YAZARLAR

Toplum Destekli Polis Büro amirliği 2006 yılında 10 il pilot bölge seçilerek kuruldu. 2007 yılında ise Konya merkezde kurularak çalışmalarına başladı.

2010 yılı Ocak ayı itibariyle Seydişehir’ de çalışmalarına başladı. Yaklaşık bir yıldır İlçe merkezinde görevlendirilen polis memuru vasıtası ile ağırlıklı olarak esnaflar işyerlerinde ziyaret ediliyor.

Yeni kurulan büronun amacı olabilecek hırsızlık ve son yıllarda hızla artan dolandırıcılık olaylarına karşı esnafların ve vatandaşların daha dikkatli olmalarını sağlamak.

Toplum destekli Polis uygulamasının amaçlardan bir tanesi de polis tarafından yapılan bilgilendirmelerin vatandaşların evlerinde eşlerine ve çocuklarına aktararak olabilecek hırsızlık ve dolandırıcılık gibi olumsuz olaylara karşın toplumun ön bilgi sahibi olmalarını sağlamak.

Toplum destekli polis zaman zaman okullara giderek, okul müdürleri ve öğretmenler ile de görüşüyor. Okullarda öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenliyor.

Özellikle vatandaşların yoğun olduğu çay ocakları, kahvehane, kafe gibi yerlerde vatandaşları da bilgilendirmek için küçük çaplı toplantılar düzenleyen Toplum destekli polis, bayramlarda ve özel günlerde ikili ilişkileri artırmak polis vatandaş işbirliğini geliştirmek için ziyaretler yapıyor.

Toplum destekli Polis ilçe merkezinde şu an itibariyle bir amir ve bir memur olarak hizmet veriyor.

Esnaflarımızın toplum destekli polis çalışmalarının nasıl buldukları konusunda bir inceleme yaptım, esnaflarımızla görüştüm.

İlk defa böyle bir çalışma ile karşılaştıklarını, başlangıçta tereddüt ettiklerini ancak kısa sürede görevli Polis memuru ile kaynaştıklarını belirten esnaflarımız uygulamadan son derece memnun olduklarını söylediler.

Toplum destekli polis uygulamasının Seydişehir’ de amacına ulaştığını söyleyebilirim. Esnaflar şüpheli gördükleri kimseleri polisi arayarak bildiriyor.

Ayrıca şüpheli gördükleri kimseleri komşu ve diğer esnaflara da bildirerek uyarılar yapıyor, önceden önlem alınması sağlanıyor.

ÖĞRENCİLER UYARILMALI

Belki sizlerin de dikkatini çekmiştir. Okul isimlerini yazmayacağım ama liselerimizin tamamında öğrenciler teneffüs zili çalar çalmaz okul dışına çıkıyor, okul duvarının kenarında veya hemen yanında bulunan evlerin merdiven ve balkon altlarında çoğu zaman kızlı erkekli aleni bir şekilde sigara içiyor.

İşin üzücü yanı öğrenciler sigara içerken kimseden çekinmiyor. Edindiğim bilgiye göre okul idareleri ve öğretmenlerin çoğu bu durumu biliyor, ya müdahale etmiyor, ya da edemiyor.

Bu olumsuz durum, Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul İdareleri, Öğretmenler, öğrenciler, velileri ve Polis işbirliği ile mutlaka önlenmeli.

Bu öğrenciler bizim geleceğimiz.

Geleceğimizi kendi elimizle tehlikeye atmayalım.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Toplum Destekli Polis Uygulaması”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.