Torku Jelifest

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici’den sigara yasaklarına destek açıklaması

  • Giriş Tarihi: 16.11.2020 14:52
  • Güncelleme Tarihi: 14:52
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici’den sigara yasaklarına destek açıklaması

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici, sokaklarda, caddelerde, duraklarda ve Pazar yerlerinden uygulanan sigara yasağının yerinde bir karar olduğunu belirtti

 

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici gazetemizi ziyarette bulundu. Koronavirüsten dolayı sokaklarda sigara kısıtlamasına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Dikici, “Pazar yerlerinde ve otobüs duraklarında sigara içilmesi yasaklandı. Bu tiryakiler tarafından lütfen bir özgürlük kısıtlaması gibi algılamasın. Sigara içenlerin keyfi, içmeyenlerinde felaketi olmamalı bu ülkede. Biz dernek olarak bu kararı tamamen yerinde buluyoruz. Hatta kararın alınması gecikti bile. Sigara hem çevremizin hem de kendimizin en büyük sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Maddi olarak da büyük bir zarar. Ben boşanma olaylarında bile çok etkili olduğu kanaatindeyim” dedi.

“BİR ÖZGÜRLÜK KISITLAMASI GİBİ ALGILANMASIN”

Sigara içenlerinin keyfinin, içmeyenlerin felaketi olmaması gerektiğinin altını çizen Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici, sözlerine şu şekilde devam etti; “Kalabalık sokaklarda, caddelerde, Pazar yerlerinde ve otobüs duraklarında sigara içilmesi yasaklandı. Bu tiryakiler tarafından lütfen bir özgürlük kısıtlaması gibi algılamasın. Sigara içenlerin keyfi, içmeyenlerinde felaketi olmamalı bu ülkede. Biz dernek olarak bu kararı tamamen yerinde buluyoruz. Hatta kararın alınması gecikti bile. Biz sigara içenlerin ömür boyu maske kullanmaları gerektiğini söylüyoruz. Çünkü sigara içenlerin her türlü hastalığı alabilme riski fazladır.”

“SİGARA AİLE EKONOMİSİNİ DE ÇÖKERTİYOR”

Sigaranın insanları maddi olarak ta büyük oranda etkilediğini belirten Başkan Dikici, “Sigara hem çevremizin hem de kendimizin en büyük sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Maddi olarak da büyük bir zarar. Ben boşanma olaylarında bile çok etkili olduğu kanaatindeyim. Bugün geçim sıkıntısı çeken bir ailenin iki paket sigara parasını verdiğini düşündüğümüz zaman aylık (2 kişi) 1000 TL. Her ay belki de evinin gıda ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir para. Hal böyle olunca sigara aile ekonomisini de çökertiyor. Burada kaybeden biz, kazanan da sigara firmaları olmaktadır” diye konuştu.

“SİGARA HASTALARI HASTANE MASRAFLARINI KENDİLERİ KARŞILAMALI”

Koronavirüs nedeniyle sigara yasaklarının erken zamanda olduğunu ifade eden Başkan Dikici ifadelerine şu şekilde yer verdi; “5-10 yıl sonra gündeme gelmesi gereken konular Koronavirüs sebebi ile hızlanmış oldu. Sigara zaten ileri ki dönemlerde sokaklarda yasaklanacaktı. Sigara kullananların hastane masraflarını kendileri karşılaması gerektiğini de bizler söylüyoruz. Bugün sigara içen birisinin hastane masrafını düşündüğünüz zaman içmeyenlerin haklarını girildiğini görürsünüz. Şuanda Avrupa ülkelerinde bu bahsetmiş olduğumuz konu başlamış oldu. Ülkemizde de bu uygulamanın başlamasını istiyoruz.” Leyla ALEMDAR> Yeni Meram >Konya > Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Konya Şube Başkanı Kadir Dikici’den sigara yasaklarına destek açıklaması
HABER YORUMLARI