YAZARLAR

Geçtiğimiz Cumartesi günü Büyük Abant otelinde Diyabet Günleri toplantısı yapıldı. “Diyabetin cerrahi tedavisi konulu ” sunumu ile dikkatleri üzerine çeken Selçuk Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof Dr. Mustafa Şahin, “Önümüzdeki yıllarda diyabet hastalığı ile mücadelede ameliyat uygulamalarının ön plana çıkacağını” ifade ederek adeta toplantıya damgasını vurdu.

Toplantıya Marmara bölgesinden 150’ yi aşkın Endokrin uzmanı katıldı. Konuşmacı olarak ise Profesör, Doçent ve yardımcı doçentlerden oluşan 15 bilim adamı katıldı.

Diyabet Günleri toplantısını Seydişehir Lisesi’nde okuyan, daha sonra İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olan, iç hastalıkları ihtisasını da aynı üniversitede yaptıktan sonra Amerika Texsas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde Diyabet dalında İhtisasını tamamlayan İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Doç Dr. Mustafa Kanat organize etti.

Burada içimizden biri olan Prof. Dr. Mustafa Şahin’ in ön plana çıkarak toplantıya katılan bilim adamlarına yaptığı sunum ile damgasını vurması, ayrıca organizasyonu Doç. Dr. Mustafa Kanat’ ın gerçekleştirmesi bizler adına gurur verici.

Konu Dünya gündeminde çok önemli bir yer teşkil ettiği için Prof. Dr. Mustafa Şahin’ in sunumundan kısa bir bölüm sunmak istiyorum.

Prof. Şahin, tüm dünyada 150 milyonu aşkın diyabet hastası olduğunu, buna karşın bu hastaların yaklaşık 250.000 inin ameliyatla tedavi edildiğini belirterek, ilaçlı tedavilerin diyabet tedavisinde yetersiz kaldığını ve diyabetik hastaların birçok organının hasar gördüğünü,

Cerrahi girişimde bulunulan hastalarda ise 6 ay içinde hastaların ilaçları tamamen bıraktığını, diyabetin kontrol altına alındığını ve bozulan birçok organ fonksiyonunun düzeldiğini, cerrahi tedavinin başarı oranının % 90 ‘ın üzerinde olduğunu belirtti.

Diyabet hastalığı ile mücadelede elde edilen başarının kalıcı olduğunu, çok az hastada uzun seneler sonra diyabetin tekrar ortaya çıkabileceğini,

Ancak cerrahi tedavinin bu başarısına rağmen milyonlarca insanın ameliyat edilemeyeceğini, bu konuda halen araştırma ve incelemelerin devam ettiğini, ayrıca tedavide ümit vadeden ilaçların olmasının sevindirici olduğunu” söyledi.

SAHİP ÇIKILMALI

Seydişehir olarak ne yazık ki kendi imkanları ile, adeta tırnakları ile bir yerlere gelen bilim adamlarımıza, bürokratlarımıza ve iş adamlarımıza yeterli desteği vermiyoruz.

İmkanlarını zorlayarak kendi dalında belli bir noktaya gelen insanlarımızı karalamak, yok etmek ve küçümsemek için adeta bir birimizle yarışıyoruz, ne yazık ki bu yok etme girişimleri her meslek dalında belli bir yere gelmeyi başarmış tüm insanlarımıza acımasızca yapılıyor.

Prof Dr. Mustafa Şahin, Doç Dr. Mustafa Kanat’ gibi insanların yetişmesi kolay olmuyor. Bu sebeple başta siyasilerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimleri böyle önemli görevlere gelen insanlarımızı desteklemeli, sahip çıkmalı.

Zira günümüzde kapısını çalacağımız, yardım isteyeceğimiz önemli mevkilerde insanlarımızın olması son derece önemli.

Unutmayalım içimizden çıkanlara ulaşmak tanımadıklarımıza ulaşmaktan çok daha kolaydır.

200’e yakın bilim adamına yaptığı sunum ile dikkatleri üzerine toplayan Prof. Dr. Mustafa Şahin’ in geldiği konumdan gurur duyuyorum.

Sayın hocam, tebrik ediyorum, önünüz ve bahtınız açık olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > Tebrikler Mustafa Şahin
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.