kapat
Ruşeym Torku

TÜBİTAK Desteklerini Anlattı

  • Giriş Tarihi: 21.06.2013 17:27
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
TÜBİTAK Desteklerini Anlattı

Selçuk Üniversitesi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu’nun (TÜBİTAK) ortaklaşa düzenlediği ’Ulusal Hedefler Doğrultusunda TÜBİTAK’ konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerine TÜBİTAK’ın ulusal hedefler doğrultusunda amaçladığı projeleri hakkında bilgi verdi.

Bilgilendirme toplantısına TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Yardımcısı Doç. Dr. Necati Demir, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Akgemci ve Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan ve öğretim üyeleri katıldı.

TÜBİTAK BAŞKANINDAN SELÇUK ÜNİVERSİTESİNE ÖVGÜ

TÜBİTAK’ın proje destekleri hakkında öğretim üyeleri ve öğretim elemanlarına bilgi veren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, “Son iki yıldır TÜBİTAK destek programlarında ciddi şekilde değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri şu an 7’ncisini düzenlediğimiz bölgesel toplantılarla öğretim üyelerimize anlatıyoruz. Düzenlenen toplantılarla Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda kendi alanımıza düşen çalışmaları yürütüyoruz. Özellikle de üniversitelerde kurulan Teknoloji Transfer Ofisleri’nin oluşturulması kararı o toplantılarda alındı. Selçuk Üniversitesi de Teknoloji Transfer Ofisi ile ilk 10’a giren üniversitelerimizden bir tanesi. Birçok üniversite bu sıralamaya giremezken Selçuk Üniversitesi girmeyi başardı. Bu bize göre son derece önemli” dedi.

“SINIRLARI ZORLADIK”

Türkiye’nin Ar-Ge’ye yaptığı mali desteğin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Altunbaşak, “Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hemen hemen hepsine gittim. Ülkemizin bilimsel araştırmalara ayırdığı kaynak diğer ülkelere gere gerçekten çok iyi. Bu kaynakları iyi kullanmanızı istiyoruz. Hem temel bilimler alanında hem de sanayi odaklı işbirliği projelerinde önemli destekler veriyoruz. Ülkemiz bilgi ekonomisiyle sıçrama yapmak zorundadır. Bunun merkezinde de üniversiteler bulunmaktadır. Bize daha projenizi oluşturmadan bile fikrinizle gelebilirsiniz. Projeniz daha ortada yokken bile fikrinizle TÜBİTAK’ın kapısını çaldığınızda 10 bin liraya kadar destek veriyoruz. Fikrinizi projeye dönüştürmenizde ve bunun fizibilite çalışmalarınızda size destek veriyoruz. Sanayicilerle yaptığınız projelerin hayata geçmesi için sizlere destek veriyoruz. Üniversite-sanayi işbirliğine çok ciddi rakamlarda destek veriyoruz. Gerçekten de sizler için çok cömert programlar hazırlayarak, sınırları zorladık” diye konuştu.

Yusuf ALPER


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > TÜBİTAK Desteklerini Anlattı
HABER YORUMLARI