Torku Jelifest

Taşra şehirleşecek

  • Giriş Tarihi: 16.11.2015 3:59
  • Güncelleme Tarihi: 4:02
Taşra şehirleşecek

Konya Büyükşehir Belediyesi köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerleri için ciddi bir yatırım hamlesi başlattı. Bu mahallelerin ilk defa tanıştığı yatırımlar için de büyük bir bütçe ayrıldı

Mutlu Akü

İL Özel İdaresi sorumluluğu kapsamında bulunan taşra bölgesi, “Büyükşehir Yasası” ile birlikte bu sorumluluğu Büyükşehir Belediyelerine bıraktı. Bu kapsamda, coğrafi olarak Türkiye’nin en büyük şehri olan ve bu coğrafyanın etkisi ile de şehirde çok sayıda dağınık yerleşim yeri oluşan Konya’da, taşraya hizmet götürmek hem uzun zaman alıyor hem de gerekli hizmetler götürülemiyordu. İl Özel İdaresi’ndeki sorumluluğun Konya Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesi ile birlikte özellikle taşra ilçeler hizmet alımı konusunda sabırla bekleyişe girmişti. Büyükşehir Belediyesi 1 yıl içerisinde taşrada, önemli bir yatırım hamlesine başladı. Mahallelere şimdiden, itfaiye tankerinden mahalle konağı, çocuk parklarından asfalt yollar gibi yatırımlar yapıldı.

2 MİLYARLIK YATIRIM

Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde su ve kanalizasyon çalışmaları için 250 milyonluk ihale yapıldı. Bu yerleşim yerlerinde alt yapı çalışmalarının hızlı bir şekilde tamamlanması planlanırken, Konya’da 4 tane olan İtfaiye Bölge Müdürlükleri 108’e çıkarıldı. Fen işlerinde ise bölgesel çalışma yoluna gidildi. Tam 7 tane Fen İşleri Daire Başkanlığı Bölgesi oluşturulurken, bu bölgelerden taşraya yapılacak fiziki yatırımların kontrolü sağlandı. Tüm bu yatırımları, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Yeni Meram’a anlattı. Başkan Akyürek, “Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 5 yıl içinde 2 katrilyonluk (milyarlık) yatırım hedefledik” dedi.

 

“HER KÖYDEN İTFAİYECİ EĞİTTİK”

Akyürek, “5 yıl içinde yapacaklarımızın programını gerçekleştirdik. 584 tane köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerimiz var. Bunların tamamına, şehir havasına girebilmesi için birer mahalle parkı, mahalle konağı (toplantı odası) yapıp, itfaiye tankeri vereceğiz. Her köyden gönüllü itfaiyeciler eğittik. Aynı zamanda yine 2019’a kadar mahalle yollarının yapımını da tamamlayacağız” diye konuştu.

tasra-sehirlesecek-2

MAHALLE YOLLARI 2017’DE BİTECEK

Mahalleye dönüşen beldelerde ise alt yapı çalışmalarına hız verdiklerini aktaran Başkan Tahir Akyürek, “Bugüne kadar 370 köyümüze mahalle parkı yaptık. Çok iyi mesafe aldık. 257 tanesine de itfaiye tankeri verdik. Mahalle Konağı yapımını başlattığımız mahalle sayısı ise şuan 50 tanedir. Yolla ile ilgili de ilk yıl için yaklaşık bin kilometrelik yol düzenleme çalışmasını üstlendik. 2017 yılı sonuna kadar bütün mahalle yollarını bitirmeye çalışacağız. Beldeden mahalleye dönüşen mahallelerimizde 2016 yılı sonuna kadar kanalizasyon ve su çalışmalarını bitiriyoruz. Yaklaşık 250 milyonluk, su ve kanalizasyon için ihale yaptık ve yatırım başlattık. Ayrıca, İtfaiye Bölge Müdürlükleri kurduk. Konya merkezde 4 taneydi şimdi ise toplamda 108 tane oldu. 38 tane Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü kurduk. 7 tane de Fen İşleri Daire Başkanlığı Bölgesi oluşturduk” şeklinde konuştu.

 

HEM SOSYAL HEM DE KÜLTÜREL GELİŞİM

Aynı zamanda taşrayı sosyal ve kültürel yönden de gelişmesi için yatırım yaptıklarını anlatan Akyürek, “Hedefimiz, tüm mahallelerimizde 5 yılın sonunda önemli birer eser bırakmak ve önemli bir şehircilik standardı yakalamaktır. İlk defa park yapılan mahallelerde sabaha kadar salıncakta sallanan çocuklar olduğunun bilgisi geldi. Onların sevinci, bizim sevincimiz oldu. Belediyecilik, 3 ayaktır. Sosyal belediyecilik, kültürel belediyecilik ve fiziki belediyeciliktir. 31 ilçede ve tüm yerleşim yerlerinde sosyal kart uygulaması ve öğrenci destekleri başladı. Kültürel çalışmalar açısından ise, Medeniyet Okulu Projesi Konya’daki tüm okullarda başladı. Binlerce tiyatro gösterisi, yüz binlerce yayın dağıtımı, eğitim seminerleri, aile destek programları yapıldı. Aynı zamanda, 31 ilçede Kadınlar Lokali yapıyoruz. Topyekûn olarak hem kültürel gelişim hem sosyal gelişim hem de fiziki değişim hedefliyoruz. Bu kapsamda ilk 1 yılımızda önemli mesafeler aldık. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 5 yıl içinde 2 katrilyonluk (milyarlık) yatırım hedefledik” ifadelerini kullandı.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > Taşra şehirleşecek
HABER YORUMLARI