Torku Jelifest

‘Türkiye’nin başkanlık sistemine ihtiyacı var’

  • Giriş Tarihi: 6.05.2015 22:41
  • Güncelleme Tarihi: 22:41
‘Türkiye’nin başkanlık sistemine ihtiyacı var’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, "Türkiye'nin başkanlık sistemine tam anlamıyla ihtiyacı vardır. Biz bu başkanlık sistemi ile Türkiye'yi bir araya getirmek istiyoruz" dedi.

Mutlu Akü

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ortahisar Belediyesince bir otelde düzenlenen, “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok önemli bir eşiğe doğru gittiğini söyledi.

Türkiye’nin hedefler koyan, problemlerini çözen, milletin birlik ve beraberliğini yücelten bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, “Biz kendi kurallarımızla yaşamak, kendi yazılı kurallarımızın olduğu bir Türkiye oluşturmak istiyoruz. Bugün bizim yeni anayasa derdimiz illa bir yenilikten kaynaklanmamaktadır. 1960 darbesi 1961 anayasasını oluşturmuştur, 1980 darbesi ve 1982 anayasası da travmatik ve tepkisel bir anayasadır. Bu anayasalar milletin demokratik haklarını ve milli iradenin tamamen yansımasını engelleyen bir sistemle örtüştürülmüştür” diye konuştu.

Başkanlık sisteminin çok önemli olduğunu kaydeden Soylu, “Türkiye’nin başkanlık sistemine tam anlamıyla ihtiyacı vardır. Biz bu başkanlık sistemi ile Türkiye’yi bir araya getirmek istiyoruz. Biz büyük problemlerimizi çözmek, hızlı ilerlemek, 2023, 2053, 2071 yıllarındaki hedeflerimize varmak istiyorsak, parlamenter sistemin yerine yeni bir anayasayla, içerisindeki başkanlık sistemiyle yarınlara güçlü bir şekilde adım atabilmeliyiz” dedi.

Panelde, gazeteci-yazar Halime Kökçe, anayasa hukukçusu Yrd. Doç. Dr. Cem Duran Uzun ve siyaset bilimci Dr. Murat Yılmaz, yeni anayasa ve başkanlık sistemi hakkındaki görüşlerini açıkladı.> Yeni Meram >Politika > ‘Türkiye’nin başkanlık sistemine ihtiyacı var’
HABER YORUMLARI