YAZARLAR

Trafikte biraz daha dikkat...-Özge Karayılan-Yeni Meram Gazetesi

Ülkemizde yaşanan trafik kazaları malum.
Hergün yollar kan gölüne dönüyor.
Hele uzun tatillerde bayramlarda, inanın haberleri izlemeye korkuyoruz.
Dikkatsizlik mi dersiniz, hız mı yoksa kendini bilmezlik mi?
Evet her şey kader ancak bizler gerekli tedbirleri almak zorundayız.
Aşırı hız, hatalı sollama, dikkatsizlik maalesef ki hem can hem de mal kaybına neden oluyor.
Sadece kendi canımızı tehlikeye atmıyoruz, beraberinde birçok insan bu durumdan etkileniyor.
Hükümet de bu konu ile ilgili güzel bir adım attı.
Bundan sonra uygulanacak cezalarla vatandaşların daha dikkatli olmaları ve caydırıcı olması hedefleniyor.
Peki nedir bu cezalar.
Sevgili okurlar, bundan sonra:
-Çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazların mevzuatta belirlenenlerin dışında kullanımına yasak getirilecek. Uymayanlara 1002 lira idari para cezası uygulanacak. Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlara 15 gün trafikten men cezası getirilecek.
-Muayenesiz araçların trafikte kullanımını engellemek amacıyla 108 lira olarak uygulanan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak
-Ardı ardına şerit değiştirenlere 1002 lira idari para cezası kesilecek.
-Düzenlemeyle kırmızı ışık kuralının ihlalinde, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak.
-Hız sınırını yüzde 10-30 aşmada 235, yüzde 30-50 aşmada 488, yüzde 50’den fazla aşmada ise 1002 lira idari para cezası uygulanacak.
-Arabayı kendi etrafında döndürenlere 5 bin 10 lira idari para cezası kesilecek.
-Sürücülere, durarak yayalara ilk geçiş hakkı verme zorunluluğu getirilecek, mevcutta sürücüler yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlarken, bu kapsama kavşak giriş ve çıkışları da eklenecek. Uymayan sürücülere uygulanan para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarılacak.
-Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarının kullanımının önlenmesinde caydırıcılığın artırılması amacıyla mevcutta 108 lira olan idari para cezası 235 liraya çıkarılacak.
Evet sevgili okurlar. Durum böyle…
Her şey bizlerin can güvenliği için. İnşallah bu uygulamalara gerek kalmadan trafik kurallarına bizler uyarız.
Hem kendi, hem de çevremizdeki insanların can güvenliğini tehlikeye atmayız.

> Yeni Meram >Yazarlar > Trafikte biraz daha dikkat…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.