Torku Jelifest

Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı bugün yapıldı! Covid-19 aşısı kimlere yapılacak? İşte ayrıntılar

  • Giriş Tarihi: 16.09.2020 15:05
  • Güncelleme Tarihi: 15:22
Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı bugün yapıldı! Covid-19 aşısı kimlere yapılacak? İşte ayrıntılar

Türkiye'de ilk gerçekleşiyor... Ülkede koronavirüs aşısı iki kademeli olmak üzere ilk kez bugün yapılacak. Peki, Çinli firma tarafından geliştirilen aşı kimlere yapılacak, ayrıntılar neler? İşte detaylar...

Türkiye’deki ilk yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gönüllülere yapıldı. Çin’de geliştirilen Covid-19 aşısının gönüllü uygulaması Brezilya ve Endonezya’da başlatılmıştı. Faz 3 aşamasına Türkiye de dahil edildi ve aşının ilk dozu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık çalışanlarına yapıldı.

Türkiye aşı çalışmalarına bugün itibariyle katılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce yaptığı açıklamada dünyada yapılan bazı çalışmalara Türkiye’nin de dahil olacağını duyurmuştu. Bakan Koca, klinik aşamasında Türkiye’nin aşılama çalışmalarına dahil olacağını söylemişti. Bugün de (16 Eylül) o çalışmalardan birine Türkiye dahil oluyor.

CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram, aktardığı bilgide, “Çin ile birlikte Brezilya, Endonezya, Bangledeş’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede 10 bin kişiye uygulanan aşı, Bugün itibariyle de Türkiye’de başlıyor.” ifadesini kullandı.

Bugün yapılan kişilere 14 gün sonra tekrar uygulama

Sözlerine devam eden Bayram, “Aşılama çalışmaları ilk olarak sağlık çalışanlarına başlayacak. Bugün yapılan aşı 14 gün sonra aynı kişilere bir kez daha uygulanacak.” Şeklinde konuştu.

Sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacak

Bayram’ın aktardığına göre, önemli olan 2 doz aşının uygulanması olduğu belirtilirken bu kapsamda da 10 gün içinde 1200-1300 sağlık çalışanına uygulanması planlanıyor. 14 günün ardından çıkan sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile paylaşılacak.

Duygu Ayaz Bayram, sözlerini şöyle noktaladı: Aşılar sağlık çalışanlarına yapıldıktan sonra bir ara verilecek. Sonrasında ise gönüllülük esasına göre başvuranlara tekrar bu aşının yapılması planlanıyor. Kronik hastalığı bulunan 13 bin kişinin aşılanması hedefleniyor.”

İmzalanan protokol çerçevesinde uygulanacak

“Aşı, Sağlık Bakanlığı’nın imzaladığı protokoller çerçevesinde uygulanacak. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda İngiltere, Almanya ve Rusya’daki çalışmalarla ilgili protokoller de imzalamıştı.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Türkiye’de ilk koronavirüs aşısı bugün yapıldı! Covid-19 aşısı kimlere yapılacak? İşte ayrıntılar
HABER YORUMLARI