Torku Jelifest

TOKİ kurnazları için çalışma başlatıldı

  • Giriş Tarihi: 13.09.2016 10:59
  • Güncelleme Tarihi: 10:59
TOKİ kurnazları için çalışma başlatıldı

TOKİ Başkanı Turan, TOKİ'den ucuza ev alıp hemen ardından yüksek fiyatla satışa çıkaranlara karşı çalışma yapıldığını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, kendilerinden ucuza daire alıp pahalıya satanlar için çalışma başlatıldığını söyledi.

Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TOKİ’nin konut sahibi olmayan vatandaşı ev sahibi yapma amacı taşıdığını vurguladı. Vatandaşın hem bir mekan sahibi olmak, barınma ihtiyacını karşılamak hem de yatırım yapmak için konut sahibi olduğuna işaret eden Turan, gayrimenkulün Türkiye’de en önemli yatırım aracı olduğunu vurguladı.

‘PİYANGODAN ÇIKMIŞ GİBİ SEVİNİYORLAR’

TOKİ’nin sosyal konutta kar etmediğini vurgulayan Turan, “Diyelim ki 3+1 daireyi 150 bin liraya satıyoruz. Bu daireyi hemen 250 bin liraya satacak olanlar, kurada isimleri çıktığı zaman piyangodan para çıkmış gibi seviniyorlar. Devir hakkı olmamasına rağmen borcunun tamamını kapatıyor. Çünkü borçlu durumdayken devir hakkı yok. Borcunu kapatıp 250 bin liraya satacak değerli yerler var. Biz bunları yüksek bedelle çıksak ‘siz kar amaçlı mı bunu yapıyorsunuz?’ diye soruyorlar.” şeklinde konuştu.

‘FARKLI ÇALIŞMALARIMIZ VAR’

Turan, İstanbul’da 250 bin liraya kar etmeden daire sattıklarını belirterek, “Bin 500 daireyi koyuyoruz. 100 bin kişi müracaat ediyor. Bin 500 kişiye daire çıkıyor. Daireyi 250 bin liraya alıyorsunuz, kuranızı çektiğiniz gün 350-400 bin liraya satıyorsunuz. Böyle bir hak olabilir mi? Bu sosyal konut mudur? Bu artık sosyal konut değildir. İstanbul ölçeğinde düşününce bu sosyal konut anlamına gelmiyor. Bunlarla ilgili farklı çalışmalarımız var.” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > TOKİ kurnazları için çalışma başlatıldı
HABER YORUMLARI