kapat
Ruşeym Torku

Türkiye’de Bir İlk

  • Giriş Tarihi: 3.07.2013 16:25
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Türkiye’de Bir İlk

Türkiye’de ilk kez Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılacak ve 5 Temmuz tarihine kadar sürecek ‘4’üncü Uluslararası Matris Analizi ve Uygulamaları Konferansı’ başladı.

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nün organize ettiği konferansın açılışında konuşan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Bütün bilimlerle ilişkisi olan ‘matris’ hakkında yapılan çalışmalarla ilgili bilgilerin verileceği bu konferansın ilk kez Türkiye’de ve Konya’da üniversitemizin desteğiyle yapılıyor olması çok önemlidir. Bilgiyi yaymada üniversiteler önemli bir konumdadır. Uluslararası alanda yapılan bu konferansta akademisyenler ortaya koydukları çalışmalarını anlatacaklar ve bilgi yayılımı gerçekleşecektir.” dedi.

Konferansa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Duran, Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Durmuş Bozkurt, Matris alanında uluslararası çalışmalar yapan akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“ALANDA YAPILANLAR HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUYORLAR”

Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Türkmen, “3 gün sürecek olan konferansa ülkemizden ve yurtdışından çok değerli hocalarımız katılacak ve bilgilerini paylaşacaktır. Konferansta, matris teori ve uygulamaları alanında yapılanlarla ilgili bilgi veriliyor. Alanda yapılanlar hakkında bilgi verilmesi alanın gelişmesini olumlu yönde etkileyecektir. Bilgi veren kişilerin hepsi alanında önde gelen akademisyen ve bilim adamlarıdır. Buradaki asıl amaç matris alanında yapılan yeni çalışmalardan diğer akademisyenlerin de yararlanması ve beraber çalışma imkanının sağlanmasıdır. Bu alanda söz sahibi olanlar bu konferansta, yürüttükleri çalışmaları anlatacak ve alana yeni girenlerin zihinlerinde yeni pencerelerin açılmasını sağlayacaklardır. Bu açılan pencereler bu alanın daha da gelişmesini sağlayacaktır.” dedi.

Konferansa katılan dünyaca ünlü bilim adamları Prof. Dr. Tin-Yau Tam, Prof. Dr. Steve Kirkland, Prof. Dr. Stephan Garcia, Prof. Dr. Mohammad Sal Moslehian ve Prof. Dr. Hugo J. Woerdeman, matris alanında ortaya koydukları teori ve uygulamalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

MATRİS ANALİZİ NEDİR?

Mühendislik, tıp, sosyal bilimler gibi hayatın her alanında kullanılan bir analiz yöntemi. İstatistik verilerinin alt ve üst sınırının belirlenmesinde ve hesaplanmasında kolaylık sağlayan bir analiz şekli. Matris analizinin sunduğu hesaplama kolaylığı ile istatistik bilgileri hayata indirgeyerek somutlaştırılıyor. Eldeki istatistik verilerin hayata indirilmesi ve uygulamasında sayısal terimlerin somutlaştırılması ve anlaşılabilir bir düzeye getirilmesi açısından önemli bir analiz yöntemi olarak biliniyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Türkiye’de Bir İlk
HABER YORUMLARI