Torku Jelifest

Türkiye’de yeni yıl coşkusu

  • Giriş Tarihi: 1.01.2015 1:19
  • Güncelleme Tarihi: 1:19
Türkiye’de yeni yıl coşkusu

Türkiye’de yeni yıl çeşitli etkinliklerle kutlandı. Soğuk hava İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamaları etkiledi. Bu yıl daha az kalabalık gözlenirken meydan şemsiye çöplüğüne döndü.

Mutlu Akü

Bazı vatandaşlar ve turistler, yeni yıla Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki kutlamalarla girdi.

Yılbaşı için özel süslenen Taksim Meydanı ile İstiklal Caddesi, akşam saatlerinden itibaren yoğunlaşmaya başladı. Saatler gece yarısına yaklaştıkça kutlamaların yapıldığı alanlar doldu. Vatandaşlar İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’nı kısmen doldururken, çok sayıda vatandaş dayılbaşı kutlaması için eğlence mekanlarını tercih etti. Eğlence mekanlarının yılbaşı için süslendiği, esnafın “herşey dahil” menüleriyle müşteri çekmeye çalıştığı gözlendi.

Soğuk ve yağışlı hava nedeniyle Taksim ve İstiklal’de yeni yılı karşılayan vatandaşların sayısının geçen yıllara oranla az olduğu görüldü.

Rüzgar nedeniyle vatandaşların kullandığı şemsiyeler kırılırken, Taksim Meydanı adeta şemsiye çöplüğüne döndü.

Cumhuriyet Anıtı çevresinde 2015’e “merhaba” diyen vatandaşlar ve turistler yeni yılı meşalelerle karşıladı. Kutlama yapanlar yabancı müzik eşliğinde eğlenirken, bazı gruplar da halay çekti. Taksim’e gelenler Cumhuriyet Anıtı önünde bol bol selfie ve fotoğraf çekti.

Öte yandan polis ekipleri Taksim Meydanı’nda yoğun güvenlik önlemi aldı. TOMA’ların da hazır bekletildiği meydana bazı girişler akşam saatlerinde kapatıldı.

İstanbul’da herhangi bir olay yok

İstanbul Emniyet Müdür Selami Altınok, Taksim’de görev yapan polisleri denetledi. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Altınok, vatandaşların huzuru, güveni ve mutluluğu, güzel bir yılbaşıgeçirmeleri için 15 bin polisin yağmur ve soğuğa rağmen görev yaptığını, fedakarca çalıştığını söyledi.

Altınok, “Umut ediyorum ki kaza, bela olmadan İstanbul’da yaşayan bütün vatandaşlarımız için 2015 güzel bir yıl olur. Hepimize sağlık, mutluluk getirir” dedi.

Basın mensuplarının da yeni yılını kutlayan Altınok, sorular üzerine Taksim’de 5 bin polisin görev yaptığını, İstanbul genelinde şu ana kadar herhangi bir olay olmadığını sözlerine ekledi.

Beşiktaş’a ilgi

Etiler’de vatandaşlar, 2015’e ışık ve lazer şovları, konfeti, yapay kar ve havai fişek gösterileriyle girdi.

Şişli Belediyesi’nce her yıl Nişantaşı’nda düzenlenen kutlamaların bu yıl yapılmaması nedeniyle vatandaşların tercihi Beşiktaş oldu.

Yeni yıla kutlamalarla girmek isteyen vatandaşlar, Beşiktaş Belediyesi’nce Etiler Nispetiye Caddesi’nde oluşturulan etkinlik alanına erken saatlerden itibaren toplandı.

Burada oluşturulan platformda saat 19.00’da başlayan DJ performanslarına eşlik eden vatandaşların özellikle yılbaşını anımsatan kıyafet giydikleri ve bu yönde takılar taktığı görüldü.

