Torku Jelifest

‘Türkiye terör oyunları oynanabilecek bir ülke değil’

  • Giriş Tarihi: 28.10.2015 20:51
  • Güncelleme Tarihi: 20:51
‘Türkiye terör oyunları oynanabilecek bir ülke değil’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, "Türkiye eskisi gibi aciz bir ülke değil. Aciz bir ülke olarak üzerinde ameliyatlar yapılabilecek, terör oyunları oynanabilecek bir ülke değil" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Milletimiz gayet iyi biliyor ki artık Türkiye’nin, bütün sıkıntılarının üstesinden gelecek gücü de var iradesi de var. Türkiye eskisi gibi aciz ve bağımlı bir ülke değil. Aciz ve bağımlı bir ülke olarak üzerinde ameliyatlar yapılabilecek, terör oyunları oynanabilecek bir ülke değil. Türkiye artık güçlü, kudretli, yükselen bir devlet” dedi.

Davutoğlu, partisince Malatya’da düzenlenen mitingdeki konuşmasına vatandaşları “Destan şehrin yiğit insanları” şeklinde selamlayarak başladı.

Vatandaşların ‘Dik dur eğilme, bu millet seninle’ sloganları üzerine Davutoğlu, “Biz hep Malatyalılarla birlikte dik durduk, dik duracağız” karşılığını verdi.

Malatya’nın kendilerini her zaman büyük coşkuyla karşıladığını dile getiren Davutoğlu, Malatya mitinginin yine en coşkulu mitinglerden birisi olduğunu ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, vatandaşların ‘İşte meydan işte Başbakan’ sözleri üzerine, “Doğru, işte meydan işte Başbakan, işte Başbakan işte Malatya. Aziz kardeşlerim, bunların hepsi meydandan çekildiler ama biz meydanları doldurduk. 1 Kasım’da da inşallah sandıkları dolduracağız” dedi.

Malatyalılara gösterdikleri ilgiden ve coşkularından dolayı teşekkür eden Davutoğlu, “Sağ olun var olun, bin yaşayın, Allah Malatya’yı, Malatyalıları aziz eylesin. Malatya, Malatya bulunmaz eşin, gönülleri coşturur ayla güneşin, sandıkları doldurur yiğitlerin. Sağ olasın Malatya” diye konuştu.

“Meselemiz memleket meselesi”

Malatyalıların, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a rekor oyla destek verdiğini ve AK Parti’nin, girdiği seçimlerde Malatya’da rakipsiz olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Malatyalılar bakın 2007 seçimlerinde yüzde 67 oy verdiniz, 2011 genel seçimlerinde yüzde 68 oy verdiniz, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 62 oy verdiniz, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanımızla çıtayı yukarıya çıkardınız, yüzde 70’in üzerinde oy verdiniz, 7 Haziran’da yüzde 60 verdiniz. Malatya yüzde 75 yakışmaz mı? Yakışmaz mı, yakışır değil mi? Malatya yüzde 75’e var mısın? 6’da 6 yapmaya var mısın Malatya? Ses gür, alınlar ak, inşallah sandıklar da pirüpak, 6-0 olacak inşallah. İnanıyorum ki 1 Kasım’da destan şehir Malatya yeni bir destan yazacaktır ve bu destanı yazacağınızdan hiçbir şüphem yok. Bir kez daha Malatya’ya güveniyor, Malatya’nın, Türkiye’nin şanını yükseltmek için sandıkları dolduracağınıza inanıyorum. Malatya’nın, Türkiye’nin şanını yükseltmeye var mısınız? ‘İlk günkü aşkla haydi Bismillah’ demeye var mısınız? Diyelim bakalım, ‘Haydi Bismillah’. Ne için diyoruz bunu, memleket meselesi için. Meselemiz memleket meselesi.”

“Türkiye artık güçlü, kudretli, yükselen bir devlet”

“Türkiye 13 yıldır AK Parti ile bir başarı hikayesi yazıyor” şeklinde konuşan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Dünyada tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birinin yaşandığı bir zamanda Türkiye atılım üstüne atılım yapıyor. Ülkelerin, dev küresel şirketlerin iflas ettiği bir dönemde Türkiye istikrarlı bir şekilde ekonomisini büyütüyor. Rakipleri küçülürken Türkiye büyüyor, büyümeye de devam edecek. Çevremizdeki birçok ülkeyi takip ediyorsunuz, yangın var, kiminde ekonomik, kimin de siyasi yangın. Türkiye demokrasisiyle ekonomisiyle, dinamizmiyle bir istikrar adası olarak dimdik ayakta. Sıkıntılarımız yok mu? Evet, var ama milletimiz gayet iyi biliyor ki artık Türkiye’nin bütün sıkıntılarının üstesinden gelecek gücü de var, iradesi de var. Türkiye eskisi gibi aciz ve bağımlı bir ülke değil. Aciz ve bağımlı bir ülke olarak üzerinde ameliyatlar yapılabilecek, terör oyunları oynanabilecek bir ülke değil. Türkiye artık güçlü, kudretli, yükselen bir devlet.”

