YAZARLAR

İnternette gezinirken, çok ilginç bilgi, bulgu ve verilerle karşılaşmak rutin bir olaydır. İnternet’in devreye girmesiyle veri tabanlarına ulaşmak da öylesine kolay ve güncel hale geldi ki. Hani bir bakıma da Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu gibi.

Bilgisayar başına oturduğumda, karşıma çıkan ilginç saptamaları aktarıyorum;

1-Tüketeceksin;

Dün tüketimin birse bugün iki, yarın da beş olmalı. Tüket tüketebildiğin kadar.

2-Borçlanacaksın;

Borçtan korkma. Paran mı yok? Kredi kartı verelim. Kefil mefil istemiyoruz. Daha çok paraya ihtiyacın var ama etraftan borç bulamıyor musun? Dert ettiğin şeye bak, üzme kendini; çünkü bizde kredin hazır. T.C kimlik numaranı yaz, … nolu telefona gönder, hemen kredini çek ve cebine koy.

Kredi kartı ve tüketici kredi borcun mu var? Biz ödeyelim; sen de bize 60 aya varan vade ile ödeme yap. Yani borcu borçla öde.

Beyaz eşya, araba ya da ev almak istiyorsun ama nakitin mi yok? Taksit yapalım. Taksidi de mi ödeyemeyecek durumdasın? Onun da çaresi bizde: 2 ya da 4 ay taksit erteleme imkanı verelim. Bu da mı olmaz? Öyleyse şimdi al seneye ödemeye başla. Yakında “şimdi al, öldükten sonra öde!” kampanyası başlatırlarsa şaşırmayın. Bu kadarı da olmaz mı diyorsunuz? Olur, olur. Siz dedelerinizin borcunu ödemediniz, ama bu sistem sizin borcunuzu torunlarınıza ödettirecektir.

3- İhtiyaçlarını artıracaksın;

Dün evinde bir televizyonun bile yokken bugün odalara bile yerleştirmişsin. Ama yetmez! Tuvalete de bir tane koymalısın. Ailenizdeki herkesin birer tane cep telefonu var mı? Yok mu? Ayıp, ayıp! Derhal ayıbı sonlandırmalı ve herkese birer telefon almalısınız. Peki, siz hâlâ evdeki bilgisayarı dört kişi ortaklaşa mı kullanıyorsunuz?

4- Örgütlenmeyeceksin;

Örgütlenme kapitalizmin izin verdiği ölçüde ve yandaş kuruluşlarda yapılabilir. Kapitalizmin denetimi dışındaki sivil toplum örgütleri yaşama hakkına sahip değillerdir.

5- Sözde, Demokrasi havarisi olacaksın;

Demokrasi, özgürlük kavramlarını ağzından düşürmeyeceksin; ama uygulamada faşizmi ve komünizmi bile mumla aratacaksın.

6- Bireyselliği ön plâna çıkaracaksın;

Milli, üniter devlet anlayışı ilkelliktir. Bireye önem veren, bireyi ön plâna çıkaran fedaratif yapı esaa alınmalı ve uygulanmalıdır. Dünyadaki devlet sayısı yüzlerle değil binlerle ifade edilmelidir. Büyük devletler büyük lokmadır, adamın boğazına takılır; yani sömürmek biraz zordur. Ufacıklar ise kolay yutulan zevkli lokmalar gibidir.

7- Zamanını boş işlerle harca;

Bol, harca bitmez. Bu konuda kitle iletişim araçlarıyla sana yardımcı olabiliriz. Örneğin, çöpçatanlık işi yapan ya da gerilimden başka seyirciye hiçbir şey kazandırmayan yarışma programlarının sayısını artırabiliriz. ,

8-Globalleşmeyi savunacaksın;

Dünyaya entegre olmak gerek. İçine kapanamazsın. Senin, benim, memleketimin şirketi ya da bankası artık yok. Devletçi anlayış bitmiştir. O nedenle özelleştirme yapmalı ve varımızı yoğumuzu yabancılara yok pahasına satmalıyız. Sadece şirket değil yabancılara ev ve toprak da satmalıyız. ,

9-Sermayenin kölesi olacaksın;

Sermayenin dini, milleti yoktur. Küresel sermaye en büyük güçtür. Senin de bu güç karşısında eğilmekten başka yapabileceğin bir şey yoktur.

Not; bunlar eğrisi, doğrusu tam tersidir.

BİR DAMLA:

HAN-I YAĞMA

Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın giderayak!
Yarın bakarsınız söner bugün çıtırdayan ocak!
Bugünkü mideler kavi, bugünkü çorbalar sıcak,
Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak…
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

> Yeni Meram >Yazarlar > TÜKETİM TOPLUMU OLMAK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.