YAZARLAR

Ülkemiz onca yıldır iki terör tehlikesiyle

karşı karşıyadır;

Birincisi; PKK terörü

İkincisi; Trafik terörü

Alınan tüm önlemler ve denetimlere karşın iki terör de hız kesmiyor. Evlere ateş düşüyor, onlarca ocak sönüyor.

Ülke genelinde trafik kültürü de trafik bilinci de yok. Başımıza gelen kazalar da bu iki kavramın eksikliğinden kaynaklanıyor.

Trafik terörü Bayram tatillerinde alıp başını gidiyor; yollar kan gölüne dönüyor. Gözyaşları ve uyarılar kulak ardı ediliyor.

Bayram boyunca sekiz günde trafik kazası faturası yine hüzün ve acılar içinde kesildi;

139 ölü, 643 yaralı.

Savaş gibi kazaların nedenlerinden üç-beş önemli nokta şunlar;

■ Kazaların yüzde 75’inin nedeni ; hız.

■ Şehirlerarası yollarda dinlenmeden 6 saatten fazla araç kullanan yorgun sürücüler, denetimi sağlayamadığı için kaza yapıyor.
■ Kazaya karışan araçların çoğu özel araçlar. Trafik ekiplerinin uyarılarını dikkate almayan sürücüler, özellikle denetim noktalarının dışında kuralları ihlal ediyor.
■ Gidilecek yere bir an önce ulaşma heyecanı, kazalardaki hataların nedenleri arasında. 10 saat aynı tempoda mola vermeden yola devam eden sürücüler var.

Bu acı trajediyi, geçmiş bayramlarda ve bu Ramazan’da da yaşadık. Trafik kültüründen yoksunluğu aşamazsak, caydırıcı önlemler almazsak gelecek bayramlarda zehir olacak.
Hatemi İbrahim’den bir berceste;

“Erişir menzili maksuduna aheste giden

Tizi reftar olanın pâyine damen dolaşır”

Acele giden genelde, ecele gidiyor! Lütfen dikkat, özenli gidiniz! Ecele gitme yerine sıcak yuvanıza, işyerinize ulaşınız.

Türkiye genelinde trafik kültürü ve bilinci yok dedik; Konya’da ise daha da yok.

Hava koşulları uygun olduğu her sabah, saat evden çıkar, Nene Hatun Parkına ulaşır, bir saatlik yürüyüş turuna başlarım. Başkentte de aynı geleneğimi ara vermeden sürdürüm. Ankara’da sitemizin yürüyüş parkuru rengârenk giysilerin resmi geçidi gibidir. Oran Parkuru ve hipodrom Başkentin en gözde yürüyüş alanlarıdır.

Ankara’yı bırakıp Konya’ya dönelim, Sille alt geçidinde Büyük Şehir Belediyesine bir teşekkür gönderilim. Tahir Başkan, yayalara “geçiş” yolunu açınca, teşekkürü hak etti. Geçitte durmayı sürdüreceğiz ve sözü trafik kültürü ve bilincine getireceğiz;

Sabahın bu kör saatinde ”nasıl olsa polis yok” diye yıldırım hızıyla gidiliyor; yine aynı savla lambadaki yeşil ve kırmızı ışık vaziyeti dikkate alınmıyor; Allah korusun! Hıza ve lambaya dikkat eden azınlığı bu bilinç ve kültürlerinden dolayı kutluyorum.

Hırsızlıkları önlemek için devlet, kuşkusuz her evin ve işyerinin kapısına polis koyamaz. Trafik kurallarını hiçe sayanlara yaptırım uygulamak için cümlenin uyuduğu saatlerde, güvenlik görevlileri, Sille Alt geçidinin giriş- çıkışında nöbet tutamaz. Trafik kültürü ve bilinci sorunu çözmenin çıkar yoludur. Ünlü düşünür Sinoplu Diyojen gibi elimizde fener güpegündüz trafikle ilgili kültür ve bilinç arıyoruz, ancak bulamıyoruz.

Yeniden başa dönersek;

Ülkemiz onca yıldır iki terör tehlikesiyle

karşı karşıyadır;

Birincisi; PKK terörü

İkincisi; Trafik terörü

Alınan tüm önlemler ve denetimlere karşın iki terör de hız kesmiyor; evlere ateş düşüyor, onlarca ocak sönüyor.

Ülke genelinde trafik kültürü de yok, trafik bilinci de. Başımıza gelen kazalar da bu iki kavramın eksikliğinden kaynaklanıyor.

BİR DAMLA:

■ En büyük cezaevi taş duvarların, demir parmaklıkların değil, insan kafasının içidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > TRAFİK KÜLTÜRÜMÜZ SIFIR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.