“28 Şubat zihniyeti 7 kat yerin altındadır”

Başbakan Davutoğlu, “Biz, o eski Türkiye’yi yerin 7 kat altına gömdük. Kimsenin de oradan çıkarmasına izin vermeyeceğiz. 28 Şubat zihniyeti 7 kat yerin altındadır. 12 Eylül zihniyeti, 17-25 Aralık’ta yapılmak istenen darbeyi, o darbeyi savunan zihniyeti 7 kat yerin altına gömdük” dedi.

Alandakilerin enerjisine dikkati çeken Davutoğlu, “Siz hiç yorulmak bilmez misiniz? Dur durak bilmez misiniz? Maşallah Malatya. Bakın bu kadar yorucu günlerden geçiyoruz, Malatya’ya geldik mi tekrar enerji buluyoruz. Şarj oluyoruz. Bizim bir şey söylememize gerek yok. Malatya meydanı söylenmesi gereken şeyi söylüyor” diye konuştu.

Türkiye’nin gücünden, çalışma azminden, sağlam iradesinden, milletin kendisini yönetmesinden ve AK Parti’den rahatsız olanların bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, “Bizim çelik irademiz olmasaydı Türkiye’yi defalarca dize getirmiş olacaklardı. Bu harekete darbe yaptılar durduramadılar. ‘Gezi’ dediler durduramadılar. 17-25 Aralık, ‘Kobani provokasyonu’ dediler durduramadılar. Partiyi kapatmak istediler durduramadılar” ifadesini kullandı.

“Biz düzeltmeye çalıştık, onlar bozmaya çalıştı”

Meydandakilerin, “Kıskananlar çatlasın” sloganları üzerin Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Doğru, kıskananlar çatlasın ama sandıklarda oy oy patlasın AK Parti için inşallah. Onlar çatlasın, sandıklar patlasın inşallah. Allah sizlerden razı olsun. Bu ülkeyi bu hainlere yedirmediniz. Büyütüp beslediğiniz, bugünlere getirdiğiniz partinizden hiç vazgeçmediniz. Sandıklara gittiniz, öz evlatlarınızı, AK Parti kadrolarını hep desteklediniz.

Biz, o eski Türkiye’yi yerin 7 kat altına gömdük. Kimsenin de oradan çıkarmasına izin vermeyeceğiz. 28 Şubat zihniyeti 7 kat yerin altındadır. 12 Eylül zihniyeti, 17-25 Aralık’ta yapılmak istenen darbeyi, o darbeyi savunan zihniyeti 7 kat yerin altına gömdük. AK Parti sizin teveccühünüzle girdiği her seçimden açık ara birinci çıktı. Siz de şahitsiniz ki Allah’a hamd olsun biz de sizleri hiç mahcup etmedik. Bu ülkeyi dünyanın her yerinde başı dik bir şekilde savunduk mu? 13 yıl boyunca biz hep bu al bayrağı zirvelere taşımaya çalıştık. 13 yıl boyunca biz ülkeyi büyütürken muhalefet bütün bu başarıların önüne engel çıkardı. Biz düzeltmeye çalıştık onlar bozmaya çalıştı. Biz kolaylaştırdık onlar durmadan engeller çıkardı. Peki ne oldu? Önce Allah’ın sonra da sadece ve sadece milletin dediği oldu. Hiçbir şeyi engelleyemediler.”

“Son terörist ülkeyi terk edinceye kadar demokrasi ve huzur operasyonumuz devam edecek”

Başbakan Davutoğlu, “Bu terör lanetinden bu milleti kurtaracağız. O silahlar, betonlara gömülünceye, son terörist ülkeyi terk edinceye kadar demokrasi ve huzur operasyonumuz devam edecek. Bir kez dahi, bir an dahi bu mücadeleden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Alandakilerin “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları üzerine Davutoğlu, Şanlıurfa’da da Van’da da her yerde bu nidanın yankılandığını söyledi.

Yarın da Ankara’da Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacaklarını belirten Davutoğlu, “Sonra da Diyarbakır’da kardeşlerimizle buluşup, orada da Cumhuriyet Bayramımızı kutlayacağız. Milli birlik-beraberlik içinde, kardeş kardeşe, omuz omuza olacağız” dedi.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“1 Kasım akşamının neticesini siz veriyorsunuz. Her yerde söylüyorum; Allah’ın izniyle bu makamların hakkını vereceğiz. Yalnız ne olur bizi tekrar Kılıçdaroğlu’na, Bahçeli’ye muhatap etmeyin, yoruldum. Gideriz konuşuruz, Sayın Bahçeli’de olduğu gibi çantayı kenarda koyar açmaz, sonra televizyon ekranlarında çanta açar. Sanki koalisyonu, hükümeti bizimle değil de oradaki röportaj yapan hanımefendiyle kuracak, ona açar. Biz ise her yerde açık yürekli davrandık. Siz irfan sahibi Anadolu kültürünün yiğit Malatyalılarısınız. Birisi gelse size dese ki ‘Gel seninle bir şey paylaşacağım ama kimse duymasın’. Allah aşkına bu sırrı kimseye verir misiniz? Şimdi biz Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’yle devlet meselelerini konuştuk. Karşımızdakini de Malatyalılar gibi yiğit zannettik ve devlet meselelerini onlarla konuştuk, ‘Bu burada kalsın, devlet mahremiyetidir’ dedik. Orada ‘Merak etmeyin’ dediler ama çıktılar şunu dediler; ‘Davutoğlu’nun söylediklerini biz kamuoyuna açıklarsak o zor durumda kalır.’ O günden beri de söylüyorum, açıklayın, açıklamazsanız namertsiniz. Bakın söyleyemiyorlar, çünkü bizim milletten sakladığımız hiçbir şey olmaz.”