Kutlamaya katılanlar müzik eşliğinde dans ederek, yeni yıl coşkusunu yaşadı. Yılbaşı partisi kapsamında Kenan Doğulu konser verdi. Doğulu, hologrom teknolojisinin kullanıldığı platformda Zeki Müren ile düet yaptı.

Yağmur ve soğuğa rağmen katılım yüksek oldu

Etkinlikte Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da alandaki vatandaşlara hitap ederek, yılbaşını kutladı. Hazinedar’ın katılımcılara seslendiği anda da hologrom teknolojisi kullanıldı.

Dans ederek eğlenen coşkulu kalabalık, saatler 00.00’ı gösterdiğinde hep bir ağızdan 10’dan geriye sayarak, yeni yıla ”Merhaba” dedi.

Etiler’de yeni yılın ilk dakikalarında havai fişek, konfeti ve yapay kar gösterileri sunuldu. Yılbaşı partisine soğuk ve yağmura rağmen katılımın yüksek olduğu görüldü.

Kutlama sırasında kalabalık nedeniyle bazı kişiler, ezilme tehlikesi atlatırken bazı kişiler ağaçlara çıkarak dans etti.

Taşkınlık yapan bazı kişilere de alandaki sivil polis ve güvenlik görevlileri tarafından engel olundu. Kutlamalar sırasında çıkan kavgayı polis ekipleri ayırdı.

Kutlama yapılan bölgede seyyar satıcıların fazla olması da gözlerden kaçmazken, polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Ankara’da kutlama

Ankaralılar, 2015 yılına Kızılay Güvenpark’taki kutlamalarla girdi.

Kızılay’da akşam saatlerinde toplanmaya başlayan Başkentliler, saatler gece yarısına yaklaştığında Güvenpark ve Kızılay Meydanı çevresinde kalabalıklar oluşturdu.

2015’e “Hoş geldin yeni yıl” diyerek giren vatandaşlar, yeni yıla adım atıldığında müzik eşliğinde birbirlerine sarıldı ve yeni yıllarını kutladı.

Ankaralılar, yeni yılın ilk dakikasıyla birlikte meşaleler yaktı, havai fişek ve maytaplar attı.

Ankara’nın eğlence yerlerinde de yeni yıl coşkuyla karşılandı.

İzmir yağmur altında

İzmirliler yeni yıla Cumhuriyet Meydanı’nda şarkıcı Özlem Tekin konseriyle yağmur altında coşkuyla girdi.

Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen konser programı için saatler öncesinden meydana gelen her yaş grubundan vatandaşlar, 2014 yılını Özlem Tekin’in şarkılarıyla uğurladı.

Yağmur altındaki konsere katılanlar, saatler 23.59’u gösterdiğinde geri sayım yaparak 2015’e girdi.

Burada konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ”İşte İzmir bu, herkes şemsiyesini açmış Cumhuriyet Meydanı’nı doldurmuş. Cumhuriyete layık, İzmir’e layık bir şekilde yeni yılımızı kutluyoruz. 2015 yılı, başta sizlere ve İzmirlilere olmak üzere, dünyaya barış getirsin, mutluluk getirsin, her şey gönlünüzce olsun” diye konuştu.

Kocaoğlu, daha sonra vatandaşlarla sahneden geriye sayım yaptı. Havai fişek ve ışık gösterisinin ardından konser devam etti.

Yeni yılı denizde karşıladılar

Antalya’da, kendilerini “Yaz Kış Denize Girenler” olarak adlandıran bir grup, yeni yılı Konyaaltı Sahili’nden denize girerek karşıladı.

Emekli ve çeşitli mesleklere mensup kişilerden oluşan grup, 2015’e dakikalar kala ünlü Konyaaltı Plajı’nda bir araya geldi. Plajda ateş yakarak şarkılar eşliğinde eğlenen grup, daha sonra denize girerek 2015 yılının ilk dakikalarını denizde geçirdi.

