Torku Jelifest

Tunceli’de “toplu mezar” iddiası

  • Giriş Tarihi: 14.04.2015 18:32
  • Güncelleme Tarihi: 18:32
Tunceli’de “toplu mezar” iddiası

Tunceli'nin Hozat ilçesinde Dersim olayları sırasında öldürüldüğü ileri sürülen 24 kişiye ait toplu mezar bulunduğu iddiaları üzerine, savcılık talimatıyla kazı çalışması başlatıldı.

Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişiye ait toplu mezar bulunduğu iddiaları üzerine Karabakır köyü Sekesure mevkisinde başlatılan kazılar sırasında, jandarma ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Olay yeri inceleme ekipleri ve adli tıp kurumu uzmanlarının görev aldığı kazılar, cumhuriyet savcısı, adli tıp uzmanları ve gözlemciler nezaretinde devam ediyor.

Çalışmaları kazının yapılmasını isteyen Canan ve Baran ailelerinin mensupları da izledi.

Ailelerin avukatı Cihan Söylemez, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aile bireylerinden 24’ünün Dersim 1938 askeri harekatı sırasında Hozat’a bağlı Karabakır köyü Sekesure mevkisinde topluca yakılarak öldürüldüğünü” iddia etti.

Geçen yıl Haziran ayında söz konusu alanda anıt mezar yapmak için çalışma yürüten ailelerin insan kemiklerine rastlamaları üzerine Hozat Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduklarını anlatan Söylemez, “Buranın açılması, insan kemiklerinin olup olmadığının tespiti, hangi yıl ne şekilde öldüklerinin tespiti ve DNA testi yapılarak ailelere bu naaşların iadesi yönünde başvurumuz oldu” dedi.

Mezar alanı açılmaya başladıktan sonra insan kemiklerinin ortaya çıktığını anlatan Söylemez, “Çalışmalar belki bir iki günü de bulabilir çünkü çok fazla küçük kemik var. Biraz daha teferruat ayrıntı gerekiyor, ince bir şekilde yaklaşılması gerekiyor” diye konuştu.

Söylemez, kemiklerin çıkarıldıktan sonra Adli Tıp Kurumuna gönderileceğini, ailelerden DNA örnekleri alınacağını belirterek, “Eşleşme yapıldıktan sonra naaşlar iade edilecek. Ne zaman öldükleri, ne şekilde öldükleri, ölenlerin cinsiyet kimlikleri, yaşları bunların hepsi ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı.> Yeni Meram >Türkiye > Tunceli’de “toplu mezar” iddiası
HABER YORUMLARI