YAZARLAR

Seydişehir ne yazık ki toplu konut hamlelerinde başarılı olamadı. Hatırlanacağı üzere daha önce Belediye öncülüğünde kurulan 5 Ağustos Yapı Kooperatifi istenilen sonucu vermedi, geride birçok mağdur bırakarak tarihin tozlu sayfaları arasında yerini aldı.

Şimdi ise TOKİ evleri insanlarımızı üzüyor. 10.04.2007 tarihinde yer teslimi yapılan evlerin tamamlanma tarihi 19.06.2008 iken ne yazık ki 2 yıl 5 ay gecikme ile tamamlanabildi.

Ev alan vatandaşların hemen hemen tamamı gecikmeyi sineye çekti, ancak evlerde ortaya çıkan eksiklikler ve yaşanan sıkıntılar sineye çekilecek gibi değil.

Plan olarak son derece kullanışlı olan evler içine oturan vatandaşlarımızı ilk etapta mutlu etti.

Ancak kar yağışı ve ardından bastıran yağmur evlerin eksikliklerini de gün yüzüne çıkardı.

TOKİ evlerinden önemli bir kısmı satıldı. Birçok aile evlerine oturdu. Yeni evlerine yerleşen sahipleri sorunsuz bir evde oturacaklarını beklerken tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşadılar.

Şu an evlerinin durumu gerçekten içler acısı.

Ev sahiplerinin daveti üzerine ziyarete gittim. Çatıdan evlerin içine yağmur suları akarken, bir tarafta evin çocukları oyun oynuyor, öğrenciler ise ders çalışıyor.

Evin annesi kovalarda biriken suları bir taraftan boşaltırken, diğer taraftan ahşap parkelerin sularını bez ile alıp sıkmakla meşgul.

Evin babası ise su basan bodrumda bir taraftan eşyalarını kurtarmaya çalışıyor, diğer taraftan su seviyesi elektrik panosuna ve kalorifer kazanına ulaşmasın diye suları tahliye etmenin derdinde.

Ev sahiplerinin ortak şikâyetleri ise;

Çatılarda yalıtım yapılmamış, 19 bloğun çatısı akıyor. Bazı sitelerin son katlarından akan sular ikinci katlara kadar iniyor. Kazan dairelerinde termostatlar arızalı, elektrik tesisatlarında arızalar var, bu sebeple sigortalar sık sık atıyor, çatıdan akan sular tavan lambalarının içinden akıyor, atık su tesisatları su kaçırıyor, kanalizasyon kanalları tıkalı, sular bacalardan geri geliyor, yağmur yağdığı zaman bodrumlarda 50-60 santimetre su doluyor, mutfak tezgahlarının çoğu kabarmış, fayanslar patlıyor, giriş kapılarının camlarında kırıklar var, yağmur ve kar suları çamurları beraberinde getirerek site girişlerini ve bodrumları doldurmuş.

Parke taşı ile döşenen yolların birçok yerinde bir metreye kadar çökmeler oluşmuş, çevre düzenlemesi istenilen düzeyde değil,

Elektrik sayaçları sıfırlanmadığı için 300 ile 600 kilovat saat fazla elektrik parası ödenmesi istenmiş.

İMDADA BELEDİYE YETİŞTİ

Bilindiği üzere TOKİ evlerinde Belediyelerin oturma ruhsatı verip vermeme yetkisi yok. Toplu Konut İdaresi talep ettiği zaman Belediye oturma ruhsatını vermek zorunda.

Belediye de istenen oturma ruhsatını verdi. Ancak evlerin bodrumlarını su basıp çamur deryaları evlerin kapısına dayanınca imdada yine belediye koştu.

Belediye ekipleri bir taraftan bodrumları boşaltırken, diğer taraftan drenaj çalışmaları başlattı. Tıkanan kanalizasyon şebekesini çalışır hale getirmek için ekipleri seferber etti.

TOKİ DEN HİÇ BİR YETKİLİ YOK

Ev sahipleri çekilen sıkıntı esnasında hiçbir TOKİ yetkilisinin bulunmamasına tepkili. Bizler paramızı ödüyoruz, ödediğimiz paranın karşılığını istemek kadar daha doğal ne olabilir.

Evlerimizi su basarken ortada kimse yok. Derdimizi kime anlatacağımızı şaşırdık, isteğimiz mağduriyetimizin bir an önce giderilmesi diyerek tepkilerini dile getirdiler.

TOKİ projeleri ile Türkiye’de çağ atlarken. Seydişehir’de ise sınıfta kaldı.

TOKİ zedelerin derdine kim çare olacak.

> Yeni Meram >Yazarlar > TOKİ zedeler'
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.