YAZARLAR

2007 yılında Almanya’daki bir Türk okulunda düzenlenen 23 Nisan töreninde okunan İstiklal Marşı için Alman Meslek Birliği olan GEMA’nın telif hakkı istemesi,

konuyu ülkemiz gündemine de taşıdı ve kimi tartışmalara neden oluşturdu. Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, İstiklal Marşı’nın telif haklarının kamulaştırılması için harekete geçti. Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, “Kamulaştırmada izin almak için İstiklal Marşı’nın bestecisi Zeki Üngör’ün varisi olan kızından izin almak için İngiltere’yle temasa geçeceğiz” dedi. Ancak marşın bestecisi Zeki Üngör’ün varisleri hâlâ hayatta ve istedikleri tadirde her söylendiğinde telif ücreti talep edebilir. Üngör’ün torunu, “İstiklal marşı için telif almak bana yanlış geliyor” dedi.
Konunun uzmanı Dağhan Baydur ,diyor ki;
“Bir eserin sahibi onu yaratandır, dolayısıyla İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy ve bestecisi Zeki Üngör eserin sahibidir. M. Akif Ersoy’un telif hakkını sahiplenecek kimse yok ancak Üngör’ün varisleri var Kanunumuzda eserin söz yazarı ve bestecisi, vefat ettikten 70 yıl sonrasına kadar varisleri, eserin telif haklarına sahiptir. Bakanlık bir ailenin elinde bulunan bu telif ve temsil hakkını alamaz. İstiklal Marşı’nın kamulaştırılması aileden izinsiz yapılamaz.”

***

■ Telif hakkı, herhangi bir bilgi ya da düşünce ürününün kullanılması ve yayılması ile ilgili hakların, yasalarla belirli kişilere verilmesidir. Kısaca, orijinal bir yaratının kopyalanmasına veya kullanılmasına izin verme hakkıdır.
Telif hakkı, genellikle belirli bir süre için geçerlidir. Sembolü çember içinde bir “C” harfidir, © harfi üzerinde bulunduğu yaratının telif haklarının korunduğunu belirtir ve İngilizce “copyright” sözcüğü de koşut bir anlam ifade eder.

Telif Hakkı konusu açılınca, Mehmet Akif’in oğlunun hazin ölümü içimi sızlatır.

Yıl 1962, İstiklal Marşımızın Yazarı Mehmet Akif’in oğlu büyük bir sefalet içinde öldü, cenazesi de Beşiktaş ’ta bir çöp bidonunun içinde bulundu.

Bu karanlık fotoğraf karesi vefasızlıkla birlikte “telif hakları” vurdumduymazlığın yüzümüze vurulan şamarın izi niteliğindedir.

Günün dizeleri:

■ Dime kim yârda yok cevr ü cefâdan gayrı

Ne dilersen bulunur mihr ü vefâdan gayrı.

“Kalb-i münkesîrim yoktur bana devâ yârdan gayrı,

Görmedim mihr-ü vefâ âlemde ahû-zârdan gayrı.

> Yeni Meram >Yazarlar > TELİF HAKKI TARTIŞMASI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.