YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta Türk Silahlı Kuvvetleri için hayati önem arz eden “Bedelli Askerlik ve Vicdani Ret” konusu ülke gündemine oturdu. Bir ülkenin silahlı kuvvetleri özgürlüğünün, bağımsızlığının teminatı konumunda olduğundan, söz konusu konularda karar almak da çok büyük sorumluluklar getirmektedir.

Özgür ve bağımsız olmak insan faktörü ve ülkeler için vazgeçilmez olduğu içindir ki yüce dinimizde de askerliğin adına “Cihad” denilirken ölenlere de “Şehit” denmektedir. Şehitlik mertebesi cenneti alada şehidin yerinin peygamberler makamı yanında olduğu bilinir. Sevgili Peygamberimiz cihada giderken hiçbir kimseyi zorunlu cihada çağırmaz, gelmeyenlerin karılarının yanında oturmalarını öğütlerken cezaların insan onuru için verilmiş en ağır cezanın böylesi olduğunu bildirmektedir.

İslam ahlakı ile ahlaklanmış hiçbir Müslüman Türk evladı karısının yanında kalıp askerlikten geri kalmayı istemez. Türklüğün ata erkil aile yapısında askerliğini yapmayana adam olmamış gözü ile bakılır ve askerlikten bertaraf olma isteği vatana ihanet olma anlamına gelir.

Şu demokrasi denen olgu pek çok şeyler kazandırırken bir kısım şeylerin kaybını da beraberinde getirmektedir. Bir ülkede ülke ve vatanı için canını verecekler milyonlarla ifade edilirken o ülkeye parazit olarak yapışan Vicdani Ret’çi çok nadir kişiler de olmaktadır. Demokrasi adına bunlara da kutsal bir vatanda yaşama hakkı verilmesi demokrasinin icabı sayılmaktadır.

O halde şu Vicdani Ret’i vatana hizmete tercih eden bedbahtlar varsın içinde yaşadıkları bu cennet vatana hizmet etmesinler. Onların hizmetiyle varlık bulan bu güzel vatandan askerliğini yiğitçe yapanlar o bedbahtlara borçlu olmasın. Ancak bu kutsal görev yerine onlara kamu kurumlarında çalışma vazifesi verilirken maden ocakları, devlet çiftliklerindeki ahır ve ağıl temizlikleri, kentlerin cadde ve sokaklarının temizliği, tuvaletlerin temizliği ve benzeri işler ötesindeki kamu hizmetleri asla ve asla verilmemeli.

Özgürlükten bağımsızlıktan bir haber olan bedbahtlar böylesi işleri de onur kırıcı görmezler. Çünkü onların vicdanlarında onura yer olmadığı için ret’i kullanmaktadırlar.

Öyleyse o ret’i güle güle kullansınlar!

İZ BIRAKAN DOSLARA TEBRİKLERİMİZ VAR…

1-MUSTAFA KEMAL YILMAZ; O, emeklilik hayatını mesleğine olan aşkı ile taçlandırıp yarım düzineye varan eserlerine bir yenisini ekledi. “Milli Eğitimin Aydınlanmasındaki Yeri, Alınan Sonuçlar ve Yeniden İnşası” isimli eserini Türk Milli Eğitimi’ne armağan etti. Kendilerini yürek dolusu sevgi ile kutlar, değerli eşi ve evlatları ile yaşama sevinci dolu nice yılları olsun dileriz.

2-MUSTAFA ERTAŞ; O ve değerli öğretmen eşi Torosların çocukları olduklarını satır, satır ciltlerle kitapları ülke kültürüne verirken, tekerleğin değmediği yerlerde “Aksakal-Ümmi Sinan Hazretlerini” gizlendiği yerden çıkararak, keza Karacağolan Efsaneleri’ni ülkemiz kültürüne ve edebiyatımıza kazandırıp, adını unutulmazlıkların içine çekmiştir.

3-ENVER GÜLER; O, Cumhuriyet, Atatürk ilke ve inkılaplarının yaşatılması inancını, Türk eğitim umde ve ilkelerinin yegane unsuru çağdaş eğitimin siyasetten arınmış eğitim camiasının, yaratılmasından geçtiğini savunurken “Bozkır Bademli Köyü Gelenek-Görenek-Soylar” adlı kitabında zorun başarılmasının formülünü dizeleyip adını ebedileştirmiştir.

4-AHMET ÖZKAN; “Aydınlığa Doğru” eseri ile yoktan var olmanın Türk Milli Eğitimi’ne Atatürk ilke ve inkılapları ile kökleştiğini kanıtlayan eseri ile iz bırakıp ışık tutmuştur.

Kadim ve can dostlarıma yürek dolusu sevgiler sunarken sağlıklı mutlu geleceklerde esenlikler dilerim…

> Yeni Meram >Yazarlar > TSK VİCDANİ RET İLE PARAZİTLERDEN ARINACAK !
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.