YAZARLAR

TÜRKİYE’DE ORTALAMA ÖMÜR NEDEN UZADI? -Muammer Bağcı-Yeni Meram Gazetesi

28 Eylül 2017 Hürriyet Gazetesi’nde uzayan ömür hakkında bir haber çıktı. Çıkan haber benim çok dikkatimi çekti. Türkiye’de ortalama ömür 78 yıl olarak yazıldı. Erkeklerin yaşı 78, kadınların yaşı 80 olarak tespit edilmiş. Yıllar yılı ölen insanların kaç sene yaşadığına dair bir haber çıkmış değildir. Bu konu hakkında benim bilgim var. Konya’da Mezarlıklar Vakfı 1996 yılında kuruldu. 1998 yılında Konya Mezarlıklar Vakfı Başkanı olarak göreve başladım. Cenaze hizmetlerini Konya Mezarlıklar Vakfı tarafından 12 yıl devam ettirdi. Ölen kişilerin hem Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan hem de Mezarlılar Vakfı’ndan elde ettiğimiz bilgileri kaydettik. Bir yılda kaç kişinin öldüğünü, kaç kişinin erkek kaç kişinin kadın olduğunu kayda geçtik.1998-2010 yılları arasında Konya’da ortalama yaşları erkeklerin 58.4, kadınların 61.3 olarak tespit edilmişti. Bu tespitimizi 12 yıl boyunca defalarca Yeni Meram Gazetesi köşemde yazdım. Birçok kişi okudu ve beni telefonla arayanlar oldu. Son 7-8 yılda nasıl oldu da yaşam süresi arttı merak konusu doğrusu. Aslında konunun ince noktası son yıllarda insanlar sık sık doktora başvuruyor. Üstelik sağlık hizmetlerine kolay erişilebilmesi ve ilaçların eskiye nazaran çok daha uygun fiyata alınması insanlara doktora ve hastaneye daha meyilli hale getirmiştir. Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti sağlık konusunda beklenilenin üzerinde hizmet verdiği açıkça ortadadır. Üstün sağlık kuruluşlarını halkın hizmetine sunduğu da görülmektedir. Yüce dinimizde ve Kuran-ı Kerim’de insanın bir ömrü olduğunu, bu ömrün de ne zaman, nasıl, kaç yaşında sonlanacağı Yüce Allah tarafından takdir edilmiştir. Her insan Aksene takvim üzerine yaratılmış olup kişinin kendi vücuduna harfiyen bakmakla mükelleftir.
Demek oluyor ki Yüce Allah’ın takdirine boyun eğmekten başka çıkar yol yoktur.
Ben 122 yaşında bir nineyle röportaj yaptım. Osmaniye ilinde bir yakınımı ziyaret ettim. Yakınım olan kişi pazar günü bizi pikniğe götürdü. Orada bir kişiyle sohbet ettim. O kişiye beni gazeteci olarak tanıttılar. Kendisinin 122 yaşında bir ninesi olduğunu söyledi. Ben de o nineye beni götür dedim. Akşamüstü ninenin evine gittim, elini öptüm, tanıştım. Kaç yaşında olduğunu sordum. 122 yaşındayım dedi. Pek iyi, kaç torunun var dedim. 35-40 kadar var dedi. Beslenmen nasıl diye sordum o da süt, yoğurt yerim çoğu zaman ama eski iştahım yok dedi. Ağzını aç dişlerin sağlam mı bir bakayım dedim, eski dişleri gitmiş yerine inci gibi dişleri çıkmış. Çok zayıftı, aklı başındaydı. Fotoğraf çekinince flaş patladı ve bana sen hükümet adamısın herhalde ben son padişah zamanında hemşire idim. Devletten alacağım var, o parayı bana getir dedi. Ortada padişah falan yok, ondan sonra devletin başına Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve diğer devlet büyükleri geldi. Sen o parayı devlete bağışla dedim. Nine 122 yaşında olmasın rağmen sağlığı çok iyiydi. Sol kulağı duymuyormuş. Benim en çok dikkatimi çeken dişlerinin tekrardan inci gibi çıkmasıydı. Bu enteresan durumu Yeni Meram Gazetesi köşemde yazdım. Daha sonra Konya Hürriyet Gazetesi muhabiri geldi, yazımı okumuş, merak etmiş. Bazı şeyler sordu. Ben de cevap verdim. Ulusal gazetelerde çıktı iki ay sonra nineyi televizyonda izlemişler bana da haber verdiler.

> Yeni Meram >Yazarlar > TÜRKİYE’DE ORTALAMA ÖMÜR NEDEN UZADI?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.