fahiş rakamlarla satın alıyor olması ve tohumda genel olarak dış ülkelere bağımlı olmamız gibi faktörler, ülkemizde tohumculuk sektörünün önemini ortaya koymuş ve Pankobirlik Genel Başkanımız Recep Konuk’un talimatları ile Beta Ziraat A.Ş.’nin hisselerinin satın alınması gündeme gelmiştir. “Kendi Tohumumuzu Kendimiz Üretelim” mantığından yola çıkılarak harekete geçilmiş ve Konya Şeker, Türkiye nin ilk tohum Şirketi olan Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş’nin yüzde 57,54 hissesini satın alarak Altınekin ilçemize kazandırmıştır. Tesisimizin Altınekin de kurulması ilçemize iş istihdamı kazandırmış ve ilçede sanayi kültürünün oluşturulmasını hedeflemiştir. Türkiye de şeker pancarı tohum pazarının % 40’ını elinde bulunduran şirketimiz özellikle şeker pancarı tohumunun çiftçiye fahiş rakamlarla satışını engellemiş piyasada tohum fiyatını belirleyen kurum olmuştur” diye konuştu.

“TESİSLER BÖLGEYE DEĞER KATTI”

Tesisin bölgeye katkısı ve Altınekin bölgesindeki insanlara iş olanağı sağlaması bakımından da önemli olduğunu vurgulayan Altay, “Tesisimiz, çiftçimiz kazanırsa bizde kazanırız düşüncesine sahip Türkiye de kurulmuş olan nadir tesislerdendir. Tesisimiz, organize şehri olan Konya merkeze kurulması daha kolay ve meşakkatsiz iken Altınekin ilçemize kurulması ve ilçemiz insanına iş istihdamı sağlaması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Çiftçi ve tarım odaklı, tohumculuğun önemini ve getirdiği sorumluluğun farkında olan güvenilir, yenilikçi ve özverili bir şirket olan Beta Ziraat, şeker pancarı tohumunda Türkiye piyasasının yüzde 40’ını elinde tutarak tohum fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol almaktadır. Tesisimizin, bölgemize katkısı Altınekin bölgesindeki insanlarına iş olanağı sağlaması, sanayi kültürünün ova insanımıza da yerleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Şirketimiz başta Konya olmak üzere Samsun, Amasya, Eskişehir, Antalya ve Bursa illerinde 16 farklı bitki türü ve 50’nin üzerinde çeşit ile tohum üretimi gerçekleştirerek ülke tarımına katkı sağlamaktadır. Şirketimizin ana çalışma konusu olan şeker pancarı tohumunun yanında hububat, tanelik mısır, silajlık mısır, yağlık ayçiçeği, soğan, sebze, yem bitkileri ve diğer endüstri bitkileri türlerinde de tohumluk üretimi ve satışı gerçekleştirilmektedir. Şirketimiz, gücünü Türk çiftçisinden almaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

“ÇİFTÇİLER OLARAK TORKU’YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Hem çiftçi olan hem de Altınekin Merkez Motorlu Araçlar Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi Başkanı İhsan Ünal, “Altınekin’e yapılan yatırımlar için Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah bu tür yatırımların devamı da gelir. Konya Şeker’in verdiği katkılar nakliye sektöründe bile kendini belli ediyor. Her yıl yüzde 100’lere varan büyümeler görüyoruz” dedi. Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu ise katkılarından dolayı Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür etti. Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Türkiye’nin bel kemiği tesis Altınekin’de
HABER YORUMLARI