YAZARLAR

23 Kasım 2009 tarihinde Seydişehir’in kaderini değiştiren önemli adımlardan biri atıldı. Tamamı Cengiz Holding tarafından finanse edilen Selçuk Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nin temeli atıldı.

Selçuk Üniversitesi bünyesinde ve aynı zamanda bölgede tek, ülkenin ise en güzide binalarından bir tanesi inşa edildi.

9 bin metrekare kapalı alan, 27 bin metrekare açık ve yeşil alan alana sahip, 4 katlı, 60’ar kişi kapasiteli 24 derslik bulunan, 40 idari ve akademik personel odası, 4 amfi, 3 laboratuar, 1 kütüphane, her bölüm için özel olarak tasarlanan 3 seminer odası, yemekhane ve kantinden oluşan, ısıtma ve havalandırma sistemleri, bina içi tasarımda son teknoloji ürünlerinin kullanıldığı, Selçuklu mimarisini modern yapı ile buluşturan, aynı zamanda çevre düzenlemesi ile de örnek gösterilecek bir eser oldu.

İKİNCİ DÖNEM EĞİTİMİN HİZMETİNDE

Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi, Malzeme-Metalurji, Maden ve Makine Mühendisliği olmak üzere 3 bölüm olarak hizmet verecek.

Ancak bunun gerçekleşmesi için öncelikli olarak akademik kadronun tamamlanması gerekir. Bunun için dekanlığın gayret içinde olduğunu biliyorum.

Bu yıl ek yerleştirme ile Makine Mühendisliği bölümüne birinci ve ikinci eğitim olmak üzere toplam 156 öğrenci alındı.

156 öğrenci ilk dönemlerinde eğitimi Meslek Yüksek Okulu binasında aldı. Bu öğrenciler ikinci dönem eğitimlerini ise Mühendislik Fakültesi binasında almaya başlayacak. 2012 yılı içinde kadrolar tamamlanıp diğer bölümlerin açılması hepimizin arzusu.

27 BİN METREKARE AÇIK VE YEŞİL ALAN

Fakülte binası, mükemmelliğinin yanı sıra çevre düzenlemesi ile de etkileyici oldu. Çevre düzenlemesinde, hem öğrencilerin hem de personelin kullanabileceği çok güzel bir sosyal alan oluşturuldu.

Bu çerçevede fakülte binası çevresi 27 bin metrekare açık ve yeşil alan peyzaj düzenlemesiyle çok ferah bir görünüme kavuşturulurken, yurt içi ve yurt dışından getirilen bitkiler ve ağaçlarla görselliği de ön plana çıkaran yeşil alan oluşturuldu.

Çevre düzenlemesinin en önemli özelliklerinden biri de bugüne kadar kampus dışında düzenlenen etkinliklerin bundan böyle rahat bir şekilde kampus alanı içinde yapılacak olması.

Cengiz İnşaat’ın Seydişehir’e armağan ettiği Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi binası tam anlamıyla bir teknoloji harikası. Başta Cengiz ailesi olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

İŞİMİZ ZOR

Mühendislik Fakültesi binası diğer bölümler açılsa bile üç bölüm için çok büyük, kısa süre içinde ilave bölümler de açılması gerekir.

Bir fakülte ve bir meslek yüksek okulu bulunan Beyşehir, bünyesine ilave olarak bir fakülte ve bir yüksek okul daha kazandırdı. YÖK Başkanlığı’nın kararı doğrultusunda Ali Akkanat Meslek Yüksek Okulu fakülteye dönüştürülecek, akabinde ise yine Ali Akkanat ismini taşıyan uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu kurulacak. YÖK alınan bu kararları Milli Eğitim Bakanlığı’na resmi bir yazı ile gönderdi.

Seydişehir’de Mühendislik Fakültesi’nin diğer bölümlerinin açılması öğretim elemanlarının teminine bağlı. Bu durumda bölümlerin kısa sürede açılması çok zor. Ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin de şu aşamada gündeme getirilmesi neredeyse imkansız.

Sizin anlayacağınız Seydişehir olarak bu konularda işimiz zor. Çok geri kaldık, koordineli olarak iyi bir çalışma örneği veremiyoruz.

Fakülte binamız mevcut konumu ile en az iki fakülteyi bünyesinde barındırabilecek fiziki kapasiteye sahip olmasına rağmen, fiziki yapısı ile önü açık olan binaya yeni fakülteler kazandırmamız kısa zamanda oldukça zor görünüyor.

> Yeni Meram >Yazarlar > Teknoloji Harikası
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.