Torku Jelifest

Töke: Sağlık çalışanları liyakatli yönetici istiyor

  • Giriş Tarihi: 17.09.2020 10:40
  • Güncelleme Tarihi: 10:47
Töke: Sağlık çalışanları liyakatli yönetici istiyor

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke, Sağlık Bakanlığının ekim ayında gerçekleştireceği sözleşmeli yönetici atamalarında adalet, liyakat ve ehliyet’in esas alınmasını istediklerini söyledi.

Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke yaptığı açıklamada, sözleşmeli yönetici atamasında ehliyet ve liyakatin esas alınması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’de ehliyet ve liyakat göz ardı edilip, devlete sadakat yerine başka bağlılıkların öncelikli olduğunda nelerin yaşandığına hep beraber şahit olunduğunu vurgulayan Töke, “Bunun en acı örneği 15 Temmuz hain darbe girişimidir. Devlete hizmet etmenin bilincinden uzak, adam kayırmacılıkla hak etmeden geldikleri görevlerde devletimizin ve milletimizin geleceğine kast ettiler. Bu yüzden kamuda ehliyet ve liyakatin esas alınmasına yönelik talebemizi ısrarla dile getirmekteyiz. Çünkü bu değerler devlet yönetiminde bizim en kıymetli hazinemizdir. Bu durumun vahametini ve acı sonuçlarını bilerek diyoruz ki, ilimizde ekim ayında gerçekleştirilecek Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda sözleşmeli yönetici atamalarında adalet, liyakat ve ehliyet ıskalanmamalıdır. Yaşamış olduğumuz salgın döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulunda ehliyet ve liyakatin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gördük. Bu durumun olumlu sonuçlarına da tüm Türkiye şahit oldu. Bu değeri yabana atmayıp en güzel şekilde taçlandırmak için yapılacak olan sözleşmeli yöneticilikte de ehliyet ve liyakatı benimseyerek yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sadakati esas alan görevlendirmelerin yapılması gerekmektedir. Bu sistemin benimsenmesi ile kurumlarda örgüt kültürünü, barış ortamını, adaleti, vatandaşlık olgusunu, iş dayanışmasını, görev bilincini, sevgi ve saygıyı da tesis etmiş olacağız” dedi.

“Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder. (Nisa-58)” diyen bir dinin mensupları olduğumuzu hatırlatan Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Metin Töke, “Hayatımızın her alanında liyakati esas alan bir sistem oluşturmak zorundayız. Bu değeri taçlandırmak için yapılacak olan iş, sözleşmeli yöneticilikte de ehliyet ve liyakati esas alarak objektif bir sınavla bu atamaları gerçekleştirmektir. Adaletin ve hakkaniyetin bir gereği olarak Sağlık Bakanlığından beklentimiz budur” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Töke: Sağlık çalışanları liyakatli yönetici istiyor
HABER YORUMLARI