Torku Jelifest

Türk-İş Konya’dan, Ilgınlı madencilere tam destek

  • Giriş Tarihi: 24.03.2016 12:30
  • Güncelleme Tarihi: 12:30
Türk-İş Konya’dan, Ilgınlı madencilere tam destek

Konya Türk-İş Temsilcisi Abdülkadir Tamak ve Türk-İş'e bağlı diğer sendikaların Konya Şube Başkanları Ilgın’a giderek destek verdiler

Mutlu Akü

TKİ Ilgın kömür işletmelerinde çalışan işçilerden 17 işçinin sendikalı olması nedeniyle işten çıkarılması sonucu madendeki yetkili sendika olan Türk-İş’e bağlı Maden İş grev başlattı. Başlatılan greve Konya Türk-İş Temsilcisi Abdülkadir Tamak ve Türk-İş’e bağlı diğer sendikaların Konya Şube Başkanları Ilgın’a giderek destek verdiler.
Türk-İş Konya İl temsilcisi Abdülkadir Tamak, Yol-İş 2 Nolu Şube Başkanı Ali Alkan, Şeker-İş Konya Şube Başkanı Saim Özel, Harb-İş Konya Şube Başkanı İsmail Alıca, TES-İş Konya Şube Başkanı Behçet Şenbilir, Demiryol-İş Konya Şube Başkanı Adem Gül, Haber-İş Konya Başkanı Ömer Şener, Güvenlik-İş Konya Başkanı Oğuzhan Bostan oluşan Türk-İş Konya heyeti, Ilgında işten çıkarıldıkları için grev çadırı kuran Ilgın’lı madencilerini ziyaret ederek destek verdiler.
Maden İş Konya Temsilcisi Yıldırım Beyazıt Çetin, Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak ve konfederasyona bağlı sendikaların Konya Şube başkanlarının destek vermelerinden dolayı teşekkür ederek, “Maden iş olarak anayasadan doğan haklarımızdan dolayı madendeki yetkili sendika olduk. İşten çıkarılan arkadaşlarımızda sendikamız üyesidir. Bundan dolayı işten çıkartıldılar. Hâlbuki madende çalışan 100 işçiden 61’i sendikamız üyesidir. Arkadaşlarımız işe alınıncaya kadar bu haklı direnişimiz sürecektir. Kararlıyız. Buradan işverene sesleniyoruz. Talebemiz yasaldır. Yasal olan hakkımızı istiyoruz. İşimize geri dönmek istiyoruz. Bugün buraya gelerek bizlere destek veren Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak ve Türk -İş’e bağlı sendika başkanlarıyla Siyasi partilerin Ilgın ilçe başkanlarıyla yönetim kurulu üyelerini ve bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Grev yerinde işçilere konuşan Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, “Buradaki haklı direnişinize destek vermek için aranıza geldik. Her zaman yanınızda olacağız. Bu haklı direnişin başarılı bir şekilde sonuçlanması ve işten çıkarılan arkadaşlarımızın işlerine geri dönmelerini sağlamak için elimizden geleni yapacağız. İşçi örgütlendiğinde bu tür hadiseler yaşanıyor. Bizler ülkemizi ve çalıştığımız yerleri seviyoruz. Birlik ve beraberliğimizi bozmayacağız. Bu hareketin başarıya ulaşması için aramıza nifak sokmayalım. Mücadelemiz madenden çıkartılan arkadaşlarımızın tekrar işe geri başlamasıdır. Bunu da birlikte başaracağız” dedi.
Ilgındaki maden işçilerinin grevine Türk-İş’e bağlı sendikalarının destek vermesinin yanı sıra, Ülkücü İşçiler Derneği , Ilgındaki siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından da destek verildi. Madendeki grevde işten çıkartılanların aileleri grev yerine gelerek destek vermeleri de dikkat çekti.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Türk-İş Konya’dan, Ilgınlı madencilere tam destek
HABER YORUMLARI