Ruşeym Torku

‘Toplu Sözleşme Defolu Çıktı’

  • Giriş Tarihi: 26.01.2014 17:57
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
‘Toplu Sözleşme Defolu Çıktı’

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, toplu sözleşmenin bir defosunun daha ortaya çıktığını belirterek, “4/C’li personele ödenecek aile yardımı ve çocuk parasından Gelir Vergisi ve Sosyal Güvenlik Primi kesilmesi kararlaştırıldı” dedi.

Why Note!?

Ata yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi, memurlara, 657 sayılı Kanunun 202 ve 203. maddeleri uyarınca aile ve çocuk parası ödenmekte, 4/B’li sözleşmeli ve 4/C’li geçici personel bu ödemeden faydalandırılmamaktaydı. Sosyal yardım uygulamasının, Anayasal bir hak olarak bütün kamu görevlilerinin sosyal yardımlardan aynı şekilde faydalanması gerektiği gerçeğinden hareketle 25 Şubat 2011’de çıkarılan torba kanunla 4/B’li personele de memurlarla aynı şekilde eş yardımı ve çocuk parası ödemesi kararlaştırılırken 4/C’li geçici personel, büyük bir adaletsizlik eseri olarak bu yardımın kapsamı dışında tutuldu. 2013 yılı Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde ise yıllar boyunca unutulan ve yok sayılan 4/C’li personele de aile ve çocuk yardımı ödenmesi karara bağlandı. Karara göre eşi çalışmayan 4/C’li personele 2533 gösterge üzerinden eş yardımı yapılacak, her bir çocuk için de 297 gösterge rakamı üzerinden çocuk parası ödenecekti. Buna göre 2 çocuklu, eşi çalışmayan bir 4/C’li çalışan, aile ve çocuk parası olarak aylık 240,77 TL sosyal yardım alacaktı. Alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla 4/C’li personel çalıştırılması ve bu personele yapılacak ödemelere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, 1 Ocak 2014 tarihli, 28869 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak Bakanlar Kurulu Kararı, aile yardımı ve çocuk parası bekleyen 4/C’li personel için tam bir hayal kırıklığı yarattı. 657 sayılı Kanun’un 203. maddesine göre memurlara ve sözleşmeli personele ödenen aile yardımı ve çocuk parasının hiç bir kesintiye tabi tutulamayacağı hükme bağlanmışken, Bakanlar Kurulu Kararı’nda 4/C’li personelin bu yardımlardan memurlarla aynı şartlarda yararlanamayacağı, 4/C’lilere yapılacak olan bu ödemelerin Gelir Vergisi, Sosyal Güvenlik Primi ve Damga Vergisi kesintisine tabi tutulacağı belirtilmiştir” diye konuştu.

Ata, “Burada toplu sözleşmeye imza atan malum konfederasyonun aceleci tavrı, memurların 2014 yılı enflasyon farkı konusunda yaşanan ihmalin bir benzerinin de 4/C’li personele ödenecek aile yardımı konusunda yaşanmasına neden olmuştur. Memurları masada yüz üstü bırakan, bütün bir yıl için 123 TL zamma mahkûm ederken, enflasyon farkı hakkının da gasp edilmesine neden olan sözde yetkili konfederasyon, iş bilmezliği ve aceleciliği nedeniyle toplu sözleşme metnine, bu ödemelerin vergiden muaf tutulacağına dair bir hüküm koydurmamıştır. Bu durumda Maliye Bakanlığı da adeta sinekten yağ çıkartmaya çalışmış ve ülkemizde en düşük maaş alan ve en mağdur edilen kesim olan 4/C’lilere yapılacak sosyal yardımları kuşa çevirmiştir. Bu uygulama ile normalde aylık 240,77 TL alması gereken 2 çocuklu bir 4/C’li çalışanın aylık 66,6 TL’si Gelir Vergisi ve Sosyal Güvenlik primi olarak fazladan kesilecek ve eline ancak 174,2 TL geçecektir. Yapılan bu düzenlemeden dolayı 4/C’lilerin yıllık kaybı ise 799 TL’yi bulacaktır” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Toplu Sözleşme Defolu Çıktı’
HABER YORUMLARI