Torku Jelifest

Tüm ilaçlara yüzde 12.10 zam yapıldı! Zamlı tarife bugünden itibaren geçerli

  • Giriş Tarihi: 19.02.2020 10:55
  • Güncelleme Tarihi: 10:58
Tüm ilaçlara yüzde 12.10 zam yapıldı! Zamlı tarife bugünden itibaren geçerli

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda alınan kararla tıbbi ilaçlara yüzde 12.10 zam yapıldı. Zamlı tarife bugünden itibaren geçerli olacak.

Mutlu Akü

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Değerlendirme Komisyonu’nundan yapılan açıklamada zamlı tarife detaylı olarak anlatıldı.

Tıbbi ürünlerin fiyatlandırılması

Komisyondan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2’nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye artırılmıştır.

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2’nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 11,75 TL ve 6,15 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2’nci maddesinin onuncu fıkrası gereği Avro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 13,17 TL ve 6,89 TL olarak güncellenmiştir.

Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması kararı alınmıştır.

İlaç firmaları bu zammı bekliyordu
Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Yapılan zamla birlikte Türkiye’de bulunamayan ilaçların bulunabilirliği de artmış olacak. Bizim için önemli olan buydu. Bazı ilaç firmaları bu zammı bekliyordu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Sağlık > Tüm ilaçlara yüzde 12.10 zam yapıldı! Zamlı tarife bugünden itibaren geçerli
HABER YORUMLARI