YAZARLAR

18.07.2008 tarihli kaleme aldığım “TOKİ Türkiye’ de Çağ Atladı Seydişehir’ de Sınıfta Kaldı” başlıklı yazımda 19.06.2008 tarihinde teslim edilmesi gereken evlerin teslimin geciktiğini ifade etmiş, şu resmi bilgileri sizlerle paylaşmıştım.

– İşin adı: T.C. başbakanlık TOKİ. Konya ili Seydişehir İlçesi 384 Konut, Ticaret – Merkezi: 16 Derslik İlköğretim Okulu ve Kreş İnşaatı. Ada ve Genel Altyapı,

Çevre Düzenlemesi,

– İşin Miktarı: 384 adet Konut, Sosyal Donatı ve Çevre Düzenlemesi.

– İhale tarihi: 27.02.2007

– Yer Teslimi: 10.04.2007

– Bitiş Tarihi: 19.06.2008

– Ada No: 330 – Parsel No: 11

– Müşavir Firma: YÜKSEL PROJE ULUSLARARASI A.Ş.

– Yüklenici Firma: OK-KAN İNŞAAT ve TİC.LTD. ŞTİ.

Görüleceği üzere 27.02.2007 tarihinde yapılan ihale sonucunda 10.04.2007 tarihinde yer teslimi yapılmış, bitiş tarihi olarak da 19.06.2008 tarihi olarak belirlenmiş.

Bugün tarih 09.11.2010 teslim edilmesi gereken tarihten tam 2 yıl 4 ay 20 gün geçmiş.

İnşaatlar tamamlandı, pahalı, satılmaz denen evler satıldı. Ev alan vatandaşlarımız paralarını ödeyerek ev sahibi oldular. Ancak hala evlerine kavuşamadılar.

Yüklenici firma olan OK-KAN İnşaat ve Tic. Ltd. Şti. Sahibi Abdullah Kalkan ile bir görüşme yaptım.

Kalkan; “OK-KAN inşaat olarak evlerimizi tamamladık, 16 Derslik İlköğretim Okulu, Kreşi, Ada ve Genel Altyapı ile Çevre düzenlemesini tamamladık, iskân ruhsatımızı aldık, isteyen vatandaşlarımız su ve elektrik abone işlemlerini yaptırıp hemen yarın sabah evlerine taşınabilir” açıklamasını yaptı.

Bu açıklamanın ardından önce Belediye daha sonra da Meram Elektrik dağıtım A.Ş.yetkilileri ile bir görüşme yaptım.

Belediye yetkilileri “27.10.2010 tarihi itibariyle TOKİ evlerinin iskân ruhsatlarının verildiğini, isteyen vatandaşların Belediye Başkanlığına müracaat ederek su abone işlemlerini yaptırabilecekleri” açıklamasını yaptı.

Medaş yetkilileri, de “TOKİ binalarına iki adet trafo yapıldı, Bu trafoların kabulünün yapılması gerekiyor. Firma yetkilileri Konya Meram Elektrik dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğüne müracaat edecek, Medaş tarafından trafoların kontrolleri yapılacak, uygunluğu kabul edilecek, daha sonra TOKİ den ev alan vatandaşlarımız da bize müracaat ederek elektriğini bağlatacak” açıklamasını yaptı.

Toplu Konut İdaresi Türkiye genelinde olağanüstü çalışmalar yaparken, halkın büyük beğenisi ve talebi ile karşılaşırken, hatta birçok yerde ev sahibi olacaklar kura ile tespit edilirken Seydişehir’ de nasıl oldu da bu hale geldi doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum.

İKİ BÜYÜK KAYIP

Bir hafta içinde iki büyük kayıp yaşadık. Önce Etibank Alüminyum Tesisleri olmak üzere, Seydişehir’ de çok önemli hizmetlere imza atan yüzlerce Seydişehirliyi iş sahibi yapan, üst düzey bürokrat olarak atayan, değerli büyüğümüz Mehmet Necati Kalaycıoğlu’ nun vefatı hepimizi derinden üzdü.

Bana hep söylerdi, o kadar hizmetim var ama Seydişehir’de bir caddeye bir sokağa ismimi vermeyi çok gördüler diye.

Seydişehir Belediye Meclisi Kalaycıoğlu’nun bu özlemini yerine getirdi. Son günlerinde mutlu olmasını sağladı. Başta Başkan Abdulkadir Çat ve değerli belediye meclis üyelerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Cumartesi günü ise yine Eti Alüminyum Tesislerinin temelinin atılması sırasında Belediye Başkanı olan Nevzat Akbaş, tesislerin Seydişehir’e yapılması için büyük kolaylıklar gösterdi. Akbaş Seydişehir’in şehir görünümüne kavuşmasının ilk adımlarını 1967 yılında attı. 1963 yılından 1977 yılına kadar bağımsız olarak 3 dönem Belediye başkanlığı yaptı.

Değerli Büyüğüm Necati Kalaycıoğlu’na ve Başkanım Nevzat Akbaş’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Seydişehir halkına başsağlığı diliyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > “TOKİ den ev alanlar pişman oldu”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.