Torku Jelifest

Türk şirketlerine Libya bombası

  • Giriş Tarihi: 23.02.2015 13:44
  • Güncelleme Tarihi: 13:44
Türk şirketlerine Libya bombası

Libya’da Batılı devletlerce desteklenen Tobruk Hükümeti, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldı. 2011’deki iç savaş öncesinde Türk firmaları Libya’da 15 milyar dolarlık iş yapıyorlardı.

Abdullah es-Seni’nin başbakanlık ettiği Tobruk Hükümeti’nin resmi internet sayfasında yer alan habere göre, “Dün Beyda kentinde olağanüstü toplanan geçici hükümetin bakanlarının Türk şirketlerini Libya’dan çıkarma kararı aldığı” belirtildi. Haberde ayrıca “Toplantı kapsamında yabancı şirketlerle yapılan tüm proje sözleşmelerinin gözden geçirilmesine karar verildiği” dile getirildi.

TOBRUK HÜKÜMETİ NEDEN BÖYLE BİR KARAR ALDI
Çift başlı yönetimin ülkedeki gerginliği artırdığı Libya’da, doğuda Abdullah es-Seni’nin başbakanlık ettiği Tobruk Hükümeti; batıda ise Türkiye’nin desteklediği Trablus hükümeti bulunuyor. Başta Batılı devletler olmak üzere uluslararası kamuoyunun büyük bölümü tarafından tanınan Tobruk Hükümeti, Türk şirketlerine yönelik neden böyle bir karar alındığını belirtmedi. Ancak Tobruk Hükümeti, geçmişte Türkiye’yi, Libya’nın batısındaki rakip hükümetten yetkilileri ağırladığı için eleştirmişti. Seni, geçen hafta da eş-Şarku’l Evsat gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’yi Libya’nın içişlerine karışmakla suçlamış ve Libya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerini ülkeden çıkarmakla tehdit etmişti. Bunun üzerine Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye’nin, Tobruk Hükümeti’nden yetkilileri bir kez daha uyardığını belirterek, “Hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalarını bekliyoruz” cevabını vermişti. Bilgiç ayrıca, Türkiye’nin Muammer Kaddafi’nin 17 Şubat 2011’de devrilmesinden bu yana Libya’nın yeniden imar ve inşası ile devlet kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi için sağladığı desteğe vurgu yapmıştı.> Yeni Meram >Ekonomi > Türk şirketlerine Libya bombası
HABER YORUMLARI