kapat
Ruşeym Torku

Turistler Konya’da Konaklamalı

  • Giriş Tarihi: 26.03.2014 17:33
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
Turistler Konya’da Konaklamalı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Bölgesel Yürütme Kurulu düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi.

TÜRSAB Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Yanar toplantıda amaçlarını ve hedeflerini açıkladı.

Yanar, “Bildiğiniz gibi 14 Mart Cuma günü TÜRSAB Konya Şubemiz konferans salonunda 21. dönem bölgesel yürütme kurulumuzu belirlemek için bir seçim yapıldı ve Konya’daki seyahat acentalarımızın yöneticileri bu göreve bizleri layık gördüler. Sizlerin aracılığı ile kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum. Bundan böyle ecentalarımızın sıkıntılarını kendi sıkıntımız bilip bu bilinçle çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“Turizm açısından Konya’mızın yeterince tanıtılamadığını biliyoruz” diyen Yanar, “Bunun için de öncelikle turizm ve seyahat acentalarımızın yaşadığı nitelikli eleman sıkıntısını bir an önce çözerek, Konya’mızın değeri olan Hz. Mevlana’nın hoşgörü anlayışını da ön planda tutarak, Konya’nın sadece Mevlana’dan ibaret olmadığını gelen misafirlerimize anlatmak için projeler üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

Acentaların eleman sıkıntısını çözmek için ilk adımı geçtiğimiz hafta içinde Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Karaman ile görüşerek attıklarını belirten Yanar, “Önümüzdeki süreçte üniversitelerimizin ilgili bölümleri ile imzalayacağımız protokolle öğrencilerimizin staj için kapı kapı dolaşmasından ziyade müracaat CV’lerini TÜRSAB büromuza yapacaklar ve acentalarımız da aynı merkezden nitelikli eleman eksiklerini gidermiş olacak, öğrencilerimiz de daha birinci sınıftan başlayarak iş hayatının içerisinde turizm sektörünü yaşayarak öğrenecekler ve okullarını bitirdiklerinde sadece diploma sahibi değil profesyonel bir turizm elemanı olmuş olacaklar. Diğer taraftan uçak bileti kesme sistemi eğitiminin hibe destek projeleri ile yapılabilmesi için projeler hazırlanarak eğitimlere katkıda bulunulması da sağlanacak” diye konuştu.

TURİSTLER KONAKLAMIYOR

Konya merkeze yakın bulunan Sille, Kilistra ve Çatalhöyük’ün üzerinde ısrarla duracaklarını ve uluslararası platformda tanıtımlarının yapılması sağlayacaklarını kaydeden Yanar, “Ayrıca Konya ve Karaman’a eşit mesafede bir uzaklıkta bulunan, geçtiğimiz yıl yapılan anket çalışmalarında Konya’nın 7 harikasından biri olarak gösterilen Yerköprü Şelalesi’nin ve aynı bölgede bulunan Dülgerler Mağarası’nın hazırlanan projelerle bölge turizmine kazandırılmasının sağlayacağız. Konya’ya yılda 40 bin Koreli ziyaretçinin geldiğini biliyor muydunuz? Maalesef iletişim kopukluğu yüzünden Konyalı turizmcilerimizin bundan haberi bile olmuyor. Geliyorlar sadece Mevlana’yı ziyaret edip Konya’dan ayrılıyorlar. İşte bu misafirlerin bile sadece yarısını bölgemizde bulunan Sille, Kilistra ve Çatalhöyük bölgelerini gezdirilebilmesini sağlasak ilk etapta bize yeter” dedi.

Ülkemizde insanların genelde 350 gün çalışıp sadece 1 haftalarını tatile ayırabildiklerini anlatan Yanar, “Bunu en iyi şekilde değerlendirmeleri işi de biz turizmcilere düşüyor. Düşünsenize asık suratlı turizm çalışanları ile bu 1 haftayı değerlendirdiğinizi gitti 1 yıllık çalışma ne dinlenebilirsiniz ne de stres atabilirsiniz. Bu yüzden de her önüne gelen bu işi yapmamalı Turizm işini yapan bir kişi asla ve asla asık suratlı olmamalı daima güler yüzlü ve kibar olmalı ki insanlarımızın bir yıl boyunca çalışıp ta yapabilecekleri bir haftalık tatili rezil etmemeli. Diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İlser ORMANCI


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Turistler Konya’da Konaklamalı
HABER YORUMLARI