YAZARLAR

Sağlıkta sosyal eşitsizlikler her zaman toplumları rahatsız etmiştir. Obama yönetimi 2009 yılında göreve başladığında ABD’de herkese uygun sağlık bakımı vereceğine dair söz bile vermiştir. Tüm politikacılar halkın bu hassas noktasını bildiklerinden bu konuda gerçekleştiremeyecekleri vaatleri bile sıralayabilirler.

ABD’de zenginler dünyadaki en iyi tıp bakımını satın alabilirler. Buna rağmen yoksullar Avrupa’daki emsallerinden daha beter durumdadırlar. Sağlık herkes için önemlidir. Sağlıkta sosyal eşitsizliği inceleyenler üç nokta üzerinde odaklanır. Tıbbı bakıma erişim, kâr dürtüsünün etkileri, tıbbi politikalar. Çatışma kuramcıları; zenginler için mükemmel bir tıbbi bakıma erişmeyi kapitalist sistemin sağladığını, fakat geride kalan nüfus için bunun böyle olmadığını söylüyorlar. Düşük gelire sahip insanların çoğu tıbbi bakım kapsamından yoksundur.

Kâr güdüsü: Kâr dürtüsü, doktorları, hastaneleri ve ilaç endüstrilerini paragöz şirketlere dönüştürür . Yüksek kâr elde etme isteği, doktorları hiç de zorunlu olmayan tetkiklere ve cerrahi girişimlere yönlendirmektedir. Her yıl ABD’de 25 milyon ameliyat yapılır ve bunların ¾’ü tıbbi aciliyeti olmayan ve uzun dönemde iyileşebilecek vakalardır. ABD’de bile her yıl hastaların yüzde 5 ila yüzde 10’u zarar görmektedir. Cerrahi girişim kararında hastanelerin finansal çıkarları söz konusu olabilir . Tıbbi bakım kâr için değil, hastaların ihtiyaçları nedeniyle olmalıdır. Bazı insanların daha sağlıklı olmasının sebebi toplumsal eşitsizliktir .

Politik olarak tıp: Sadece son zamanlarda ciddi sayıda kadının doktor ordusuna katılmasına izin verilmiştir. Tıp tarihinde ırksal ve cinsiyet ayrımı, kadınları ve diğer azınlıkları tıbbın dışında tutmuştur. Bazı ülkelerde politikacılar bir yandan kadınları evde oturmaya yönlendirirken, yine aynı politikacılar kadın erkek eşitliğini de kabul etmezler ama kadınlarını gösterecekleri doktorların da kadın olmasını isterler. Yani politikacı kendi içinde çatışma halindedir. Buna rağmen; sağlık konusu, halkı yanına almak isteyen her politikacının eğri yada doğru diline dolanmıştır. Aradaki birçok problemlerden ise en çok sağlık hizmetini alanlar ve sağlık hizmetini vermeye çalışanlar zarar görür. Bir sonraki yazımda kapitalist toplumlarda ve sosyalist devletlerde toplumlarında Tıp’dan bahsedeceğim. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > Tıbbın kapitalizm ile bağlantısı
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.