Ruşeym Torku

TÜBİTAK’tan Selçuk Öğrencilerine İkincilik

  • Giriş Tarihi: 12.07.2013 18:13
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
TÜBİTAK’tan Selçuk Öğrencilerine İkincilik

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri’ yarışmasında Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Burak Mutlu ve Emine Se

Why Note!?

Akademik danışmanlığını Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaman’ın yaptığı ‘Kimyasal Buhar Biriktirme Yöntemi ile Antibakteriyel Nano Kaplamaların Tekstil Yüzeyinde Büyütülmesi’ adlı proje ‘Biyoteknoloji, Nanoteknoloji, Kimya ve Malzeme, Tarım Teknolojileri’ kategorisinde ikinciliğe layık görüldü. 54 üniversiteden 474 öğrencinin hazırladığı 201 projenin katıldığı yarışmanın ödül töreninde dereceye giren öğrenciler ödüllerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın elinden aldı.

TÜBİTAK’ın Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri kapsamında üniversitelerin Mühendislik Fakülteleri, Teknoloji Fakülteleri ve Ziraat Fakülteleri’nin ilgili bölümlerinde öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerinin katıldığı yarışma, sanayinin bir sorununu çözmeyi hedefleyen, sanayide uygulama potansiyeli olan ürünü iyileştirme ve geliştirmeye yönelik araştırma konusuna sahip lisans bitirme projeleri için düzenlendi. Öğrenciler projeleriyle ‘Bilgi ve İletişim Teknolojileri’, ‘Maden ve Doğal Kaynaklar, Enerji ve Çevre, İnşaat ve Altyapı Teknolojileri’, ‘Tekstil, Makine ve Otomasyon Teknolojileri’, ‘Biyoteknoloji, Nanoteknoloji, Kimya ve Malzeme, Tarım Teknolojileri’, ‘Üretim Süreç ve Teknolojileri’ ile ‘Savunma, Havacılık ve Uzay, Ulaştırma/Lojistik Teknolojileri’ kategorilerinde yarıştı.

SELÇUK’UN 4 PROJESİ FİNALE KALDI

Yarışmaya katılan 54 üniversiteden 474 öğrencinin hazırladığı 201 projeden 140’ı finale kalmaya hak kazandı. Finale kalan projeler Ankara Congresium ATO Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen final sergisine katıldı. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı 4 proje, finalde sergilenmeye hak kazandı. Makine Mühendisliği Bölümü’nden Emrah Can ve İbrahim Karabıyık’ın ‘Delta Robot Tasarımı ve Prototip Üretimi’ ve Eray Akar’ın ‘Ağız İçi 3D Tarayıcı Geliştirilmesi’, Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Burak Mutlu ve Emine Sevgili’nin ‘Kimyasal Buhar Biriktirme Yöntemi ile Anti Bakteriyel Nano Kaplamaların Tekstil Yüzeyinde Büyütülmesi’, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Mesut Alagöz ve Mehmet Yağlı’nın ‘İnsansız Hava Aracı Prototipinin Otomatik Pilot ve GPS Konumlama ile Ormanların Korunması Amacıyla Kullanılması’ adlı projeleri final sergisine katıldı. Sergilenen projeler jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve dereceye giren projeler belirlendi.

SELÇUK’UN PROJESİNE İKİNCİLİK

Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Burak Mutlu ve Emine Sevgili’nin hazırladığı ‘Kimyasal Buhar Biriktirme Yöntemi ile AntiBakteriyel Nano Kaplamaların Tekstil Yüzeyinde Büyütülmesi’ adlı proje ‘Biyoteknoloji, Nanoteknoloji, Kimya ve Malzeme, Tarım Teknolojileri’ kategorisinde ikinciliğe layık görüldü. Projenin danışmanlığını yapan Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaman, TÜBİTAK’dan alınan başarının önemine değinerek, “Üniversitemiz ve bölümümüz açısından TÜBİTAK’tan alınan bu başarı gurur vericidir. Ödül alan projemizde ham tekstil kumaşları düşük maliyetli ve çevreci bir teknik olan Kimyasal Buhar Biriktirme Yöntemi ile kaplanarak antibakteriyel özellik kazandırıldı. Kullanılan yöntemde kaplama hızları yüksek olduğu için, endüstriyel kumaşların, plastik şeritlerin ve filmlerin, silindir döngülü rektörlerde, son derece düşük yatırım maliyetlerinde kaplanma imkanı doğdu. Proje ekibi bundan sonraki aşamada, elde edilmiş olan deneysel veriler ışığında yarı endüstriyel bir pilot reaktör tasarlayarak bu konudaki endüstriyel potansiyelin ve ilginin açığa çıkarmasını hedeflemektedir. Bu sayede savunma, havacılık, uzay, tıp, biyolojik bilimler ve benzeri birçok alanda kullanım potansiyeli bulunan yüksek katma değerli teknik tekstil ürünleri tamamen yerli imkânlarla üretilebilecektir” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > TÜBİTAK’tan Selçuk Öğrencilerine İkincilik
HABER YORUMLARI