YAZARLAR

Tıp bayramında bizim doktorlar Aliye, Hanefi, Suay ve tüm doktorlara selam - Hanefi Aytekin - Yeni Meram Gazetesi

İnsan faktörü arasında tıp mesleğinin yüceliği tartışılmaz. Bizim aileden 1/3’nün tıp doktor. olmasından mutluyuz, bahtiyarız. Torunum M. Hanefi tıp doktor olduktan sonraki başarısıyla dahiliye uzmanlığını kazanıp, ihtisasa başlarken, H. Suay çiçeği burnunda doktor olup, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde nöbete giren doktorlar sırasında yerini aldı.

Gelin Aliye Aytekin 12 No’lu Sağlık Ocağında aile hekimi olarak başarılı çalışmalar sergilemektedir. Kutsal bir meslek olan doktorluk hayat, memat mücadelesi içinde sağlığı bozulanların yegane umudu olurken, onlara şifa vermedeki başarıları cana can katma gibi bir kutsallık arz etmektedir. Birde sair canlıların doktoru veteriner hekim oğlum Eray o canlılara hayat vermektedir.

Onun içindir ki; Büyük Hünkar ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ söyler miydi?

Uzunca bir tahsil dönemi ve sonrasında, ihtisaslar, yan dallar derken bir insan ömrünün 1/3’den fazlasını bu kutsal mesleği elde etmek için harcayan bir gencin azminin, sabrının, şükrünün yanında, sevmenin ve sevilmenin en büyük hasletleri olması hayatının akışının yegane unsurudur.

Yakınlarımızdan sevgili kayın biraderim Recep İdil’in biricik kızı Ayşegül’ün saygın bir radyoloji uzmanı ve eşi Korhan saygın bir kalp doktoru olmasından da keza kıvanç duymaktayız.

Baldızım emekli öğretmen Asiye İdil’in sevgili kızı Hasret ve eşi Eren de başarılarının doruğunda çocuk enfeksiyon ve çocuk alerji dalında Bursa ilimizde mesleki faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Aytekin Ailesinin toprağını suyunu havasını teneffüs ettiği Akören İlçemizin Çatören’i sadece 50 haneli bir mahalle olurken, 15’ten fazla tıp doktoru yetiştirmiş olması mucizevi bir başarıdır.

Bu başarının kökünde bu gençlerin ailelerinden nine ve dedelerinin 1928 Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk İlke ve İnkılaplarının eseri, halk mekteplerinden feyiz aldıkları gerçeği yatmaktadır. Babam bir halk mektebi muallimi, doktor gençlerin dede ve nineleri de bu halk mektebinden yetişmiş, yüreğine kültür ve medeniyeti sindirmiş aileler olurken, genlerine işleyen muasır medeniyetin uzantısındaki gençlerde bu ülkenin saygın evlatları olmaktadır.

Onun içindir ki; müspet ilimlerin inanç ve ahlakımız yanında ve ön planda yeri olmalıdır diyoruz.

14 Mart Tıp Bayramının kutlamaları yanında, doktorların özlük hakları ile hayatlarının korunup kollanmasına duyulan ihtiyaç keza ortadadır.

Hastasından ve hasta yakınından darp ve işkence gören hekimleri, Hipokrat yeminleri gereği, kendisine kötülük yapanlara da hizmet vermenin bir başka meslekte adı yoktur. Bunun içindir ki; melek, haslet ve duygularla donanımlı tıp doktorlarının bayramlarını yürek dolusu sevgi ile kutlar, başarılarına yeniliklerin hakim olmasını dileriz..

> Yeni Meram >Yazarlar > Tıp bayramında bizim doktorlar Aliye, Hanefi, Suay ve tüm doktorlara selam
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.