Torku Jelifest

Tekin “Faizlerin düşürülmesi sektörü canlandıracak”

  • Giriş Tarihi: 20.01.2021 14:12
  • Güncelleme Tarihi: 14:12
Tekin “Faizlerin düşürülmesi sektörü canlandıracak”

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgınının hem ülkemizde hem de dünyada çok ciddi ekonomik sorunlar yaşattığını kaydeden Tekin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Tekin, bu süreçte birçok esnafın ayakta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çekti. Yaşanan sağlık sorunlarının alınan tedbirlerle son dönemlerde kontrol altına alındığını bildiren Tekin, hükümetin bir an evvel ekonomik reformları hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin lokomotifi olan inşaat sektörünün son yıllarda büyük sorunlarla cebelleştiğini ve birçok inşaat firmasının bu süreçte battığını ifade eden Kamuran Tekin, özellikle kur artışı ve faiz oranlarının yükselmesinin sektöre kan kaybettirdiğini belirtti.

 

Sektörün arz talep ilişkisi ile yürüdüğüne dikkat çeken Tekin, “döviz kurunun artışı maliyetlerimizi yükseltti. Yükselen maliyetlerimizi daire satışlarımıza yansıtamıyoruz. Kredi faiz oranlarında ki yükselişte vatandaşların alım gücünü düşürmekte. Bu hafta merkez bankasının açıklayacağı faiz oranlarının düşürülmesini temenni ediyoruz. Faizle mücadele top yekûn ülkemizin mücadele vermesi gereken bir problem. Ülkemiz dünyadaki Yüksel faiz oranları ile en önde ülkeler orasında. Müreffeh ülkelere baktığımız zaman faizler neredeyse sıfırlarda. Bizler sektör temsilcileri olarak hükümetten kalıcı çözümler bulmasını ve reformların biran evvel hayata geçirilmesini istiyoruz. Sektördeki sorunlara kısa sürede neşter vurulmaz ise ileride geri dönüşü olmayan kayıplar yaşanması muhtemel. BDDK verilerine göre hükümetin kredi destek paketlerini devreye aldığı nisan ve kasım ayları arasında nakdi krediler 49 milyar lira arttı. Sektörün toplam kredileri Kasım ayın sonunda 284.13 milyar liraya ulaştı. Verilen destek kredileri sektörün imdadına yetişti. Yarım kalan inşaatlar tamamlanmaya başlandı. Sektör kredileri olmasa idi 3. çeyrek daralma ile kapatacaktı. 2021 de de desteklerin devam etmesini bekliyoruz ” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Tekin “Faizlerin düşürülmesi sektörü canlandıracak”
HABER YORUMLARI