YAZARLAR

Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şubesinde değişen fazla bir şey yok. Yanlış anlaşılmasın, yönetim açısından yapıyorum bu yorumu. Yönetimde değişen fazla bir şey yok, etkinlik açısında çok yararlı çalışmalar var.

Recep Çınar yine başkan seçildi. Yönetimde bir iki değişiklik var, o kadar. Hizip kavgası yok, dedikodu yok, üyeler arasında tartışma yaşanmıyor. Dingin, üretken bir kongre havası Antalya’dan gelen arkadaşlardan ikisi de Konyalı gazetecilerden. İbrahim Okumamış ve Osman Öztokmak. İbrahim Okumamış Konyalı Haşmet Öyken’in gazetesinden ayrılmış, bir TV kanalında spor yorumculuğu yapıyor. İbrahim’in masasına da bir süre önce Konya’ya veda eden Zafer Varol oturmuş. Antalya da sanki Konya gibi, Konya olmuş.

Antalya grubunun duayen gazetecilerinden Sevgili Abdülkadir Kalender ve diğerleriyle birlikte olmak güzeldi, bol bol nostalji yaptık.

Divan Başkanlığını yürüttüğüm kongreyi Gençlik ve Spor Bakanlığı Kuruluşlardan sorumlu Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz da izledi. Sayın Şaşmaz’ı İletişim kökenli saymak mümkündür. Zira Basın-Yayın Yüksek Okulu birinci sınıfını okuduktan sonra Siyasal Bilgiler Fakültesine geçiş yapmış. Donanımlı, yetkin, bir yönetici; dileriz Vali olur.

Gençlik ve spor İl Müdürü Ömer Ersöz, Konya çocuğu, bizim insanımız. Saygı değer Hocamız Veysi Ersöz’ün oğlu. Sporun içinden gelen çalışkan, enerjik bir hemşerimiz. Kalıcı hizmetler vereceğinden kuşkumuz yoktur.

Ömer Ersöz,1964 yılında Akören ilçesinde doğdu, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Spora ortaokul yıllarında Stadspor’da basketbolla başladı; futbolu yeğledi İçeri Çumraspor, , Aziziye Alibeyhüyüğüspor, İdmanyurdu ve Akviran Kültürspor’da amatör futbol oynadı. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde memurluğa başladı ve bir süre de şef olarak görev yaptı. Spor Eğitim Merkez Müdürlüğü görevine getirildi. Elazığ İli Sivrice Gençlik Spor İlçe Müdürlüğüne atanan burada 2 yıl süre ile doğu hizmetini yapan Ömer Ersöz, 2007 yılının Ocak ayında Konya’ya Şube Müdürü olarak geri döndü. 2 yıl Gençlik Spor Kulübü Başkanlığında bulundu, Karaman İl Müdürlüğü görevine getirildi. Uzun yıllar tenis ve güreş antrenörlüğü de yapan hemşerimiz şimdi de Konya İl Müdürlüğü.

Etkinliklerine koşut, spor basını da gelişip büyüyecektir. Bu bağlamda Konya spor basını dört büyük ilin dışında diğerlerinin önünedir. Bu alanda görev yapan yazar ve muhabir arkadaşlarımız dezenformasyona prim vermeden spor kamuoyunu bağımsız olarak doğru yönde bilgilendirmektedir.

Basınla spor karşılıklı iletişim içindedir.

Bu nedenle spor’un etik ilke ve kuralları çoğu kez spor basınıyla da örtüşmektedir.

Konya’da spor ahlakı da, spor basınıyla birlikte övgüye değer konumdadır. Spor etkinlilerine ilginin artmasında spor basını motor görevini üstlenmiştir. Ülke düzeyinde spor ahlakının yerleşmesi bağlamında halkın bilinçlendirilmesinde spor basınına büyük sorumluluklar vegörevler düşmektedir.

Bir özeleştiride bulunmak gerekirse, Dünya Kenti olma iddiasındaki Konya’da maalesef henüz lokanta kültürü gelişmiş değil. Kebapçı ve etli ekmek iş yerleri çok, doğru dürüst lokanta yok ya da çok az. Uzun yıllar Mehmet Karabağ’ın işletmeciliğini üstlendiği TSYD, Sosyal tesisleri eksikliği gidermenin çabası içindedir. Her Kongre sonrası, verilen akşam yemeğinde, Sosyal tesisin daha düzenli ve tatmin edici konuma geldiğini görüyoruz.

Özetlersek, Cihat Yazıcı’nın kurucu Başkanlığında oluşturulan Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şubesi rüştünü artık ispatlamış önemli basın örgütlerinden biridir.

Başkan Recep Çınar ve çalışma arkadaşlarını kutlar, yeni projelere imza atmalarını dileriz.

Konya her alanda, daha ileriye gitmeyi hak etmektedir. Yeter ki, insanlarımıza sahip çıkalım. Politikayı politik aktörlere bırakalım, hizmet alanlarında da uzmanlaşmış kişiler, işi alıp götürsünler. Doğru olanı da budur.

BİR DAMLA:

■Başarının tek şartı var: İnsanı sevmek. ■ Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.

> Yeni Meram >Yazarlar > TÜRKİYE SPOR YAZARLARI DERNEĞİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.