YAZARLAR

Termal Tesis için hiç bu kadar ümitli olmadım-Abdullah Leblebici-Yeni Meram Gazetesi

2000’li yıllarda Maden Tetkik Arama’nın (MTA) Kavak köyünde açtığı sıcak su kuyuları ile birlikte Seydişehir’in gündemine Termal su ve Termal tesisler girmişti.
O gün bu gündür de gündemden hiç düşmedi. Gündemden düşmemesine rağmen bir arpa boyu da yol alınmadı.
Kavak mahallesindeki kuyular özel sektöre devredildi ama yaşanan arsa sıkıntılarından dolayı beklenen ve istenen yatırım gerçekleşmedi.
Kavak mahallesinde termal suyun bulunmasına rağmen bu bölgeye termal tesis yapılmasını pek mümkün görmüyorum.
Geçen süre içinde yatırımcının bu bölgeye tesis yapma hevesi ortadan kalkmış durumda. Ama isteğim ve ümidim bölgeye termal tesisin yapılarak bu önemli ekonomik değerin gayri safi milli hasılamıza katkı yapmasıdır.
YENİ BÖLGE, YENİ KUYULAR
Seydişehir Belediyesi Termal tesis ve termal sera konusundaki ısrarından hiç vazgeçmedi. Ketirağılları mevkiinde daha önce açılan iki kuyunun standartlara uygun olmadığının tespitinin ardından yeni iki kuyu açılması için harekete geçti ve çalışmalarına başladı.
Geçtiğimiz Pazar günü Başkan Mehmet Tutal basın mensuplarına sondaj çalışmalarının yapıldığı bölgede bilgi verdi.
Başkan Tutal; “Seydişehir Kavak Termal suyu projesi hepinizin malumu üzere 2000 yılında MTA nın projesi olarak başladı ve kuyuları açılmıştı.
Daha sonra, Özel sektöre devredildi, özel sektörde kendi projesi olarak çalışmalara başlamıştı, bu çalışmalar hala devam ediyor.
Halen alışmalarının devam ettiği bölgede Seydişehir Belediyesi olaraksondaj ruhsatı alınmıştı, şu anda 118 metrelik bir kuyumuz ve bu kuyuda 43 derecelik bir suyumuz var fakat kuyunun mekanik temizliği yapılıp açılacak boyutta değildi.
Bu bölgede Seydişehir belediyesi olarak tekrar çalışmalara başladık ve iki yeni kuyu açmaya karar verdik.
İlk kuyuda 968 metre derinlikte 43 derece su bulundu, ikinci kuyuda ise 400 metre derinliğe ulaşıldığı zaman 50 derece suyun bulunacağı tespiti yapıldı.
Jeoteknik ve jeofizik çalışmalarını yaptırdık, en önemli nokta burası idi bu kuyuda da 50 metre derinliğe ulaştık, 400 metreye kadar da ineceğiz.
Kuyuda 50 derecenin üzerinde bir suyu yakalayabilir isek, termal sera ve termal otelcilik konusunda bahar aylarından itibaren çalışmalara başlayacağız.
Seydişehir Belediyesi olarak geç kaldığımızı biliyoruz, ancak yine Belediyemizin termal seracılık ve termal otel yapılması için hiçbir gayrimenkulü yoktu, mevcut kuyuların hemen karşısındaki Küpe dağlarına hakimbölgede 315.000 metrekarelik bir araziyi satın alarak Belediyemizin gayrimenkul envanterine işledik” bilgilerini bizimle paylaştı.
HİÇ BU KADAR ÜMİTLİ OLMADIM
Belediye Başkanı Tutal’ın verdiği bilgiler sonrasında bölgemize Termal Tesis ve Termal sera yapımı konusunda geçen 17 yıllık sürede hiç bu kadar ümitli olmadım.
İlk kuyuda istenilen değerlerde su bulunması, ikinci kuyuda ki hedefin ise 50 derece su bulmak olduğu göz önüne alınır ise Seydişehir bu defa makus talihini yenecek gibi görünüyor.
Benim ümitlerimi artıran en önemli gelişme Belediyenin 315.000 metrekare araziyi Termal tesisler yapılması için bünyesine katmış olması.
Bir de başkan Tutal’ın ister yatırımcı gelsin, ister gelmesin, ben Belediye olarak bir tesisin yapılmasına başlayacağı demesini konuya verdiği önemim ifadesi olarak görüyorum.
Termal Tesis için hiç bu kadar ümitli olmamıştım.
Çalışmalarından dolayı Başkan Tutal ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Termal Tesis için hiç bu kadar ümitli olmadım
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.