YAZARLAR

NAMUSLU davranmak en iyi siyasettir.”

***

GELİYORUZ HA!

Önce zamlar değil “Fiyat Ayarlamaları” idi, sonra “Güncelleme” oldu, en son “Değerleme.”

Değerlemeler” Trafik cezaları, pasaport, ehliyet ve noter harçları üzerine…

Bekleyin, yılbaşında göreceğiz elbette.

Eninde sonunda alışacağız da başka bir konu:

Sınır ötesi operasyon. Sınır ötesi operasyon.”

Uzun süredir davul zurna ile adeta ilan ediyoruz.

Soralım: “Sınır ötesinde kim kaldı ki!”

***

ÇİLLER’DEN NEFRET…

1999’da Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen bebek katili Abdullah Öcalan’ı İmralı’da sorgulayan ilk subay Emekli Albay Hasan Atilla Uğur’un, devletin açıklamadığı sorgu tutanaklarını yıllar sonra kitaplaştırdığı biliniyor. Halen Ergenekon davasından Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Uğur’un, “Abdullah Öcalan’ı Nasıl Sorguladım” adlı kitabında yok yok.

İşte o anektodlardan öncelikli bazıları:

– Apo, ‘Benim söylediklerime, söz verdiğim hususlara inanıyor musunuz?’ diye sordu. Ben cevap vermeyince kalktı ve arkasındaki duvara asılı Türk bayrağını öptü, ‘Bana inanın, bu oyunu hep birlikte bozalım’ dedi.”
“Turgut Özal’ı çok sevdiğini ve takdir ettiğini, Necmettin Erbakan’ı da beğendiğini dile getiriyordu. Nefret ettiği tek isim vardı: Tansu ÇillerÇiller’den söz ederken yüzündeki damarlar adeta şişiyordu. Neden Çiller’den nefret ettiğini sorduğumda, ‘Onunla uzlaşmak mümkün değildi, bize çok zarar verdi’ dedi.”

MAHKEMEYİ REDDETMEZMİŞ

Sizce de uygunsa genel bir konuşma yapacağım” dedi. Ben araya girdim, ‘Sizce uygunsa, lafı doğru değil. Örneğin, yakalandığından bu yana herhangi bir manevi veya fiziki dayatma ve baskı gördün mü?’ dedim.

Cevap verdi: “Kesinlikle böyle bir şey yaşamadım. Ayrıca salonda şehit aileleri olacaksa gelecekteki barışımız için onlara hitaben de acılarını paylaştığımı söylemek istiyorum. Mahkemeyi reddetmem.”
Kitapta Öcalan’ın ağzından şu ifadeler yer alıyor:

Benim yardımcılarım, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Halil Ataç, Murat Karayılan, Ali Haydar Kaytan… Bunlar en üst düzey elemanlardır. Yerime bırakma, diye bir şey yoktur. O kadar uğraş vermeme karşın hepsinde de çeşitli eksiklikler devam etmektedir. Cemil Bayık, askeri ve pratik alanda zayıftır. Duran Kalkan pratik alanda güçsüzdür, eğitim ve ideolojik söylemde güçlüdür. Ali Haydar Kaytan örgütlenmede dağınıktır. Şemdin Sakık konumu en zayıf olandır. Halil Ataç yüzde 10 kapasite çalışıyor. Murat Karayılan eski kaçakçıdır, halkla ilişkileri iyidir ama köylüdür. Mustafa Karasu harekat tarzında laçkalık fazla, askeri formasyondan uzaktır.”

*

DESTEKÇİLERİNİ DE AÇIKLAMIŞ

Apo, PKK’yı destekleyen ülkeleri de açıkladı:

Bulgaristan: Sofya’nın merkezinde bir büromuz mevcuttur.

Sırbistan: Onlardan 20 Strella füzesi satın aldım. Çok daha fazlasını destek için parasız verdiler.

İngiltere: Bizim konumuza en akıllı yaklaşan İngiltere’dir. İngilizler’in ilgi alanı Celal Talabani’dir. İngiltere bizimle hiç siyasi ilişki kurmadı ama bazı lordlar benimle görüşüp ‘Sizi destekliyoruz’ dediler. Yani aynı Şeyh Said konusu gibi gizli olarak en büyük destek İngilizler’indir.

Hollanda, bizim üstlenme ve eğitim alanımızdır. En çok destek ve para bulduğumuz ülkedir.

Fransa’da özellikle STK’lar çok destek oldu. Orada yaşayan Kürtler’den iyi bağış toplarız.

Amerika: Bütün meselesi Barzani ve Talabani’yi devlet haline getirmektir. Amerika, bölge politikası belirlenirken piyon olmamızı hedefliyor.

Yunanistan: PKK ile Yunanistan ilişkileri, Suriye-PKK ilişkilerine benzerlik göstermektedir.

*

OKUDUNUZ. Mübarek Bülbül gibi şakımış.

Türk Bayrağı’nı öpmüş, en yakın arkadaşlarının zaaflarını anlatmış, köylüleri küçük görürmüş…

Şimdi onu “evde göz hapsi”ne ya da “serbest bırakmaya” çağırıyorlar.

Dökülen bütün kanlar da bu yüzdenmiş.

Olmaz olmaz” demeyin.

Göz hapsinden çıkarıp milletvekili yaparlar.

Ve Türkiye’yi terör belasından kurtarırlar!..

> Yeni Meram >Yazarlar > Türk Bayrağı’nı nasıl öptü?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.