“Özgürce sandıklara gidip iradelerini beyan etsinler”

Başbakan Davutoğlu, “Bütün Türkiye’ye, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki kardeşlerime sesleniyorum; Hiç tereddüt etmesinler, her türlü tedbiri aldık, yiğitçe, özgürce sandıklara gidip iradelerini beyan etsinler ve sandıklara sahip çıksınlar” dedi.

Davutoğlu, partisinin Malatya mitinginde yaptığı konuşmada, Malatyalıların baskı dönemlerini çok iyi bildiğini, “bin yıl süreceği” söylenen 28 Şubat acısını iliklerine kadar yaşadığını söyledi.

28 Şubat’ta boyun eğmeyen Malatya’nın ne kadar yiğit olduğunun görüldüğünü belirten Davutoğlu, Turgut Özal’ın şehrinde intikam alırcasına yapılan kötülükleri, Hamido’ya gönderilen bombayı, Güneydoğu’daki faili meçhulleri, şehirleri terörize eden rektörleri unutmalarının istendiğini vurguladı.

Yorulma bilmeyen Malatya’ya güvendiklerini anlatan Davutoğlu, “Vatandaşın diniyle, inancıyla, giyimiyle, geleneğiyle kavgalı günleri geri getirmek istiyorlar. O günler hiç yaşanmamış gibi, yüzlerce insan işkencelerden geçmemiş gibi, 28 Şubat’ı, 12 Eylül’ü unutmamızı istiyorlar” diye konuştu.

“Sabahçı öğlenci uygulamasına son vereceğiz”

Davutoğlu, “Ağrı’nın son köyündeki Mehmet ile İzmir Buca’daki Mustafa aynı anda aynı bilgiye tek bir dokunuşla ulaşacak. Eğitimde fırsat eşitliği yaşayacağız. Gençlere ücretsiz internet vereceğiz. Yapacağımız yeni okullarla artık sabahçı öğlenci uygulamasına son vereceğiz” dedi.

İlköğretime giden tüm çocuklara ücretsiz kitap ve tablet vereceklerini anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Okullara akıllı tahtalar kuruyoruz. Ağrı’nın son köyündeki Mehmet ile İzmir Buca’daki Mustafa aynı anda aynı bilgiye tek bir dokunuşla ulaşacak. Eğitimde fırsat eşitliği yaşayacağız. Gençlere ücretsiz internet vereceğiz. Yapacağımız yeni okullarla artık sabahçı öğlenci uygulamasına son vereceğiz. Yavrularımızı sabahın köründe uyanmaktan ve akşamın karanlığında eve gelmekten kurtaracağız. Çocuklarımızın üzerindeki sınav baskısını kaldırmak amacıyla yüksek öğretime geçişteki sınavların yılda birkaç kez yapılmasını sağlayacağız. Çocuklar bir makine veya robot değil, yükselen Türkiye’nin kurucuları olacak.”

Başbakan Davutoğlu, öğrencileri spor, sanat ve kültürle içli dışlı yaparak, insani meziyetlerini geliştirmelerine yardımcı olacaklarına dikkati çekerek, her talebeye ücretsiz müze kartı vereceklerini kaydetti.

“Taşeron kardeşlerimizin tümünü kadroya alıyoruz”

Davutoğlu, “Asli işlerdeki taşeron kardeşlerimizin tümünü kadroya alıyoruz. Diğer kardeşlerimizin de haklarını sonuna kadar gözeteceğiz” dedi.

Asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracaklarını dile getiren Davutoğlu, taşeron uygulamasını da yeniden düzenleyeceklerini belirterek, “Asli işlerdeki taşeron kardeşlerimizin tümünü kadroya alıyoruz. Diğer kardeşlerimizin de haklarını sonuna kadar gözeteceğiz” diye konuştu.

TOKİ tarafından asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar için uygun şartlarda evler yapılacağını ifade eden Davutoğlu, memurun, işçinin gelirini enflasyona ezdirmediklerini, bundan sonra da ezdirmeyeceklerini vurguladı.> Yeni Meram >Politika > ‘Türkiye terör oyunları oynanabilecek bir ülke değil’
HABER YORUMLARI