Denize girenlerden Abdullah Öztürk, yeni yıla denizde karşılamanın bir ayrıcalık olduğunu ifade etti. Denizin güzel olduğunu dile getiren Öztürk, “Dalgalar biraz tehlikeli de olsa bizim için fark etmiyor, deniz harika” dedi.

Mehmet Doğan da 2015 yılının Türkiye’ye ve dünyaya mutluluk getirmesini diledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yeni yıl programı düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan program, elverişsiz hava şartları nedeniyle Cam Piramit’te gerçekleştirildi.

İlk olarak Türk Halk Müziği Sanatçısı Tuğba Karakuş’un sahne aldığı program, sanatçı Mustafa Ceceli’nin konseri ile devam etti.

Ceceli’nin seslendirdiği şarkılarla yeni yıla “merhaba” diyen Antalyalılar, şarkılara da eşlik etti. Yaklaşık iki saat sahnede kalan Mustafa Ceceli, zaman zaman bateri ve org çalarak izleyicilere eğlenceli dakikalar yaşattı.

Dans ederek eğlenen coşkulu kalabalık, saatler 00.00’a yaklaştığında hep bir ağızdan 10’dan geriye sayarak yeni yılı kutladı.

Palandöken’de gece kayağı

Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi’nde düzenlenen programda, yerli ve yabancı turistler yılbaşına kayak yaparak, dilek balonu uçurarak girdi.

Rusya, Ukrayna, İran, Azerbaycan ve Polonya’dan gelen turistlerin de ağırlandığı Palandöken’deki otellerde, gala yemeği, eğlence programları ve kayak gösterileri düzenledi.

Salonlardaki programların ardından pistlere çıkan turistler, kar üzerinde dans ederek yeni yılı kutladı. Sıcaklığın sıfırın altında 5 derece olmasına rağmen, soğuk havaya aldırış etmeyen turistler, Türkiye’nin önemli kayak merkezleri arasında bulunan Palandöken’de yeni yıla eğlenerek girdi.

Meşaleli kayak gösterisinin ardından, havai fişek gösterisi yapıldı. Farklı ülkelerden gelen turistler, Palandöken semalarına dilek balonları da uçurdu.

Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tesislerde yapılan suni karlama sayesinde kar kalınlığının 45 santimetreye ulaştığı Palandöken Kayak Merkezi’nde aydınlatılmış pistler sayesinde bazı turistler kayak yaparak 2015’e girdi.

Çocuklar kızak kayarken, bazıları da kartopu oynadı. Otel işletmecileri ile yerli ve yabancı turistler, kar üzerinde pasta keserek yeni yılı kutladı.

Bölgedeki bir otelin genel müdürü Mehmet Varol, gazetecilere yaptığı açıklamada, güzel bir yılbaşıolduğunu ve Palandöken’deki otellerdeki doluluk oranlarının yılbaşı sayesinde yüzde 100’e ulaştığını söyledi.

Yeni yıl için farklı ülkelerden turist kafilelerinin geldiğini belirten Varol, “Yerli ve yabancı misafirlerimize yönelik farklı organizasyonlar düzenledik. Eğlence programları, meşaleli kayak gösterileriyle misafirlerimizin güzel vakit geçirmesini sağladık” diye konuştu.

Diyarbakır

Diyarbakır’da eğlence mekanlarını tercih eden vatandaşlar yeni yıla halaylar eşliğinde girdi.

Evleri yerine, yeni yıl için ışıl ışıl süslenen eğlence mekanlarını tercih eden vatandaşlar, Kürtçe ve Türkçe müzikler eşliğinde eğlenerek yeni yılı karşıladı.

Oteller başta olmak üzere kentteki diğer eğlence mekanlarına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, yeni bir yıla davul zurna eşliğinde halaylar çekerek “merhaba” dedi.

Kentin bazı noktalarında ise havai fişek gösterisiyle vatandaşlar yeni yıla girdi.> Yeni Meram >Türkiye > Türkiye’de yeni yıl coşkusu
HABER YORUMLARI