kapat
Ruşeym Torku

‘Toplu Sözleşmede Anlaşma Yok’

  • Giriş Tarihi: 12.07.2013 16:29
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
‘Toplu Sözleşmede Anlaşma Yok’

Türk-İş, en düşük işçi maaşının bin 800 lira olmasını, ilk altı ay içinse yüzde 10’luk artış istiyor. 200 bin işçiyi kapsayan görüşmeler 19 Temmuz’da devam edecek.

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Necati Kökat Türk-İş ile Hükümet arasında kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçi için sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığını belirtti.

Kökat, sürdürülen toplu görüşmeler hakkında açıklama yaptı. Türk-İş Konya İl temsilcisi Necati Kökat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında geçtiğimiz gün yapılan toplantıya Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tarım-İş Genel Başkanı Bedrettin Kaykaç, Sağlık-İş Genel Başkanı Hasan Öztürk, Koop-İş genel Başkanı Eyüp Alemdar, Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Hasan Pekdemir’in katıldığını belirtti.

Toplantıda, Hükümet’in kamu sözleşmelerine ilişkin teklifini verdiğine dikkat çeken Kökat, “ Bin 800 TL’nin altındaki ücretler için 150 TL iyileştirme; birinci altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 3 ücret zammı ve sosyal yardımlar için de ücret zammı oranında artış içeren Hükümet teklifi Türk-İş tarafından kabul edilmedi.”dedi.

Görüşmelerin 19 Temmuz’da tarihinde devam edeceğini dile getiren Kökat, söz konusu görüşmede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yeni bir teklifle gelmesi beklendiğini vurguladı.

En düşük işçi maaşının bin 800 lira olmasını isteyen Türk-İş, işçilere birinci 6 ay için yüzde 10; 2, 3 ve 4. altı aylık dönemlerde ise “enflasyon+2 puan” zam verilmesini talep ediyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Toplu Sözleşmede Anlaşma Yok’
HABER YORUMLARI