Torku Jelifest

Türkiye, Cezayir’deki Dayı Sarayı’nı restore ediyor

  • Giriş Tarihi: 31.01.2015 14:00
  • Güncelleme Tarihi: 14:00
Türkiye, Cezayir’deki Dayı Sarayı’nı restore ediyor

Türkiye, Osmanlı topraklarında Topkapı Sarayı’ndan sonra en büyük ikinci yönetim ve yerleşim kompleksi olan 2 bin yıllık tarihe sahip Kasaba bölgesindeki Dayı Sarayı’nı restore edecek.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’ndan (TİKA) yapılan açıklamada, Keçiova Cami, Bey Sarayı ve Paşa Cami restorasyonu gibi projelerle Cezayir’le ortak tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına katkı sağlandığı hatırlatılarak, Cezayir’in bir başka önemli sembol eseri olan Dayı Sarayı’nın ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalara başlandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyaretinde Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika ile görüşmesinde, Dayı Sarayı’nın restorasyonunun gündeme geldiği ifade edilen açıklamada, TİKA tarafından restorasyonu üstlenilen eserde ön incelemeler yapmak için Cezayir’e teknik bir ziyaret yapıldığı belirtildi.

Türkiye’den giden akademisyen ve uzmanlardan oluşan heyet, Dayı Sarayı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulunmasının ardından, Cezayir Kültür Bakanlığı yetkililerinden saray ve bugüne kadar yürütülmüş çalışmalara dair bilgi aldı. Teknik heyet ayrıca, restorasyonu TİKA tarafından yürütülen Keçiova Camisi’ni ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin incelemelerde bulundu.

Başkent Cezayir’in merkezindeki Dayı Sarayı’nın TİKA tarafından aslına uygun olarak restore edilerek müze haline getirilmesinin, yıllardan beri durağan olan bölgeye heyecan ve canlılık kazandıracağı ifade edildi.

Dayı Sarayı’nın, Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı topraklarındaki en büyük ikinci yönetim ve yerleşim kompleksi olduğu belirtilen açıklamada, divan, köşk, harem dairesi, hamam, dinlenme ve yönetim odaları gibi mekanları da barındıran sarayda özel bir su dağıtım şebekesi bulunduğu kaydedildi. Ayrıca, Fransız konsolosu Pierre Deval’in 1827 yılında Cezayir Dayısı Hüseyin Paşa’dan meşhur yelpaze dayağı yemesi olayının da Dayı Sarayı’nda gerçekleştiği kaydedildi.

TİKA’dan verilen bilgiye göre, Oruç Reis ve Hızır Reis (Barbaros Hayreddin Paşa) tarafından 1517 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılan Cezayir’de 1671 yılından itibaren seçilerek göreve getirilen Cezayir yöneticilerine “Dayı” adı veriliyordu. UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde yer alan tarihi Kasaba bölgesinde bulunan ve Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı topraklarındaki en büyük ikinci yönetim ve yerleşim kompleksi olan Dayı Sarayı, Barbaros Hayrettin Paşa’nın 16. yüzyılda inşa ettirdiği kale içerisinde yapılmıştı.> Yeni Meram >Türkiye > Türkiye, Cezayir’deki Dayı Sarayı’nı restore ediyor
HABER YORUMLARI