YAZARLAR

Konya sadece Türkiye’nin değil Dünya tarımının da en önemli merkezlerinden biri olarak öteden beri dikkat çeken bir yerleşim birimi.

Ancak bugüne kadar yeteri kadar önem verilmediği de bir gerçek. Son yıllarda özellikle Recep Konuk ve yönetiminin göreve gelmesi ile birlikte yapılan akıllı yatırımlar ve beraberinde gelen ürün çeşitliğine önem verilmesi Türkiye’nin ve hatta dünyanın ilgisinin Konya’ya çevrilmesini sağladı.

Pankobirlik’in temellerini attığı ve üretime başlattığı tesislerin önemi artık her kesim tarafından biliniyor ve takdir ediliyor.

TARIMIN BAŞKENTİ

Ancak geçen hafta içinde Recep Konuk öyle bir açıklama yaptı ki, Pankobirlik’in bugüne kadar yaptığı tüm yatırımlardan bence daha önemli.

Zira Yöneticilerimiz ülkemizin en önemli tarım merkezinin Konya olduğunu yıllardır bilmesine ve bunu dillendirmelerine rağmen ne yazık ki bilinçli tarımın lokomotifi olacak eğitimli kadroları yetiştirecek bir Tarım Üniversitesi kurmayı başaramadılar.

İşte bu önemli eksiklik Recep Konuk’un ifadesi ile “Tarımın Başkentine, Tarım Üniversitesi” kurulması için başlatılan çalışma ile ortadan kalkacak.

Pancar Ekicileri Kooperatifi birliği, Tahıl ambarı Konya’da Tarım ve Gıda Üniversitesi kurmak için Yüksek Öğretim Kuruluna başvurdu. Başvuruda Üniversite arazisinin de tahsis edildiği bildirildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Konuk; Konya’da kurulacak üniversitenin ilk adımı olarak vakıf kurduklarını ve üniversitenin arazisinin tahsis edildiğini, işin mevzuatla ilgili tarafının kaldığını, üniversitenin 2014-2015 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesinin planlandığını belirterek, Biz tarım ve gıdada bu ülkeyi bir yerlere çıkartacak değil, biz bu ülkeyi zıplatacak, bilgiyi üretecek üniversiteyi kuruyoruz.

Üniversitede tohumdan, pazar ve markalaşmaya kadar tarım ve gıdadaki tüm alanlarda eğitim verilecek. Üniversitede daha çok yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ağırlıkta olduğu bir araştırma, geliştirme ve ihtisas üniversitesi olacağını belirterek,

Tarım ve gıda dallarında dünyanın önde gelen üniversiteleri ile görüştüklerini, Hollanda’dan Wageningen Üniversitesi, Japonya’dan Kyoto Üniversitesi ve ABD’den Dakota Üniversitesi ile ön anlaşma yapıldığını, söz konusu üç Üniversitenin 500 milyon Avroya yakın marka ve tescil bedeli bulunduğunu ifade ederek,

“Bu Üniversitelerle çalışacağız. Bilimsel bilgi ve öğretim üyesi transferi anlaşmalar yaptık, Bizim Üniversitemiz, çok önemli bir tarım havzası ve gıdanın alt yapısı olan Konya’da olacak ama çalışmalarımızla Karadeniz’deki çaya, fındığa, Çukurova’daki pamuğa, Trakya’daki çeltiğe müdahil olacağız, Suudi Arabistan’daki hurmaya da müdahil olacağız” diyerek tarım ile ilgili sadece Konya havzasını değil tüm ülkeyi düşündüklerini belirtti.

KONYANIN MESELESİ

Gelişmeler artık sadece Pankobirlik’in meselesi olmaktan çıkarak tüm Konya’nın hatta Türkiye’nin meselesi olmuştur.

Bu sebeple öncelikli olarak Konya Kamuoyunun ve siyasilerinin Tarım Üniversitesi’ne sahip çıkması gerekmektedir.

Yıllar önce atılması gereken bu adımı atarak Tarımın Başkentine Tarım ve Gıda Üniversitesi kurmak için Yükseköğretim Kurumuna başvurarak adeta hayallerin ötesine geçen Pankobirlik Başkanı Recep Konuk ve Yönetimine tüm Konya olarak ne kadar teşekkür etsek azdır.

Allah önünüzü açık etsin.

> Yeni Meram >Yazarlar > Tarım Üniversitesi
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.