Ruşeym Torku

‘Tohumla Oynayamazsınız’

  • Giriş Tarihi: 18.01.2014 16:56
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
‘Tohumla Oynayamazsınız’

Konya’da, ‘Şehir Konferansları’na katılan Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Anadolu topraklarındaki bütün bitkilerin değiştiğini, artık..

Why Note!?

Konya’da, ‘Şehir Konferansları’na katılan Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Anadolu topraklarındaki bütün bitkilerin değiştiğini, artık eski sebze ve meyvelerin bulunamadığını belirterek, bitki tohumlarına sahip çıkmak gerektiğini, çocukların geleceğinin bu tohumlara bağlı olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından organize edilen Şehir Konferansları’na Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu konuk oldu. Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta “Sağlıklı Yaşamda Sır Bitkiler” konusunu anlatan Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Türkiye’de modernleşme adına beslenme kültürünün değiştiğini, hastalıkların da çığ gibi büyümeye başladığını dile getirdi.

Anadolu topraklarındaki bütün bitkilerin değiştiğini, artık eski sebze ve meyvelerin bulunamadığını dile getiren Saraçoğlu, “Çiçek alıyorsunuz, çiçek kokmuyor. Çünkü hepsi hibrit. Kullandığımız domatesten patlıcana kadar hepsi kısır. Ektiğiniz domatesten bir daha tohum alamıyorsunuz. Çünkü alacağınız yere mahkumsunuz. Doğal bir domatesin tohumları yüzde 30 verimlidir. Bir tohumdan siz 30 tane domates alıyorsunuz. Hibrit tohumlardan ise bir tohumdan 80 tane domates alıyorsunuz. Yetiştiricinin işine geliyor. İnsan verimli olanı kullanmak ister. Ancak yaratılmış bu alemde değiştiremeyeceğiniz, oynanamamanız gereken konular var. Bunlardan bir tanesi de tohumdur. Tohumla oynayamazsınız” dedi.

Prof. Saraçoğlu, dünyada hayır işlemek isteyenlerin bu tohumları çoğaltması gerektiğini belirterek, çocukların geleceğinin bu tohumlara bağlı olduğunu söyledi.

Programın sonunda Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu katılımcıların sorularını yanıtladı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Tohumla Oynayamazsınız’
HABER YORUMLARI