Torku Jelifest

‘Türkiye dünyadaki türbülanstan etkilenmedi’

  • Giriş Tarihi: 29.10.2015 21:46
  • Güncelleme Tarihi: 21:46
‘Türkiye dünyadaki türbülanstan etkilenmedi’

AK Parti Ankara milletvekili adayı Ali Babacan, "Bütün dünyada türbülans varken Türkiye çok şükür etkilenmedi" değerlendirmesinde bulundu.

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara milletvekili adayı Ali Babacan, Ülke TV ve Kanal 7 televizyonlarının ortak yayınında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yeni vaatlerin kaynağına ilişkin bir soru üzerine Babacan, seçim beyannamelerindeki vaatlerin maliyetinin 20 milyar lira civarında olduğunu ifade etti.

Davutoğlu’nun dün Malatya’da açıkladığı 10 maddelik paketin toplumun farklı kesimlerine dokunan bir paket olduğunun altını çizen Babacan, “Bunların toplam maliyetine bakacak olursak, ilk açıkladığımız vaatlerin yüzde 15-20’si mertebesinde bir maliyetten bahsediyoruz. Belki 3 milyar lira, belki biraz üzerinde olur. 540 milyarlık bir bütçe gönderdik TBMM’ye. Bunun içerisinde kolay yönetilecek rakamlar.”

“Seçimlere ilişkin olumlu beklentiler fiyatlanmaya başladı”

Babacan, tek başına iktidarın, istikrarın devamı yönünde bir mesajı olacağını ve bunun piyasa göstergelerine de olumlu yansıyacağını kaydetti.

Son bir ayda piyasalarda olumlu bir seyir görüldüğüne dikkati çeken Babacan, “seçimlere ilişkin olumlu beklentilerin piyasalar tarafından fiyatlanmaya başlandığını” dile getirdi.

Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması

Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması konusunda AK Parti hükümetini sorumlu tutan kesimlerin olduğunun belirtilmesi üzerine Babacan, yargı tarafından yürütülen bir süreç üzerine yorum yapmanın doğru olmadığını ifade etti.

Böylesi bir yorumun sürecin akışını etkileme çabası olarak görülebileceğini belirten Babacan, şunları söyledi:

“Benzer olaylar yargıya güvenin daha yüksek olduğu ülkelerde bu kadar çok tartışma konusu olmuyor. Bakıyorsunuz, ileri demokrasilerde benzer olaylar oluyor. Varsa yanlışlar, kuşkusuz, varlığa el koyma, şirketlere kayyum atama… Bunlar hukukta yeri olan uygulamalar. Hukukta yeri yok iken birdenbire birinin aklına gelip de sabah kalktığında yaptığı işler değil. Fakat eğer genel anlamda Türkiye’de adalete güven daha yüksek olsaydı böyle bir olay herkes tarafından makul karşılanabilirdi. Ancak, bir güven bunalımı yaşandığı için herkesin aklına bir ‘acaba’ kuşkusu doğabiliyor. Bunu da yadırgamamak lazım.”

Babacan, böyle bir konunun tartışma konusu olmasının yargı sistemine güvenin iyi durumda olmadığını gösterdiğini ifade etti.

“Türkiye, dünyadaki türbülanstan etkilenmedi”

Babacan son 2-3 yıldır ekonominin patinaj yaptığı değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine, küresel krizden sonra Türkiye ekonomisinin yüzde 9 seviyesinde büyüme oranlarına ulaştığını anımsattı.

Aşırı iç tüketimin borcu artırdığına dikkati çeken Babacan, söz konusu borç sürdürülemez bir trende girdiğinde bunun ülkeyi olumsuz etkilediğini ifade etti.

Tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili tedbirlerin bu çerçevede alındığını belirten Babacan, “Bunların hepsi büyüme modelimizi dengeleme çabasıydı. Genel büyüme oranımız düştü ama bütün dünyada türbülans varken Türkiye çok şükür etkilenmedi” değerlendirmesinde bulundu.

“Küresel krizin etkileri hala ortadan kalkmadı”

Yapısal reformların başarılı bir şekilde hayata geçmesi halinde Türkiye’nin hala 2023 hedeflerine ulaşma şansının olup olmadığının sorulması üzerine Babacan, 2023 hedeflerinin küresel krizden önce belirlendiğinin altını çizdi.

Babacan, küresel krizin son 100 yılın en büyük krizi olduğunu belirterek, “Krizin etkisini hala yaşıyoruz. 2023 hedefleri dedik ama son 7-8 yıldır ekonomik krizin etkileri hala tam anlamıyla ortadan kalkmış değil. 2023 hedeflerimiz hala ulaşılabilir ama bugün itibarıyla ulaşması biraz daha zor hedefler haline geldi” değerlendirmesinde bulundu.> Yeni Meram >Politika > ‘Türkiye dünyadaki türbülanstan etkilenmedi’
HABER YORUMLARI