Torku Jelifest

Turist neden kalmıyor?

  • Giriş Tarihi: 7.04.2016 7:02
  • Güncelleme Tarihi: 7:06
Turist neden kalmıyor?

2023 yılına 10 milyon turist hedefi ile turizm alanında iddialı bir şehir haline gelmeye çalışan Konya’da, Şeb-i Aruz törenleri hariç turistler çoğunlukla konaklamıyor. Uzun vadeli şekilde bu sağlanırsa, şehrin önemli ölçüde kalkınacağı düşünülüyor

Mutlu Akü

Konya’nın yıllardır turizm hedefi ve bu konudaki çalışmaları tartışılıyor. Geçmiş yıllara kıyasla şehrin tanıtımına daha çok önem verilmeye başlanılsa da turisti şehirde tutma noktasında sorunlar yaşanıyor. Bu konuda, uzun vadeli ve ciddi planlar yapılıp, çalışmaların da bu yönde gitmesi gerektiği turizmciler tarafından hep dillendiriliyor. Fakat şehirde turizm noktasında gerek alt yapı, gerekse bu kültürün oluşmasında önemli eksiklikler bulunuyor. Şehrin ve varlıkların yurtdışında tam manasıyla ile tanıtılmasının üzerinde önemle durulurken, gelen ziyaretçilerin de şehirden memnun ayrılması, gelecek yıllarda tekrardan şehre gelmesinin sağlanması gerektiği de anlatılıyor. 2023 yılına 10 milyon turist hedefi koyan Konya’nın, hedefine ulaşması hep temenni edilirken, bu kapsamda turizmde tanıtım çeşitlendirilmesine gitmesinin yararlı olacağı belirtiliyor.

SINIRLI KONYA TURU

Türkiye ve Konya için önemli bir simge olan Mevlana Müzesi, en çok ziyaret edilen müzelerin içinde yer alıyor. Fakat Mevlana Müzesi ve Şems-i Tebrizi Türbesi ziyaretinden sonra turistlerin büyük bir bölümü şehirden ayrılıyor. Yani Konya gezileri sadece birkaç saat ile sınırlı oluyor. Ve de şehri sadece bu bölgelerden ibaret zannedip, bu çerçevede kafalarında bir Konya algısı oluşuyor. Az da olsa bazıları Meram Bağları’na kadar çıkıyor. Yeni yeni yapılan tanıtımlar sonucunda Sille de gezi planları arasına giriyor. Fakat bu yerlerin ötesinde, bir turist Konya’da gezi planı yapamıyor. Birçok turist, insanlık tarihi açısından önemli olan ve gerekli tanıtımlar sonucu turist patlaması yapacağı bilinen Çatalhöyük ve Kilistra’yı göremeden şehirden ayrılıyor.

HALK BİLGİLENDİRİLMELİ

Konya, yabancı turistlerin geçiş güzergâhında bulunuyor. Turlar ile Antalya’dan Kapadokya’ya giden kafileler, Konya’dan geçiyor ve şehri az da olsa turluyor. Mevlana Müzesi ile Konya’yı tanıyan turistler sonrasında ise, Nevşehir’e doğru yol alıyor. Birçoğu dönüşte bile tekrar durmuyor. Yani turist Konya’da kalmıyor. Ciddi tanıtım eksiklikleri bunun baş sebebi olarak gösterilirken ayrıca, şehirde bir turizm kültürü oluşturulması ve bu noktada halkın bilgilendirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

DOĞRU VE SÜREKLİ TANITIM

Şehrin, Türkiye’deki tüm üniversitelerde tanıtılması gerektiği ve bu yönde de planlara gerek duyulduğu birçok platformda belirtilirken, Balkan ülkeleri, Arap ülkeleri ile Uzak Doğu ülkelerinden Konya’nın önemli ölçüde turist çekeceği düşünülüyor. Biranda birçok ülke için önemli bir pazar haline gelen İran’ın da Mevlana hassasiyeti biliniyor ve bu ülkeden de önemli oranda turist çekilebileceği ifade ediliyor. Ve nüfus bakımından dünyanın en kalabalık 2’inci ülkesi olan Hindistan’da da doğru ve sürekli bir turizm çalışmasına girilmesi gerektiği söyleniyor. Bunun için de büyük ve farklı bir tanıtım çalışmasına girilip, bir ekip ile bu çalışmaların istikrarlı hale getirilmesi gerektiği ilgililer tarafından öneriliyor.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > Turist neden kalmıyor?
HABER YORUMLARI