Torku Jelifest

”Türkiye insani yardımda dünyada ilk üçe giriyor”

  • Giriş Tarihi: 12.12.2015 13:57
  • Güncelleme Tarihi: 14:30
”Türkiye insani yardımda dünyada ilk üçe giriyor”

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Türkiye, birçok konuda belki dünyada ilk sıralarda değildir ama bir konuda dünyada ilk üçe giriyor. O da insani yardımdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen “Yetimler, Problemleri, Çözüm ve Stratejiler Uluslararası Çalıştayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, mazlumlara sahip çıkmak konusunda emeği geçen sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederek, her zaman onların yanında yer alıp destek olacaklarını ifade etti.

Çocuklara daha iyi bir dünya inşa etmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getiren Akdoğan, “Ama bu çocuklar içerisinde belki de öksüz ve yetim dediğimiz zaman, daha bir ayrı kucaklamak, şefkat ve ilgi gerekiyor. Bu ilgiyi hep birlikte ve bütün dünya çocukları için göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Vicdanımızın sesini dinleyerek hareket ediyoruz”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye’nin etrafında önemli krizler ve çatışmalar olduğuna değinerek, “Sınırlarımızın ötesinde, özellikle güney sınırlarımızda adeta otorite yok. Çatışmalar, iç savaş var. Terör örgütlerinin cirit attığı bölgeler haline gelmiş durumda. Bunların ürettiği bir insani dram var. Yüz binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan evini, barkını terk ederek göç etmek zorunda kaldı. 2,5 milyon civarında insan Türkiye’ye sığındı ve bu insanlara Türkiye kucak açtı” dedi.

Akdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye, birçok konuda belki dünyada ilk sıralarda değildir ama bir konuda dünyada ilk üçe giriyor. O da insani yardımdır. Bizim petrol kuyularımız, doğalgaz rezervlerimiz, altınımız, yer altı zenginliklerimiz yok ama dünyada birinci olabiliyorsak insani yardımda, bizim vicdanımız var ve vicdanımızın sesini dinleyerek hareket ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun, ister Hristiyan olsun, Yezidi olsun, Musevi olsun, Müslüman olsun, Türkmen olsun, Arap olsun, Kürt olsun, kimliğine bakmadan herkese kucağımızı açıyoruz ve bundan sonra da bu şekilde hareket etmeyi inşallah sürdüreceğiz.”> Yeni Meram >Politika > ”Türkiye insani yardımda dünyada ilk üçe giriyor”
HABER YORUMLARI